| Bastet a întrebat:

În ultimele 10 minute, am citit următorul articol.http://www.sfaturiortodoxe.ro/_muzicarock.htm
Oare nu era mai bine ca în aceste 10 minute, să citesc ceva mai util, şi nu nişte fabulaţii?

17 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Mai bine ascultai o melodie de la Sodom.

| harciog a răspuns:

Va citi toata lumea ce-i place in urmatoarele10 minute sau urmatoarele secole.

| FucktheSystem a răspuns:

Am citi articoulu de 6 ori. Am ajuns la concluzia că e mai bun ca orice comedie, am râs cu lacrimi.
P.S. Să citești și rubrica de întrbări/răspunsuri a aceluiași site, acolo iesie prostia omenească la iveală.

| miradoniz a răspuns:

ba da, din păcate!

| Paulla a răspuns:

L-am citit si eu odata, dar pe sarite, e cam(de fapt foarte) plictisitor. Sunt numai prostii, macar un lucru nu e adevarat.
"Steaua cu cinci colturi, un simbol al magiei negre, folosit în ceremoniile si invocările demonice, atunci cănd este întoarsă formează un cap de tap care l-a simbolizat dintotdeauna pe satana. Folosirea acestui semn este foarte frecventă în sfera muzicii rock." Pentagrama nu venereaza diavolul sau ceva de genul. Pentagrama e un simbol pagan, simbolizeaza frumusetea si perfectiunea feminia, pe zeita Venus. Biserica chiar a dus de rapa toata istoria.

| Sentinel a răspuns:

Aceste fabulatii au un sambure de adevar. Stiinta a demonstrat faptul ca muzica rock dauneaza si dezechilibreaza structura moleculara. De exemplu, s-a pus muzica rock intr-o camera cu flori si s-a constatat degradarea moleculara a acestora. Cristalele de apa s-au stricat si s-au deformat etc. Cum corpul uman contine multa apa, trage si tu concluziile.

| Dumnezău a răspuns:

Mi-e lene sa citesc. Poate exista Satana. Poate exist.Eu inca nu stiu.Da' daca exista, eu il invit pe Satana la un whisky ca e boss.Pe mine doar la un suculete.

Mai mult as putea spune ca house-ul e satanist,fiindca indeamna la petreceri,bautura,orgii si alte d-astea. Uitati-va si voi la melodii(si unele lor videoclipuri),cum ar fi On The Floor, Ya BB, Um Momento.Mai mult melodiile astea sunt sataniste, decat rockul.Aici e o chestie de simbolistica mai mult, si clubberi au atitudini/melodii ce ar putea fi considerate sataniste.Nu-mi mai bat capul cu idiotii care numesc muzica rock satanista, deja sunt irecuperabili de prosti si incuiati la minte.

| Bogdanux a răspuns:

L-am citit acum vreo 3-4 ani, am ras cu pofta. Apoi am gasit pe Youtube si documentarul respectiv, dar ala nu l-am vazut pentru ca stiam ca imi pierd timpul degeaba, si parca era si in spaniola.
Deci cu parere de rau, mai bine citeai stiri despre Bote si Bianca, dar ma gandesc ca te-ai amuzat si tu citind aberatiile respective.

Mama, si eu care am o pentagrama ca breloc la chei si un poster cu Maiden in camera ( momentan). Bastet, ce ma fac?

| Bogdanux a răspuns:

@ Sentinel

Adica ascultand rock, devin o leguma pe zi ce trece? Mda...

@Bastet

Am facut si dansul ploii, am dansat si pe Macarena, am desenat o floare pe trotuar si mi-am pus cheile in mijlocul ei tipand "flower power" ca sa le "satanizez". Nici un rezultat.

| Polaris a răspuns:

Acel cineva find eu. Şi dacă scrieţi 'satanism' pe google, o să găsiţi şi 'satanismul în muzica rock'. Şi primul link e ăsta. Dap, caut informaţii despre satanism, I'm in Satan Legacy.

| CobraLeon a răspuns:

Rahat-ul asta de documentar ni l-a pus proful de religie la ora. Pot spune ca de-a lungul filmului, m-a bufnit rasul de vreo 2 orilaughing. Am incercat sa ii explic ca muzica nu are nici o legatura cu religia...insa el "nu, ca rokeri sunt satanisti".
Am ramas profund uimit cand l-am intrebat "Ce ar trebui sa ascultam dintre un Live Florin Salam si o melodie rock?", logic mi-a raspuns Salam.

| TeoPT a răspuns:

Profa mea de religie a zis că faza cu - rock-ul e satanist - e cea mai mare aberație pe care a auzit-o în viața ei. Și să presupunem că a auzit multe aberații până acum, doar e profă de RELIGIE laughing De asta îmi plăceau mie orele de religie, nu ne punea nimeni să înghițim toate aceste "statistici" cum că în orice lucru se ascunde un înțeles ascuns și că Satana se ascune în spatele unui tomberon de gunoi ca să sară pe noi straight face Și eu am citit articolul ăla, e de rahat rău.

| zooooza a răspuns:

Frateeee...nici profa de religie nu e atat de plictisitoare cum ...articolul(?!? asta se poate numi articoul?!? ) in fine.
Nu l-am citit pe tot.Inca putin si ma lua somnu'. Deja ma dor ochii.Mi-am pierdut timpul cu chestia asta cand puteam sa citesc cateva pagini dintr-o carte buna.Dar deh...asta e.

| Bastet explică:

@bogdan26

ritualuri satanice care să-ţi protejeze cheile, nu e evident?

@JustMelavJustMe

neh, mi-a trmis cineva linkul şi nu m-am putut abţine să citesc.Satan şi Sfântul Trompi rules.

@aylyn

mi-e frică să mă gândesc ce chestii vă bagă în cap la ora de religie.

| JustMelavJustMe a răspuns:

Curiozitatea mea este un pic mai complexa. :
Ce faceai pe un site ca "Sfaturi Ortoxe"? Incercai sa te caiaesti?! Il tradezi pe sfantu' trompi?

| PotcaPădurii a răspuns:

DRACE!(ca sa sfidez site-ul). Cica daca asculti muzicaa rock esti satanist. Si am vazut(si nu mi s-a parut) numele de Alice Cooper cu afirmatia lui(apropo tipu e cat se poate de crestin, a afirmat ca e mai greu sa fii crestin decat sa bei o bere, deci asta e o chestie rebela)Ok sa nu ma pierd de la subiect, Rock and Roll-ul nu e o persona din cate stiu si nici muzica nu a fost creata de ala cu coarne. Si faza cu fulgerul(unde am murit de ras) pe bune si pe panoul de electicitate arata semnul ala si nu cred ca la pus vreun satanist.Si pun pariu ca rockerii stiu ce simbolizeaze o cruce. chestia cu peace are o logica de psihopat care a picat testul cu petele de cerneala.Revenind la Cooper(citesc printe randuri ca adorm) sa asculte Salvation (asta daca pricepe engleza) si sa mai vorbeasca dupa aia de Hristos,, Someone died for me, Washed in blood He cared enough to pity me,,.Si cu negrii africani s-o lase mai moale cu saracii oamenii pentru. ca rock-ul vine toata ziua de la negrii americani care au inventat blues-ul si apoi din blues rock^n^roll si apoi rock si asa mai departe. Si poti sa faci muzica rock si fara marijuana. (P.S. citit articolul ciudat si scris comentariul si mai ciudat ascultand Alice Cooper -Abumul Raise your fist and yell, ca sa puna capac la toate. )

| aylyn_2380 a răspuns:

Mdah eu am vazut filmul la ora de religie laughing