| MajorAsshole a întrebat:

Ceea ce urmeaza e o traducere cuvant cu cuvant din filmul "Zeitgeist". Am verificat, insa, pe internet toate informatiile si sunt adevarate:

Pe baza hieroglifelor antice din Egipt, ştim foarte multe despre Horus – un Mesia solar. De pildă, Horus, însemnând Soare sau lumină, avea un duşman numit Set. Iar Set era personificarea întunericului sau, a nopţii. Şi metaforic vorbind, în fiecare dimineaţă, Horus câştiga bătălia contra lui Set, în timp ce seara Set îl învingea pe Horus şi îl trimitea în lumea subterană. Este important de ştiut că întunericul contra luminii sau binele contra răului, este una dintre cele mai omniprezente dualităţi mitologice cunoscute vreodată... şi se manifestă încă pe multe planuri şi în ziua de azi. Detaliind, povestea lui Horus suna cam aşa: Horus s-a născut pe 25 Decembrie, din fecioara Isis Maria. Naşterea lui a coincis cu răsărirea unei stele în est...care a fost urmărită de trei regi, în dorinţa lor de a găsi şi preamări pe mântuitorul nou-născut. La vârsta de 12 ani, era un copil-învăţător prodigios. La vârsta de 30 de ani, a
fost botezat de către Anap după care şi-a început lucrarea. Horus avea 12 discipoli cu care călătorea peste tot, înfăptuind miracole ca vindecarea celor bolnavi sau mersul pe apă. Horus era cunoscut sub multe nume sugestive ca "Adevărul", "Lumina", "Fiul Ales al lui Dumnezeu", "Bunul Păstor", "Mielul Domnului" şi multe altele. După ce a fost trădat de Typhon, Horus a fost crucificat, îngropat timp de trei zile şi apoi a revenit la viaţă. Se pare că aceste însuşiri ale lui Horus, originale lui sau nu, s-au răspândit în multe alte culturi ale lumii...care şi-au creat dumnezei după aceeaşi structură mitologică de bază. Attis din Phrygia, născut din fecioara Nana pe 25 Decembrie. Crucificat, pus în mormânt din care a revenit după trei zile la viaţă. Krishna din India, născut din fecioara Devaki, a cărui venire pe lume a coincis cu răsărirea unei stele în est. A înfăptuit miracole cu discipolii lui şi a înviat după moarte. Dionysos din Grecia, născut dintr-o fecioară pe 25 Decembrie, era un învăţător care călătorea înfăptuind miracole, cum ar fi transformarea apei în vin. Era numit ca "Regele regilor",
"Unicul Fiu zămislit de Dumnezeu", "Alfa şi Omega" şi în multe alte feluri. Şi el a înviat după moarte. Mithra din Persia, născut din fecioară pe 25 Decembrie. Avea 12 discipoli şi înfăptuia miracole. După moarte a fost îngropat dar după trei zile a înviat. Şi el era numit "Adevărul", "Lumina" şi în multe alte feluri. Un amănunt interesant. Ziua sacră de adorare a lui Mithra era Duminică. Ceea ce este cert este că există numeroşi mântuitori, în diferite perioade de timp, în toată lumea...care subscriu la aceste caracteristici generale.
Ei, acum va intreb pe voi, cei crestini: Cine este Iisus Hristos? Acum mai credeti ca exista?

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| monstrulet a răspuns:

@MajorAsshole asa as putea recomanda si eu toate sezoanele Stargate SG-1, multe au legatura cu deitati sau religii, in special cand apar "Ori". Sunt niste puncte de vedere foarte interesante in serie. Lucruri care de altfel, s-ar fi putut aplica si noua foarte usor.

| monstrulet a răspuns:

Fumaretule, nu stiu daca stii, dar in rai nu exista jointuri. Ce o sa te faci?

| sL0boz a răspuns:

Eu imi iau o veioza si o lanterna si e ziua si noaptea pana nu raman fara baterii, dupa care dau reload.

| Fluffinator a răspuns:

Ce imi placelaughing

Sa vezi ce controversa ai starnit si ce spume o sa faca" crestinii" adevaratihappy

| ankahra4m a răspuns:

.da e ceva de genul : Horus a fost prima persoana importanta nascuta pe 25 decembrie, Iisus a fost ultima persoana importanta sau nu nascuta pe 25 decembrie, asta inseama ca in cativa ani, sau mii de ani, urmatoarea persoana se va naste... atunci se v-or schimba religiile, si toate cele, iar credinciosii din ziua de azi v-or venera urmatorul "iisus"... ceva de genu, da cu eroare sirul laughing

| MajorAsshole explică:

@monstrulet Nu ma deranjeaza ca nu ai citit, dar CREDE-MA e chiar interesant ce scrie acolo.

| MajorAsshole explică:

@fumaretul Prietene, nici nu ai habar cat de tare ma bucur ca m-ai facut "prost" pentru ca asta inseamna ca am si eu dreptul sa iti spun asa, public, fara sa ma raporteze cineva.

Deci, bai prostule care esti un prost (prost rau, nu asa, oricum) cine dracu' zice ca vin cu "informatii" din astea ca si cand le-am inventat eu, bai prostule care esti un prost? Cum vroiai sa zic? "Uitati-va la Zeitgeist si apoi mai intrebati-va daca Iisus exista"? Era mai bine asa, mai prostule care esti un prost? Normal ca am citat din film ca sa isi dea seama tot prostu' care e prost despre ce e vorba, ca nu toti au vizionat filmul ala, bai prostule care esti un prost! Cat de prost trebuie sa fii ca sa sustii sus si tare ca "Hristos exista, toti ceilalti au murit"? Oare cat de prost, pe o scara de la 1 la infinit? Tu ce zici, bai prostule care esti un prost?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai prostule, pai eu stiu toate astea dinainte de a te naste tu.si tu vii cu ele de parca ai inventat apa calda,Doamneee,ma cand citeam eu astea publicate cu concursul partidului comunist in reviste ca magazinul,pentru slabirea credintei romanilor, si daramarea bisericilor, tu nu erai nici pe tava tunului ma.si acum iti raspund. dupa toate cele citite, toate invataturile prostesti de la oameni au trecut ca fumul si nu mai aminteste de ele decat cate un prost pe TPU, iar cuvantul lui Dumnezeu e la fel de cunoscut ba mai mult decat acum 2000 de ani iar bisericile s-au inmultit ca boabele in spic, reprezentand rodul de credinta si piosenie al poporulu roman dreptcredincios.intelegi acesti termeni prostule cu parinti dreptcredinciosi? DA>Isus Hristos exista.de aia alde horus aia ai tai sant morti in istorie iar mantuitorul nostru este viu sta la dreapta tatalui si urmeaza sa vie pentru a judeca vii si mortii, si a carui imparatie nu va avea sfarsit.blegule.fii credincios nu necredincios, ca nu poti tu face macar un fir de par, alb sau negru cu toata intelepciunea aia a ta.