| Yohei a întrebat:

Suntem pe o mica roca care pluteste intr-un spatiu infinit plin cu miliarde de galaxii care la randul lor contin miliarde de planete si stele fiecare! Voi ce credeti? Mai sunt si alte forme de viata in afara de oameni, pe alte planete?

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai sunt. Biblia este scrisa de oameni cu greselile inerente si cum au inteles ei, cu mintea lor slaba. Probabil sunt mai multe galaxii care au planete cu conditii asemanatoare.

| Archangells a răspuns:

Problema ta poate fi tratata din punct de vedere Ortodox. Dumnezeu a creat tot Universul, stelele si planetele dar apoi a creat natura, plantele, animalele si apoi omul, ca o incununare a creatiei. Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra. Omul este de o complexitate uimitoare. Oamenii de stiinta adevarati sunt profund religiosi deoarece se inclina maretiei creatiei. In Univers, sa nu uitam totusi ca exista si alte forme de viata imateriala, numiti ingeri sau demoni care pot lua contact cu omenirea. Extraterestrii din filme nu sunt decat posibili demoni exceptand tehnologiile avansate ce se zaresc in timpul exercitiilor pe cerul noptii ca luminite etc. Nu te preocupa de acestea prea mult deoarece sunt o distragere de la ceea ce e important si anume mantuirea sufletului. Ortodoxia e calea. A fost lasata de Iisus Hristos acum 2000 de ani si de atunci nimic nu s-a schimbat. Catolicii s-au scindat in 1054 si au pierdut calea prin inovatii ca purgatoriu, imaculata conceptie a Mariei, filiocve etc, apoi reformatii si protestantii iar mai apoi au aparut sectele cu un continut diluat spiritual care nu duce la mantuire. Citeste Vietile Sfintilor sa vezi cat au patimit milioanele de martiri deveniti sfinti pentru credinta Ortodoxa. Acolo sa vezi adevarul. Cine poate rabda de bunavoie sa fie ars de viu, schingiuit de viu, taiat cu fierastraul, dat la fiare salbatice, impuns cu sulita etc. Doamne ajuta-ti sa te mantuiesti. Te iubesc, fratioare!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai început cu- ce credeți-. Adică este o problemă de credință.
De unde îmi trag eu concluzia.
Pentagonul a dezvăluit părerea lui, că OZN-urile par să aibă o comportare inteligentă. Eu nu cred în super roboți. Astfel cred că pe acele farfurii zburătoare, sunt forme de viață venite din altă parte. De aceea cred că da.

| Catrice a răspuns:

De unde știi ca toți dar absolut toți locuitorii acestei mici roci s-au născut aici?hee hee

| Frank51 a răspuns:

Eu cred că există chiar forme de viață pe bază de carbon, asemănătoare cu noi. Pe lângă asta evident că există un număr nelimitat de forme de viață nelimitat de materialul de bază.

Ca și exprimare, nu plutim ci avem o viteză fixă(aproximativ) ceea ce dă senzația de plutire. Această viteză este dată de accelerația inițială.

| Dismally a răspuns:

Daca Universul este infinit si exista un numar infinit de planete atunci cu siguranta exista viata in diverse forme pe multe din ele, doar ca sunt foarte departe de noi si nu prea putem verifica acest lucru. Distanta ar putea fi si un lucru bun, pentru siguranta noastra...

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Sigur sunt si alte forme de viata. Uita-te la formele de viata de pe pamant care traiesc in diverse conditii.

| Zuzu1991 a răspuns:

DUDE, intrebarea ta tine PUR SI SIMPLU DE...
**CULTURA GENERALA**
ar trebui sa vezi filmul Contact (1997) care raspunde, ABSOLUT SI TOTAL la intrebarea ta:
daca NU ar fi alte forme de viata, intr-un univers unde sunt mai multe GALAXII decat fire de nisip pe toate plajele de pe pamant (galaxii, nu stele, fiecare galaxie are intre 100 si 400 de MILIARDE de stele) atunci ar fi o

SERIOASA RISIPA DE SPATIU

| Theo94 a răspuns:

1 https://imgur.com/tTs2myB
2 Nu cred ca suntem singuri in univers.

| nukeyly a răspuns:

Micro si macro univers(ma rog, partea observabila, N ani lumina), tot intr-un echilibru deosebit poate prea deosebit, dar daca exista si multivers atunci creatorul, daca e sa fie, clar are ceva quad in bibilica, si atunci sansa ca sa fim singuri in tot spatiul acesta este, ZERO.

Quark, Proton, atom, copita-virus, furnica, om, planeta, big black hole, great-nothing.

| IgnatVictor a răspuns:

Momentan, nimeni nu știe cu certitudine. Puteam doar să bănuim. Iar eu cred că da, există.

| HelpingHands a răspuns:

Nu mă, stelele astea sunt proaste că emit lumină în spațiu! Cred că sunt pline de gaze și nu știu ce să facă cu ele și atunci strălucesc! Ia zi-mi și mie, de ce planeta noastră are o așa mare abundență de vegetație? Din cauza Soarelui! Soarele e plin de energie! Nu arde de pomană!