| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu a facut omul dupa chipul si asemanarea lui. Bun. Atunci cum se explica faptul ca au existat mai multe tipuri de oameni? Asa cum cainii sunt de diferite rase, si oamenii au fost de mai multe tipuri. Noi cei care traim acum suntem Homo sapiens sapiens. Dar au existat si Homo erectus, homo habilis. Aveti aici lista cu toti hominizii http://en.wikipedia.org/wiki/Homo si mai jos tabelul cu diferentele dintre tipuri. Prin urmare daca omul a fost creat dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, cum se explica faptul ca au fost mai multi hominizi cu diferente la fiecare tip de homo, si noi suntem singura specie homo ramasa, restul nu mai sunt?

6 răspunsuri:
| Holocaust a răspuns:

ADN-ul e răspunzător de asta.A auzit cineva de genetică pe aici?
Aia cu "după chipul şi asemănarea lui" n-are logică.

| Anonymus314 a răspuns:

Clima + genetica.

| CristiB93 a răspuns:

CAnd spune de chipul si asemanarea lui se refera la coportamentul omului adica sa fiee bun si iubitor si mai ales sa fie fara de pacat exact ca dumnezeu adica sa ajungi la asemanare cu creatorul tau.

| Vladuthz a răspuns (pentru CristiB93):

Bun si partea cu chipul?

| xxxxxxxxxxxxxx a răspuns:

Sti cumva ce/cine este veriga lipsa?

Si cand s a scris biblia, cred ca sa scris prin israel, nu? acolo sunt multe tipuri si culori de oameni.nu erau aia care au scris o atat de retardati incat sa comita o asemenea greseala.

| Balangagiu a răspuns:

Buna intrebare!
Charles Darwin are o dovada clara ca omul se trage din maimuta?
Insusi el a spus pe patul de moarte ca:
A pronit ceva ce nu mai poate opri.