| Theo94 a întrebat:

In cartea "sapiens: a brief history of humankind" scrie ca oamenii (homo sapiens) pot sa se stranga in grupuri mai mari de 150 de indivizi din cauza ca am inventat diferite chestii abstracte, fictionale cum ar fi religia, natiunea, etc. Ele ne leaga, nici o alta specie de pe pamant nu poate sa se uneasca in grupuri de milioane sau miliarde de indivizi.

Ce parere aveti despre asta?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu e adevarata afirmatia, omul a evoluat in grupuri mici si prefera grupurile mici, de asta raza noastra sociala include intre 3-10 prieteni mai apropiati, ca merg la un concert nu inseamna conexiune emotionala sau sociala, asa si animalele se aduna in turma mai ales elefanti

| Theo94 explică (pentru RAY):

Nu cred ca esti mai inteligent decat autorul. In timpul ww2 milioane de oameni s-au grupat formand diferite armate sustinandu-si natiunile si aliati, in timpul razboiului rece milioane de oameni din occident urau comunistii si in caz de razboi cu urss si aliati se uneau impotriva lor, la fel si cu multi comunisti care urau capitalisti. Dar ai dreptate ca grupurile de 3-10 prieteni sunt mai strans legate.
Poate nu am explicat cum trebuie, citeste cartea sau sau uitate la acest video:

https://www.youtube.com/watch?v=dObMWHECymk&t=906s

| RAY a răspuns (pentru Theo94):

Exista mai multe forme de grupuri, de socializare umana
grupuri mici sociale =care reprezinta familia,cunostinte,prieteni etc
grupuri gen societatea in care traiesti
grupuri in care te regasesti
e nazismul a manipulat mase de oamenii,a stiut cum sa manipuleze mici grupuri,mijloci,mari,practic toate formele de grupuri erau cam pro hitler,asta pentru ca evrei afectau toate formele de grupuri,ataca economia, cultura, societatea
evrei erau peste tot, somajul era mare, Germania datora multi banii, asa ca hitler era un mesia, vezi cate lucruri se aduna plus era catolic, fiecare individ se regasea in acest mesia

| Theo94 explică (pentru RAY):

M-am referit la un anumit tip de grup (de fapt autorul) nu si ce fel de grup, da cum ai spus grupurile mici cum ar fi familia, prietenii sunt mai stranse, si azi se regasesc miliarde de oameni intr-o religie care are in centru un mesia, in timpul nazismului milioane de oameni din Germania il sustine-au(nu conteaza ca e manipulare), da i-a unit elita de la conducere, si au luptat in razboi ca sa-l sustina " During World War II, a total of about 13 million soldiers served in the German Army" https://en.wikipedia.org/wiki/German_Army_(Wehrmacht)
bine inteles nu erau asa de uniti ca intr-un grup de 10-15 oameni.

| doctorandus a răspuns (pentru Theo94):

De fapt ideea ca banii de hartie sunt fictiuni utile, tarile sunt fictiuni, etc., e mai veche, vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Hans_Vaihinger

| sierra1 a răspuns:

"nici o alta specie de pe pamant nu poate sa se uneasca in grupuri de milioane"

ce zici de furnici?

| Theo94 explică (pentru sierra1):

S-a referit mai mult la mamifere care nu se pot strange mai mult de cateva zeci sau sute, la furnici din cauza evolutiei sunt asa nu au inventat ele diverse povesti fictive care sa uneasca sute de mii sau milioane de indivizi.

| RAY a răspuns (pentru Theo94):

Unde se aduna 200 de persoane si vorbesc intre ele? comunica, colaboteaza?

| minrest a răspuns:

Desi nu am citit cartea, mi se pare un adevar elementar, dar fiind util in gandire, nu strica sa mai fie amintit din cand in cand.