| YumeHime0 a întrebat:

In loc sa evolueze, in ultimul timp omenirea a involuat ingrijorator.
Daca privim in jur, nu vedem altceva decat rautate, prostie si gunoaie... cel putin in Romania.
Toti sunt egoisti si ignoranti.
Credeti ca omenirea mai poate fi salvata? Cum?

Răspuns Câştigător
| ZambetulNebuniei a răspuns:

Eu cred ca da, mai poate fi salvata, cum a spus si eugenl prin educatie, insa...mereu vom fi aceleasi fiinte ignorante a caror siingura legatura cu natura e ca au distrus-o. Am evoluat tehnologic, dar nu si mintal, suntem aceleasi maimute care traiau in pestei si se omorau intre ele, pentru o piatra. Oameni sunt rasisti si distrug orice sau pe oricine e diferit de ei, indiferent de diferente (bune sau rele). Continuam sa fim dependenti de turma, dar sa ne dorim supravietuire si suprematie individuala.
Eu caracterizez omul pe scurt drept o fiinta fara rost, un rau fara rost, dar existent.

Am zis la inceput ca ne putem schimba, cred asta in continuare, dar nu trebuie sa o cred eu, trebuie sa actionam cu totii si sa ne indreptam greselile fata de mediu si sa ne indreptam si gandirea asta egoista si stupida.

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Se pare ca tu privesti doar la partea goala a paharului.Depinde din ce perspectiva vezi lucrurile.Mai sunt si oameni buni cu virtuti crestine.

Apache
| Apache a răspuns:

Lumea stagneaza din antichitate si pana acum ....si tot ceea ce ne salveaza sunt cateva minti stralucite de gen : Arhimede, Einsten, Edisson ....care au avut un nivel de gandire peste media globala, si ne-au ridicat putin de la stadiul de primate
Lumea evolueaza... dar nu evoluam in grup, evoluam ca indivizi separati...
Cum ai vrea sa se schimbe ceva, cand mentalitatea omului nu s-a schimbat din antichitate si pana astazi?
Practic tot ce ne diferentiaza de oamenii de acum 10. 000 de ani sunt niste limite pe care le stim de la nastere ...si pe care nu le-am contestat niciodata!
Suntem egoisti si ignoranti pentru ca asta ne e firea ...pentru ca asa suntem construiti ca sa supravietuim!
Nu suntem fiinte perfecte....trecem prin viata asta ca branza si ne imbatam cu apa rece la ideea ca lasam ceva in urma!
Nu lasam nimic in urma...suntem si vom fi la fel, indiferent ce vom face!
Omul se poate schimba in multe privinte... dar mentalitatea lui mereu o sa ramana aceeasi

| harciog a răspuns:

Nu ma enerveaza egoistii si ignorantii, ba chiar nici nu stiu daca mai exista vreunul in afara de mine, dar e ingrijorator faptul ca cei care vorbesc despre ei vor sa se excluda din cercul lor.

nony
| nony a răspuns:

Muta-te din locul de unde privesti.Sunt mai multe unghiuri.

| Leocerba a răspuns:

Hai, ma, chiar azi cand am vazut ramurele de mâţişori inmuguriti si tanti mi-a dat la piata gratis 3 gramezi cu loboda tu spui ca nu vedem in jur decat gunoaie si toti sunt egoisti?

| shadovv a răspuns:

Trezestete! Asa a fost mereu. Involutia a avut loc in momentul in care Adam a mancat marul si inca persista pana in acest moment.

| Shammal a răspuns:

Inca din nick-ul tau poti sa-ti dai seama ca privesti cum zice si EmaS partea goala pentru ca excluzi "S-ul"; omenirea a trecut de ceva vreme (evoluat) la nivelul urmator, e o evolutie ce se petrece "cu pasi de bebelus" ca trecerea sa nu fie brusca si cati mai multi oameni sa treaca, intrebarea e tu vrei sa evoluezi? sau ramai sa te scalzi in rautatea, prostia si gunoiele pe care le vezi in jurul tau

| YumeHime0 explică (pentru Shammal):

Eu fac tot posibilul sa evoluez, dar cand sunt inconjurata de analfabeti rautaciosi este destul de greu... Iar cu nick-ul... e doar pentru ca ma cheama Ema si nu voiam sa fiu confundata cu EmaS.

| Shammal a răspuns (pentru YumeHime0):

Observa doar ce-ti place, inconjoarate de persoane placute - prin starea ta de a fi atragi persoane in jurul tau ( starea ta de spirit creaza circumstantele in care te regasesti, esti vesela o sa te regasesti in situatii vesele); nu-i eticheta ca fiind analfabeti, rautaciosi, sunt cum sunt ei, observa si treci mai departe daca interactioneaza cu tine aici e provocarea ta, invata din eabig grin; vis-a-vis de nume: EmaSup! foloseste-ti imaginatia joyful big grin

| Woodenpints91 a răspuns:

Sunt egoist şi ignorant şi sunt mândru de asta.

| YumeHime0 explică (pentru Woodenpints91):

Asa de curiozitate, cati ani ai?

| Woodenpints91 a răspuns (pentru YumeHime0):

| YumeHime0 explică (pentru Woodenpints91):

Atunci e ok, e varsta.

| Shammal a răspuns (pentru YumeHime0):

Imi place big grin transformarea numelui - transmite cu totul alt mesaj - shanti

| Woodenpints91 a răspuns (pentru YumeHime0):

Ce legătură are vârsta cu ce spun eu?

| sabin89 a răspuns:

Cum, toti sunt ignoranti? Eu sunt destept. Acum serios vorbind, este Andrei Plesu ignorant? Este Liiceanu ignorant? Ca sa dau numai doua exemple.

| whatevernvm a răspuns:

Asta depinde de fiecare persoana, fiecare poate ajuta.

| OctoberandApril a răspuns:

"fii schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume" zicea gandhi.
se poate.
cum? implicandu-ne..luand atitudine

| eugenl a răspuns:

E o intrebare foarte grea. Totul se poate face prin educatie. Sa le promovam copiilor nostri valorile adevarate, iar scoala sa ne sustina

| Marius94_5839 a răspuns:

Eu cred ca nu este adevarat. Lumea nu se schimba, si nu se va schimba niciodata. Asa a fost tot timpul happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rautatea, prostia, egoismul, ignoranta si comporttamentul de "gunoi" sunt practicate doar daca sunt permise. Nu permite nimanui sa se poarte asa cu tine si ai sa vezi ca se va reduce considerabil in cercul in care te invarti.

Răspuns utilizator avertizat
| Illvix a răspuns:

Fiecare poate doar sa se salveze pe sine, doar PRIN sine. Nu mai stati sa asteptati salvatori...
"Mesia va veni abia când nu va mai fi nevoie de el, va veni abia după sosirea sa; nu va veni în ultima zi, ci în cea de pe urmă." - Kafka