Apache
| Apache a întrebat:

In crestinism singurul pacat care nu poate fi iertat ...este sinuciderea!
Dar chiar poti sa crezi ca Dumnezeu in bunatatea lui, ar condamna o persoana care a renuntat la viata sa, pentru a o salva pe alta?
http://www.crimetime.ro/......zadar.html

11 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Dar nu te condamnă nimeni, decît tu singur te condamni. Eşti singurul răspunzător de faptele tale.
Gestul fetiţei este cutremurător şi în acelaşi timp dă dovadă de-un curaj de nedescris..., posibil să fi fost şi labilă psihică.

Apache
| Apache explică:

@alexsmenaru
nu am nimic...e doar o intrebare! *poate ca exprimarea mea a fost cam gresita..., dar nu e o intrebare cu rautate*
nu sunt chiar ateu ca sa ca sa am ceva cu El.de fapt cred in cuvantul Lui. intr-o anumita masura!

| cristi202 a răspuns:

Daca renunti la viata ta in favoarea alteia, asa cum au facut pompierii americani in cazul 11 septembrie, nu cred ca e vorba de sinucidere. Si nu cred ca e vorba nici in cazul acelei fetite, care a vrut sa fie bine pentru familia ei.
Si inca ceva: singurul pacat de neiertat in crestinism nu e sinuciderea. E un pacat grav, dar nu e de neiertat. Singurul de neiertat e altul - hula impotriva Duhului Sfint.

| Arthur a răspuns:

Ştii care e traseul produselor care la capăt de bandă nu întrunesc condiţiile impuse de standard?

| wales a răspuns:

Nu există păcat care să nu poată fi iertat:

'' Veniţi totuşi să ne judecăm, zice Domnul. De vor fi păcatele voastre cum e cârmâzul, se vor face albe ca zăpada; de vor fi roşii ca purpura, se vor face ca lâna. (Isa.1:18)

Dacă-ți dai viaţa pentru a salva altă viata nu intra la categoria suicid.
Cine se sinucide, e logic să nu mai poată fi iertat, pentru simplul motiv că nu mai poate să-și recunoască fapta. Dumnezeu iartă doar pe aceia care recunosc că au păcătuit, iar dacă te sinucizi, nu poți să-ți ceri iertare în același timp.

| Laminin a răspuns:

Hey! Gestul fetitei, intr-adevar, nu il putea face oricine. Iti trebuie dragoste, multa dragoste in primul rand pentru a face acest lucru. Dar nu este un pacat de neiertat. Bunatatea lui Dumnezeu este suficient de mare pentru a spala orice pacat, prin sangele lui Isus.

| GodBlessYou a răspuns:

Apache@

Vezi-ti de treaba ta! Ce ai ma cu Dumnezeu?!

| narutohokage_2642 a răspuns:

*Off*
Ce fata de redneck are alexsmenaru in avatar!
Dupa numele lui imi dau seama ce ii poate bibilica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si? a salvat ceva? s-a pierdut pe sine si si-a pierdut si sufletul.singura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinuciderea nu este condamnata ci nu este acceptata ca jertfa suprema.Viata este un dar divin si nu avem dreptul de a o curma; pentru orice si oricine se poate cere ajutor. Dumnezeu nu condamna pe nimeni, sa nu Il invinuim pe EL pentru faradelegile noastre.Numai bine.

| condemnedAntagonist a răspuns:

Nu merita sa te sinucizi pentru nimeni si dumnezeu ti-a dat viata tu nu trebuie sa renunti la ia...