| virusmortal a întrebat:

Salut as vrea sa intreb despre eliberarea poporului evreu din robia egipteana daca poporul evreu era a lu dumnezeu poporul egiptean al cui era? dau fundita am intrebat si preoti nu stiu ce sa zica se bloceaza

13 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Fiecare cu zeul lui, Evrei cu Dumnezeu si egipteni cu zeul RA, al strabunilor nosti Daci era Zamolxe, dar intre timp l-a schimbat, cica era mare şpriţar şi Dacii o ardeau atât de tare cu bautura incât Deceneu Marele preot a scos viile.

| danut a răspuns:

Daca ai studia ai afla, exista posibilitatea sa poti studia Biblia gratuit primind materiale prin posta. Intrebarea ta dovedeste ca nu ai citit nimic din ce te intereseaza, pentru un raspuns complet nu trebuie decat sa citesti GENEZA, prima carte a Bibliei.

| Zenithf a răspuns:

Pai tot pamantul si toate imparatiile pamantului sunt a lu' necuratu'. Ca daca nu erau ale lui, atunci nici nu putea sa-i zica lui Isus ca ii le da Lui toate, daca se va inchina inaintea sa.

| RUMBURAK a răspuns:

Prima data funda.Ca la bordel!

| greenmile00 a răspuns:

Era al lui Ra mai baiete, cum de nu stii tu atata lucru? laughing)

| Zazu a răspuns:

Al lui Horus! si evreii ai lui D-zeu, sau Yehova, dupa cum bine spui.

| onuta a răspuns:

Ai tu o problema cu evreii! Esti antisemit? Si tot nu nu inteleg de ce te bloceaza gramatica limbii romane! Cati ani ai?

Răspuns utilizator avertizat
| aliyna a răspuns:

Studiaza mai atent si vezi ca poporul evreu era POPORUL ALES.

| machupicchu a răspuns:

Nu stiu. N-am fost acolo, dar ma indoiesc de faptul ca nu ti s-a raspuns de catre un preot. Oricare dintre preoti iti va explica aceasta "enigma"(pentru. tine) si chiar pe inteles, cu conditia ca intr-adevar sa-i intrebi.
Cel mai simplu este afirmatia pentru "cei saraci cu duhul": "crede si nu cerceta".
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai ce intrebare ai gasit.esti mai tare ca popii. dar nu sa insemnat nimeni.bravo.i-ai pus in incurcatura. tu si niculae moromete.inca o data bravo.banuiesc ca stii raspunsul.

| pantzy a răspuns:

Buna intrebare, israeliti erau numititi poporul lui Dumnezeu deoarece ei se inchinau doar lui, in schimb egipteni erau politeiti se inchinau mai multor zeii, nu aveau un dumnezeu anume, oricum greu de explicat, cred ca asta ar fi raspunsu, daca probabil egiptenii nu-i persecutatu pe israelitii, si se inchinau doar unui singur dumnezeu...nu mai era pusa problema asa

| rao a răspuns:

Poporul egiptean era stapan, poporul evreu nu! Poporul evreu era sclavizat. Sclavii, dupa cum e si normal au interpretari diferite fata de tot ce exista avand totodata si perceptii diferite.Chinul! Suferintele zilnice! Imaginati-va cate represalii, cati morti, cate rani, cata frica si...nici o salvare! Intr-o zi apare Moise care se pune pe promisiuni fara acoperire si...surpriza IATA DISCURSUL PERFECT: VOI SUNTETI POPORUL ALES! DUMNEZEU PE VOI VA IUBESTE! eeehehehe v-a placut