| anonim_4396 a întrebat:

Este sinuciderea considerată un păcat?
Condamnă Dumnezeu sinuciderea?
Pot obține sinucigașii îndurare?
Argumentați.

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Da, sinuciderea este considerata nu doar un pacat, ci cel mai mare pacat posibil. E actul suprem de narcisism. "EU nu mai suport viata asta deci EU hotarasc sa mi-o iau".

Eu, eu, eu, eu. In jurul egoului se invart de fapt toate pacatele, iar actul suprem de egoism e chiar obraznicia de a credea ca ai dreptul sa-ti iei propria viata.

13 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Care Dumnezeu?

| halogen001 a răspuns:

Wildthing a răspuns perfect. Asta e adevărul.
Dumnezeu e un personaj imaginar de poveste primitiva, puerila, fantezista și absurda scrisa pentru prostirea naivilor creduli și neștiutori. In poveste zeul x poate sa facă orice, dar în realitate nu poate face nimic pentru ca e inexistent. Zeul x e un fel de Bau Bau pentru copiii mai mari.
https://www.youtube.com/watch?v=a6-abg1peVE

"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire

"Religia - o fraza de dânșii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranța de răsplată,
Dupa ce-amar muncirăți mizeri viata toată,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?

Cu umbre, care nu sunt, v-a-ntunecat vederea
Si v-a făcut sa credeți ca veți fi răsplătiți...
Nu! moartea cu viata a stins toată plăcerea -
Cel ce în asta lume a dus numai durerea
Nimic n-are dincolo, caci morți sunt cei muriți." - M. Eminescu- Împărat și proletar

"Cele mai groaznice şi cele mai crude crime pe care istoria le-a înregistrat au fost comise sub adăpostul religiei sau al altor motive la fel de nobile." - Mahatma Gandhi

"Modul de a vedea, prin credinţă, este de a închide ochiul raţiunii." - Benjamin Franklin

| contsters2021 a răspuns (pentru halogen001):

Mi-ai făcut o zi mai bună cu cantecul Bau Bau. happy
Religia e Bau Bau.

| halogen001 a răspuns (pentru contsters2021):

Asa este.

| Werrich a răspuns:

Da, este păcat.
Biblia consideră sinuciderea ca egală cu crima – ceea ce şi este – o ucidere proprie. Dumnezeu este Cel care decide când şi cum moare o persoană. Conform Bibliei, este o blasfemie să luăm această putere în mâinile noastre.
https://www.gotquestions.org/Romana/sinucidere-Biblia.html

| wildthing a răspuns:

Cand omul l-a inventat pe Dumnezeu, a facut-o cu un singur scop...sa-l manipuleze si sa-l controleze pe om. Sinuciderea e considerata pacatul capital, pentru ca smecherii aveau/au nevoie de sclavi vii, nu morti, deci trebuia sa faca tot ce puteau pentru ca amaratii sa nu-si gaseasca scaparea/evadarea nici macar prin intermediul sinuciderii.winking

| SingleForOne a răspuns:

Da, este păcat, și este condamnat în iad. Însă, pot obține îndurare de la Dumnezeu din iadul în care s-au băgat, după un timp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, este. Este ucidere față de propria persoană.

Da, o condamnă.

Nu știu, asta doar Dumnezeu știe. El cunoaște cu adevărat toate detaliile până în adânc, contextul în care s-a întâmplat, starea psihică a persoanei, etc. Mulți sunt tentați să spună că nu există îndurare pentru că nu mai este timp pentru căință... însă singurul care decide asta e Dumnezeu.

Și dacă nu mai există îndurare...de ce să riscăm? sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se poate argumenta pur și simplu dacă nu a fost înțeles mai întâi conceptul de păcat, care se referă doar la lucruri rele, dăunătoare sau iraționale.
Odată ce vom ști acest lucru, ne vom ocupa de cuvântul sinucidere și vom dori să aflăm la ce se referă și, potrivit dex, se referă la suprimarea propriei vieți, asta ar insemna ca si martiriul este o sinucidere curata, desi religiosii fanatici vor spune ca nu.
Apoi vom pune o singura întrebare, una, și care este urmatoarea: Sinuciderea e buna in conditiile cele mai mizere?
Daca e buna atunci nu e pacat.

"Condamnă Dumnezeu sinuciderea?"
Crezi că, dacă Dumnezeu ar fi condamnat sinuciderea, l-ar fi ascultat pe Samson să se sinucidă?
Crezi că dacă sinuciderea ar fi un păcat, Dumnezeu nu ar fi menționat-o in biblie ca pe un păcat împreună cu celelalte păcate pe care le-a enumerat?

"Pot obține sinucigașii îndurare?"
Indurare pentru ce?
Pentru locul acela cu verdeata?
Dacă a fost drept în viața sa cu siguranță, dar dacă nu se va reîncarna, pentru că se spune că Dumnezeul evreu este etern în milă, prin urmare iadul si vesnica indurare a lui Dumnezeu nu pot fi compatibile.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Este un pacat si numai sa vorbesti despre sinucidere, spunea un parinte. Fiindca pentru unele suflete foarte sensibile un astfel de gest cu totul nebunesc se poate legitima in fata lor. Dumnezeu condamna uciderea prin porunca a sasea din Decalog si ii uraste pe ucigasi. -Psalmii 5:6 Ucigasul de oameni nu are viata vesnica, dainuitoare in el, spune Sfantul Apostol Ioan. -1 Ioan 3:15
Nu pot obtine indurare acestia fiindca s-au omorat, si morti fiind, nu se mai pot pocai.