| anonim_4396 a întrebat:

" In cele din urma, religia a convins oamenii ca exista un om invizibil in cer, care urmareste tot ce faceti, fiecare minut si fiecare zi. Si omul invizibil are o lista cu 10 lucruri pe care sa nu le faceti. Si daca faceti vreunul din lucrurile alea, are un loc special, plin de foc si fum, de tortura si chinuri, unde va v-a trimite sa suferiti, sa ardeti, sa tipati si sa plangeti, pe vecie pana la sfarsitul timpului. Dar el te iubeste! Te iubeste si are nevoie de banii tai. E atotputernic, e perfect, atotstiutor si intelept. Religia ia miliarde de dolari, nu plateste taxe si mereu are nevoie de inca putin.
De-a lungul timpului, au existat multi mantuitori din multe perioade de timp, care au aceeasi poveste:
HORUS- D-zeul Soare al Egiptului in jurul anului 3000 inainte de Hristos. A fost nascut pe 25 dec de virgina Isis Mary. Nasterea lui a fost acompaniata de catre o stea din Est, care a fost urmata de 3 regi, pentru a-l localiza pe salvatorul nou nascut. La varsta de 12 ani era invatator. La 30 a fost botezat de catre Anap. A avut 12 discipoli cu care calatorea, facand miracole. Dupa ce a fost tradat de Typhon, Horus a fost crucificat, ingropat iar dupa 3 zile a reinviat.
Aceste atribute ale lui Horus, adevarate sau nu, se pare ca au permis multor culturi din lume sa-si creeze dumnezei dupa aceeasi structura mitologica.
ATTIS- Din Phrygia, nascut de virgina Nana pe 25 dec. Crucificat, ingropat si reinviat dupa 3 zile. (1200 inainte de Hristos)
KRISHNA- Din India, nascut de virgina Devaki, cu o stea venind din Est prevestindu-i venirea. A facut miracole cu discipolii sai si dupa moartea sa a reinviat. ( 900 inainte de Hristos)
DIONYSUS- Nascut de o virgina pe 25 dec, era un invatator care facea miracole. Dupa moarte a reinviat. (500 inainte de Hristos)
MITHRA- Din Persia, nascut de o virgina pe 25 dec. A avut 12 discipoli si a facut minuni. Dupa moarte a fost ingropat si a reinviat dupa 3 zile. Ziua sacra de venerare a lui Mithra era duminica. (1200 inainte de Hristos)
Cat despre cele 10 porunci, sunt luate din Cartea Egipteana a Mortilor. Ceea ce in Cartea Mortilor era "N-am sa fur" devine "Sa nu furi" etc.
De fapt, religia egipteaza e fundatia primara pentru teologia Iudeo-Crestina. Biblia nu e altceva decat un hibrid literar astro-teologic.
Crestinismul e o poveste romana, dezvoltata politic. I-a pus la putere pe cei ce stiau adevarul, dar a folosit miturile pentru a manipula si a controla societatea.
Am fost mintiti de fiecare institutie. Ce te face sa crezi ca institutia religioasa nu a fost atinsa?"

Răspuns Câştigător
| olteanu94 a răspuns:

On the First Day, Man created God!

21 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ai uitat prefaţa, mult mai bună:
"When it comes to bullshit, big time major league bullshit, we must all have to stay in awe in front of the champion of all time of false promises and irrational claims: RELIGION".
Şi-abia dup-aia: "Religion has actually convinced people that there's an invisible man living in the sky... etc.".

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

D2ny: Înainte să îndemni pe alţii să se informeze, ar trebui mai întâi ca tu să te informezi dintr-un Dicţionar Ortoepic, Ortografic şi Morfologic al limbii române (preferabil ediţia a II-a).

Shalom.

| harciog a răspuns:

"In cele din urma"nu pot spune decit ca religia te-a"conchis"pe tine sa crezi ceea ce vrei.

| mihaibrasov a răspuns:

Preiau ceva din ce ai scris tu aici:
"HORUS- D-zeul Soare al Egiptului in jurul anului 3000 inainte de Hristos. A fost nascut pe 25 dec de virgina Isis Mary"
Serios? 25 decembrie? Chiar asa? Chiar asa era calendarul pe atunci, ca azi? Esti sigura? (e dragut cum anul e undeva 'in jurul lui 3000 i.Hr., dar ziua e certa). Mai informeaza-te...

| Angel0 a răspuns:

Asa se intampla cand stii ceva dar nu intelegi.Generalizezi si faci o confuzie penibila intre religie, biserica, Dumnezeu etc.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Iadul e propria ta constiinta, tu esti liber sa faci oricare dintre acele "10 lucruri interzise", dar iti asumi si consecintele.

| Necrophagist a răspuns:

Ăsta e din Zeitgeist? Mda.religie şi non-religie este un subiect tabu iar un tabu nu ajunge niciodată la o concluzie utilă. Nimeni nu te poate schimba şi nici tu nu poţi schimba la rândul tău, şi asta mai ales pe un site de 2 lei, aş putea face un eseu despre ce e scris mai sus dar la ce bun
La mai multă indiferenţă, cheers!

| miradoniz a răspuns:

@Nyxhee hee as vrea sa te aplaudhee hee

| miradoniz a răspuns:

hee hee exista un singur Dumnezeu și e eternhee hee dacă până și noi am rămas aceeași, mie mi se pare normal ca nici El nu s-a schimbathee hee

| Kosuchin a răspuns:

Not 2 be rude or anything, dar daca vrei sa pasesti, pe hmm "calea necredintei", sugerez sa lasi zeitgeist la o parte.

| AlxMro a răspuns:

Fata draga, am citit ce ai scris mai sus si m-au luat toti 'draci'! UNU- Dumnezeu nu e om invizibil ci e duh! DOI - INAINTE SA FACI NISTE SPECULATII, INFORMEAZATE! Cine ti-a zis tie ca daca incalci o porunca sau doua sau trei ajungi in iad? Fata draga, aratami tu mie o dovada de Horus asta al tau! Ai auzit de giurgiu lui Iisus Hristos? CARE ESTE INTACT SI IN ZIUA DE AZI SI ARE PESTE 2000 DE ANI! ACEST LUCRU S-A DOVEDIT STIINTIFIC PRIN PROCEDURA DE C-14 (carbon 14). Dumnezeu ne iubeste prin faptul ca ne iarta! Am facut multe pacate dar m-am rugat si in mare parte sunt iertat si sunt constient de acest lucru. Cu un singur lucru sunt de acord cu tine -dar 50%- si anume ca religia s-a dezvoltat politic. Da, s-a dezvoltat politic si financiar din cauza preotilor falsi si meschini. PUTINI sunt acei credinciosi adevarati si preoti pe masura. In general pusnicii si preotii de la manastiri(atentie nu toate manastirile) slujesc cu adevarat Domnului. AM fost la o manastire, la Cerbu UNDE ACEL PREOT IN SARACIE a tinut sa ne serveasca cu o "masa" si nu a primit niciun BAN! ASA ca a primit dar de la mama mea o "haina" pentru meseria lui. Acel om cand vobea, numai daca-l priveam parca i-mi dadeau lacrimile. ASA CA NU-MI SPUNE TU CE E RELIGIA ORTODOXA. AI INTERACTIONAT VREODATA CU UN PREOT? CA SA TRAGI OCONCLUZIE? AI FOST VREODATA LA PROHOD SA CANTI ALATURI DE ALTI OAMENI PE CARE NU-I CUNOSTI DA PARCA VA STITI DE O VIATA? EXPLICAMI CUM HORUS ASTA AL TAU FACE SA COBOARE SFANTA LUMINA IN FIECARE AN SI CUM INTOARCE CURSUL raului Iodan! Scuza-ma ca te-am laut tare, dar ai spus niste aberatii...(inainte sa afirmi ceva te interesezi daca exista dovezi a ceea ce vrei sa afirmi).

| GyeBaek a răspuns:

PAI DA PREOTI se folosesc de religie si iau bani oamenilor,si astfel biserica locul religios este privit ca un loc unde iti pierzi bani pe degeaba, dar crestinismul nu este < o poveste romana>deorece romani au fost dusmani crestinitilor, iar nici unul din zei care i-ai zis nu a fost crucificat.

| RoxiiSiAtat a răspuns:

Nu v-ati plictisit de subiectul asta?
E aiurea, serios. Oamenii nu vor fi niciodata la fel. Mereu vor fi impartiti. Tu esti libera sa crezi ce vrei, noi suntem liberi sa credem ce vrem.
Religia, Dumnezeu sunt subiecte prea delicate ca sa le discutam aici pe TPU unde sunt fel si fel de persoane ( pusti de 11 ani care`si dau cu parerea, atei convinsi, crestini etc ).
In privinta asta nu o sa se schimbe nimic pentru ca fiecare om crede ca el detine adevarul.
Asa ca de unde sa stim noi ca adevarul tau este de fapt adevarat?

| RoxiiSiAtat a răspuns:

@disconnected
Trebuia sa scrii de la bun inceput in intrebare ca vrei o parere.
Si ce l`ai intrebat tu pe profu` de religie? Poate ca erau mai multe detalii pe care tu nu le cunosteai si chiar daca ti-ar fi dat un raspuns nu ai fi inteles.
Admit si faptul ca nu stia raspunsul. Tu crezi ca preotii sau cei mai credinciosi oameni cunosc totul? Noi suntem prea ' mici ' pentru a intelege maretia lui Dumnezeu.Sunt lucruri pe care nimeni nu le intelege, nimeni nu le poate explica. Nici credinciosii, nici ateii care incearca zadarnic sa dea niste explicatii 'stiintifice' ( si nu uita ca oricat de adevarate ar parea explicatiile, e posibil sa nu fie asa; orice concluzie este adevarata daca se porneste de la o premisa adevarata ).
Mi se pare absolut normal ca noi, niste fapturi care suntem aici pentru a`L cauta pe Dumnezeu, sa nu stim totul. Adica ar fi absurd. Daca preotii ar sti ceea ce stie si Dumnezeu atunci preotii n`ar fi si ei niste ' dumnezei '?
Cat despre ultima ta propozitie, am spus`o si o fac din nou.
Poate ca Dumnezeu nu exista si tu ai crezut in El.Dar nu cred ca ai ceva de pierdut.
Dar daca exista si tu n`ai crezut in El atunci ai pierdut totul.
Eu zic sa stai de vorba cu tine insati si sa nu te mai iei dupa nu stiu ce articole sau dupa spusele oamenilor.
Asa cum a spus si d2ny, sunt putini preoti adevarati. Daca ne intoarcem putin in timp ai vedea ca in istorie biserica a fost o mare putere economica intr-un stat. Tocmai pentru ca se folosea de ' imaginea' morala a lui Dumnezeu pentru a ii speria pe oameni ( de exemplu ii punea sa cumpere indulgente care costau o gramada de bani pentru a li se ierta pacatele ). Asa ca eu iti spun ca biserica si Dumnezeu nu e acelasi lucru. Eu consider ca un crestin, ca sa fie crestin, nu trebuie sa se duca neaparat la biserica si sa asculte ' povestioarele pline de intelepciune ' ale preotilor care de multe ori sunt falsi.

| TheDarkEmpire a răspuns:

@maxx Nimeni nu putea s-o spuna mai bine ca tine!

| niNNu a răspuns:

Bingo! Religia e o afacere tongue

| 985436982 a răspuns:

@kongeriket Am sarit peste mai multe parti. :L
@RoxiiSiAtat Nu vreau sa conving pe nimeni ca Dumnezeu nu exista sau ca exista, voiam doar sa vad ce cred altii. Nu eu am spus asta. Am pus ghilimelele cu un scop.

| 985436982 a răspuns:

@mihaibrasov Mai omule. Daca am postat chestia asta, nu inseamna ca sunt 100% sigura ca e adevarat. Vreau sa stiu si parerea altora.

| 985436982 a răspuns:

@d2ny Ce am postat eu mai sus e din Zeitgeist da? Degeaba te iei de mine ca nu eu am spus chestiile astea. Documentarul ala nu e singurul care m-a facut sa imi pierd credinta. Asa ca mai bine informeaza-te inainte sa imi zici ca de unde scot "aberatiile" astea.
De cate ori nu l-am intrebat pe profu de religie de chestii din astea legate de existenta lui Dumnezeu si habar nu avea cum sa raspunda.
Prefer sa nu cred in nimic decat sa aflu apoi ca toata viata am trait in minciuna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Religia nu a convins pe nimeni ca exista Dumnezeu. Dumnezeu a convins oamenii prin Duhul Sfant ca sunt niste pacatosi si au nevoie de mantuire.Nu cred in religie.Religia e facuta pentru bani. Dumnezeu nu e o religie. Dumnezeu as te lumineze si sa te binecuvinteze.

| RobertCiulei a răspuns:

Ai amestecat tot, daca n ar mai creat aerul vreo juma de oră pe întreg globul sa vezi atunci ce "credincioși" că tine se fac imediat Confuzi grav instituția bisericii sau chiar o parte din manipulările unei religii cu credință nu au nimic în comun. Loti merge la biserică doar sa te convingi singur că te izbăvești de o crimă, de ex "daca o exista ceva acolo" dar asta nu însemna CA AI CREDINȚA