| virusmortal a întrebat:

In biblie apar mai multe popoare da din senin de exemplu moise ea salvat pe everei din robia egipteana cine ea creat pe egipteni daca dumnezeu avea doar un popor evreu? na salvat nici un egiptean din contra au dat pedespse peste ei de unde au aparut egipteni mai ales ca inainte de aia a fost si potopul mare

14 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Religia si gramatica sunt cu adevarat un "secret" pentru tine. Daca vrei sa dai cu pumnii in Biblie, pune mana la inceput si citeste-o. Ai sa descoperi explicatia oficiala a repopularii postdiluviene a Pamantului, precum si a aparitiei mozaicului multietnic si multilingvistic din care fac parte si evreii, si egiptenii. Apoi citeste despre Sem, Avraam si Iacov (Israel), ca sa afli cum au ajuns evreii sa fie poporul privilegiat al lui Dumnezeu. Dupa ce ai terminat, poti sa incerci sa faci pe criticul.

| danut a răspuns:

Exact cand sa incerc a da o explicatie descopar mesajul lui :"HepHap a răspuns:..." si nu mai am ce adauga, bun raspuns, merita fundita.

| Marcian a răspuns:

Incurcate sunt caile Domnului.

| RUMBURAK a răspuns:

"ea creat na salvat nici un egiptean din contra au dat pedespse peste ei de unde au aparut egipteni mai ales ca inainte de aia a fost si potopul mare"sa vedem cine salveaza limba romana de tine.Eu zic sa lasi un pic Biblia jos si sa iei un Abecedar.

| RUMBURAK a răspuns:

HepHap a spus totul. Abecedarul te va salva...

| GyeBaek a răspuns:

Dumnezeu a creat popoarele lumi dar poporul evreu era singurul care credea in El, de aceeea Dumnezeu nu mai pe ei lau salvat.

| profudereligie a răspuns:

Biblia (Vechiul testament) sau Tora este cartea de căpătâi a poporului evreu ce a avut meritul de a da sentimentul naţional unor triburi semite. Evreii au avut şi alte triburi, politeiste, zece la număr, dar acelea au dispărut cucerite fiind. Au supravieţuit doar cele două triburi sudice, deşi au fost şi ele cucerite. Este foarte posibil ca tocmai acest sistem de convingeri şi credinţe să se datoreze noii abordări ideologice din biblie, respectiv că "noi suntem buricul pământului". Din acest motiv celelalte popoare nu sunt "demne" de a avea o istorie a lor, evreii fiind singurii "aleşi" şi, binenţeles, pomeniţi de "cartea sfântă".

| madia a răspuns:

N-am inteles nimic, cred ca e tarziu sau... Incerc sa-ti raspund maine dimineata.

| brosu a răspuns:

Dacă acel Dumnezeu biblic era unic si a creat un barbat şi o femeie, înseamnă că pe pământ este doar un singur popor... aşa o fi?
De ce se vorbeşte despre uriaşi care au trăit cu fii şi fiicele "oamenilor"?
Eu cred că realitatea este diferită şi încă nu vrem să o vedem, nu avem puterea să o înţelegem.
Dumnezeu nu este răzbunător pentru că a făcut omul după chipul şi asemănarea lui... înseamnă că nu există un popor ales?

| gabrielgypps a răspuns:

Mai citeste odata in biblie si o sa vezi ca scrie. cica adam si eva in afara de adam si eva, au avut multi fii si fiice care ar fi dat nastere fiecare la semintii diferite, filistenii, egiptenii, etc.
eu zic sa nu te, mai uiti atac in gura predicatorilor si a popilor, findca bat campii efectiv.
orice om cu judecata cat de cat stie ca nu e bine sa faci incrucisari intre rude de gradul 1, nici intre animale si nici intre oameni, ca tot mamifere din regnul animal suntem.
se numeste poligamie acest lucru si din cauza lipsei diversitatii genetice apar descendenti cu malformatii, boli grave, debili mintali etc.
asa ca sa ne explice orice popa, cum s-au combinat intre ei fii si ficele lui adam si eva si au iesit copii sanatosi tun si multi ai draq la numar.ca noi daca luam o pereche de iepuri si ii inmultim numai intre ei, dupa 5-6 fatari iesi niste ciudatenii care numai iepuri nu mai sunt, sau daca sunt, ori nu traiesc mult, ori le lipsesc din picioare, ori sunt mici si sfrijiti.

| 10011993 a răspuns:

Este foarte adevarat ca in biblie sunt sugerate mai multe inceste, dar de aici si pana la a nega credinta este o cale destul de lunga.Nu stim exact cum a fost treba cu egiptenii, cine i-a creat sau ce i-a creat, dar religia spune :,, crede dar nu cerceta'' e destul de greu pentru ca suntem niste fiinte cu judecata si ne e foarte greu sa inchidem ochii asupra celor ce se intampla in jurul nostru.In antichitate, crestinisnul a prins mai mult la cei saraci, care nu-si aveau nici macar propria viata! a aparut cineva( Iisus Hristos) care le promite Imparatia Cerurilor! iar ei traiesc cu speranta ca dupa moarte le va fi bine! Asta e algoritmul! Dar fiecare accepta ce ipoteza vrea!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa vezi mai tarziu ca numa ciudatenii sunt in Biblie. Bazaconii :P
Cu prietenie, http://sp2.ro/ad9a80!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bei nebunilor iar ati iesit la iveala ca ghebele dupa ploaie, habar n-ai de nimic dar vii cu intrebari ca sa intrigi si sa jignesti credinta(oricum suntem f multi credinciosi de asta si va place sa o ardeti asa, nu stiti ce dreaku sa mai faceti sa iesiti in evidenta cu prostia)vrei sa asisti la dispute, ce nemernic esti, dar nu ma uimesc pentru ca esti ateu ce dreaku

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca si gramatica limbii romane e un secret pentru tine, nu doar biblia!