| anonim_4396 a întrebat:

În filosofie, există diferite perspective asupra relației dintre emoții și rațiune. Unii filozofi susțin că emoțiile sunt iraționale deoarece nu pot fi controlate sau justificate prin raționamente logice.
Alții consideră că emoțiile au o anumită raționalitate, deoarece pot oferi informații despre starea noastră internă și pot ghida acțiunile noastre.
Dacă stăm să ne gândim, emoțiile pot fi și influențate de bias-uri cognitive și pot duce la decizii iraționale.

Prin urmare, aș vrea să aflu părerile dvs în legătură cu următoarea întrebare:
Emoțiile sunt raționale sau iraționale?

Răspuns Câştigător
| nevermind1234 a răspuns:

Partea rațională a emoțiilor ține de stimulii care le provoacă si cam atât. In sensul ca odată declanșată o emoție puternică in cazul unei experiențe negative, acea emoție va revenibde fiecare dată la întâlnirea cu stimulii prezenți in acea experiență. De ex., când ești mic te mușcă un câine, iar la vârsta adultă, la vederea unui câine chiar si in fotografie, te apucă transpirațiile. (exagerez, știu, dar e un simplu exemplu. ) E oarecum rațional să te temi de câini cunoscând potențialul lor agresiv pe propria piele, dar reacția este iraționala in aceste circumstanțe. Si totuși explică-i unei persoane cu o fobie puternica chestia asta, ca in 99% din cazuri, cred eu, nimeni nu se vindeca niciodată de ele.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu care mam luptat cu adhd toata viata spun ca emoțiile, sentimentele sunt irationale care iti intoxica viata

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Emoțiile sunt răspunsuri rapide la situații, când nu ai timp să faci calcule raționale.

| T0T a răspuns:

Totul are o anumită rațiune, inclusiv emoțiile. Nu toți le înțeleg pentru că ei înșiși nu sunt conștienți. Sau, mai bine spus, totul are un motiv care poate fi explicat rațional. Ai niște caracteristici unice, cu care te-ai născut și pe care le-ai format. Dacă ți le cunoști, te poți înțelege rațional. Nu prin modele complexe, evident, dar poți avea o idee. Totuși, nu cred că poți spune că emoțiile sunt parte din rațiune.

| Hyperion7 a răspuns:

Cred că sunt iraționale.

| anonim3248 a răspuns:

Emoția poate avea urmări proaste dacă nu e rațional omul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Emotiile sunt umane.
Emotiile sunt si rationale si irationale.
Vonpulivăn vs tyson, daca nu mi-ar fi frica, as muri pe loc. De aici trag concluzia ca emotia mea a fost una rationala
Vonpuivan o iubeste in secret pe rosalia. Emotie irationala, pentru ca vonpulivan are doar 1. 65cm, un pic de burta, nu îl cheama armando/eduardo/juan, si nici nu este preot in sat. Vonpulivan nu are nici o sansa, emotie irationala.

| Hyperion7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Macar aveți o speranță rolling on the floor
Buna și aia

| anonim_4396 explică (pentru Hyperion7):

De cand m-a blocat, diminetile mele nu mai sunt la fel. Eu ma trezesc la 5 de dimi, si dupa ce imi beau cafeaua trebuie sa eliberez monstrul. Ma pun pe wc si intru pe TPU, ma jur ca ea era cea mai amuzanta. Aia cand a intrebat "daca o tanara îi face doar seccs oral unui preot din sat, eu cred ca fata nu este pactoasa ca ia nu se culaca cu el, preotul este de vina, voi ce credeti?! Asta a fost masterpice. laughing

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru anonim_4396):

Obsesia mea TPU e haileewatson dar mereu ma ignora crying

| Hyperion7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ooook rolling on the floor rolling on the floor
Cred și eu că preotul laughing

| anonim_4396 explică (pentru DomnulPoliticos):

Lasa bosule, ca ne avem unul pe altul. Poți oricand sa plangi pe umarul meu (no homo) happy

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt prea complicate persoanele de gen feminin (sa nu ofensez pe nimeni) pentru mine sad

| anonim_4396 explică (pentru DomnulPoliticos):

Bosule, cred ca a contribuit si intrebarile tale de pe TPU, foarte multe dintre ele avand legatura cu vaginul. Chiar nu imi dau seama de ce te-a blocat duduia laughing laughing laughing

| DomnulPoliticos a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine m-a blocat?

| SuperCoolDude a răspuns:

In primul rand, filosofii astia aveau prea mult timp liber si in al doilea rand ce conteaza?

Intrebarea mi se pare putin aiurea pentru ca incerci sa legi sentimentele de ratiune, iar eu stiu ca ratiunea avea de a face cu creierul si logica.

Dar ca sa iti raspund intrebarii succint: emotiile sunt firesti.

Noi simtim pe pielea noastra cum ne pisca un tantar sau cum se pune o musca si senzatiile astea corporale ne ajuta sa evitam situatiile de genul printr-un raspuns de moment, aici vorbim de miscatul mainii sau omorarea insectei.

Pe partea cealalta, gandurile sunt un produs al creierului care ne fac pe noi constienti. Ne ajuta sa navigam lumea si sa putem crea in mod constient.

Evident, extremele sunt mereu un exces.
Daca esti prea emotiv si plangi mereu sau nu ești stabil emotional, e cazul sa mergi la un terapeut.

Iar daca gandesti mereu si ai sute de ganduri zilnic si o parte sunt negative, clar ai o problema si iti trebuie un psiholog.

Astea sunt cazuri irationale. Cazuri in care comportamentul este afectat si nu mai poti functiona stabil.
Eu cred deci ca COMPORTAMENTUL poate fi rational sau irational.

Emotiile si sentimentele sunt doar niste reactii interne la stimulii din exterior. Daca nu am simti nimic, ne-ar ciupi 100 de tantari si nici nu am sti.
Si daca nu am simti, nu ne-am bucura de iubire si de lumea asta exterioara noua, care ne uimeste si scarbeste uneori.

Deci, emotiile sunt firesti, dar comportamentul este cel care poate fi rational sau irational.