| anonim_4396 a întrebat:

In ce fel va influenteaza comportamentul parerea celor din jur? Cautati validare? Renuntati la principii pentru ca asa au hotarat cei din jurul vostru si v-au influentat sau pentru ca asa considerati voi? Aveti curajul sa renuntati la cei care va influentaza in mod negativ?

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

E foarte important să fii consecvent. Dacă ai nişte principii bune, rămâi tot cu ele. De ce să fii ca o frunză purtată de vânt încoace şi încolo? De ce să clădeşti o casă pe nisip, când ai putea să o clădeşti pe piatră solidă? De ce să fii ca un cameleon, cum sunt mulţi politicieni? De ce, de ce, de ce. Dacă un tip parşiv vine la tine şi încearcă să te corupă, stai ferm. El va pleca şi va uita de tine. Sau, într-un caz mai fericit, în timp el îşi va reaminti şi va reflecta la ceea ce a auzit de la tine. Va avea, poate, mustrări în conştiinţa sa pentru felul de viaţă pe care îl trăieşte. Şi atunci, va fi el care va face schimbarea, de la parşiv la om serios.

| darrio2007 a răspuns:

Merg doar pe principiile mele. Dar accept si alte pareri, pozitive, ale altora din jur.

| Lioana a răspuns:

Evident ca contează părerea celor din jur. Doar nu traiesc singura in lumea asta. Trebuie sa ma integrez.
La principii renunț doar dacă ajung eu la concluzia că nu sunt bune si nu ma avantajeaza.
La oamenii dragi nu renunț chiar daca sunt negativi. Incerc să le dau eu din pozitivitatea mea. Daca e vorba de straini fără importanță, atunci nu-mi fac de lucru cu ei dacă sunt negativi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ma influenteaza intr-o masura prea mare. Ii cam ignor, nu le permit sa-mi piarda vremea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde cine sunt "cei din jur".

Uneori caut validare, alteori nu. Depinde de fapte și unde am nevoie de ea.

Nu renunț la principii și sper să nu o fac vreodată.

Am și curajul dar și dorința de a elimina persoanele toxice.

| NunuNini a răspuns:

Deloc.
Nu.
Da, categoric.

| SimplyBlue a răspuns:

Toată lumea caută validare intr-un fel, dacă nu a altora, măcar a propriei conștiințe.