| cristiano_6675 a întrebat:

Ce carte pot sa citesc si de la aceasta sa ma indragostesc de citit?
Este asa ceva oare?
Merssi foarte mult!

17 răspunsuri:
| Alphawolf a răspuns:

O carte interesanta este Martin Eden de Jack London care are putina legatura cu filozofia.
Rezumat:
Un om de rand, sarac, salveaza de la moarte un prieten din inalta societate. Este invitat la masa la acesta si o cunoaste pe sora lui de care se indragosteste. Ca sa-i "ajunga la nas" devine un scriitor celebru.

| syme a răspuns:

Eu iti propun sa citesti "Stapanul Inelelor", de Tolkien.
1. Stimuleaza imaginatia.
2. Ai suspans continuu.
3. Promoveaza valori reale.
4. Si e o carte plina de bucurie. happy

| Razvan a răspuns:

Da."De veghe in lanul de secara". N-ai cum sa nu te indragostesti de cartea aia si sa nu razi incontinuulaughing

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Erau unele interesante de Ion Creanga dar am uitat cum se numesc, ca nu se invata la scoala thinking

soothe
| soothe a răspuns:

Cismigiu & Company de Grigore Bajenaru

| Filip23 a răspuns:

Cred ca depinde si ce domeniu te intereseaza. Ultimele din categoria "literatura" care mi-au placut au fost "Socrate" (un autor bulgar) si 2 romane ale lui Dostoievski. Dar si la categoria, sa spun asa mai la general, "cunoastere" ar fi cateva : Taofizica (Fritjiof Capra), Inteligenta materiei (Dumitru Constantin Dulcan), Sfantul Serafim de Sarov (Dosoftei Morariu).

| Aero a răspuns:

Da. Exista. Seria Harry Potter. As fi foarte mirat daca as auzi ca exista cineva care n-a avut o pofta mare de citit si altceva dupa ce a terminat de citit aceasta serie.

| PinkY a răspuns:

Mie imi place foarte mult "Fara cap si fara coada" a lui Mihai Gainusa. Am citit-o cu foarte multa placere. Sper sa iti placa si tie. Insa cred ca dragostea pentru lectura trebuie s-o ai inainte incepi sa citesti pentru a te indragosti de lectura. Numai asa iti va placea ceea ce citesti.

| Good Cat a răspuns:

Da este posibil acest lucru.
Incearca Mandrie si prejudecata de Jane Austen, cartile surorilor Bronte sau Memoriile unei gheise. Bafta happy

| powergirl a răspuns:

Una de dragoste?happy

| dennys10 a răspuns:

Aventurile lui Huckleberry Finn de Mark Twain
20000 de leghe sub mari de Jules Verne
Mandrie si prejudecata de Jane Austin
Steaua sudului de Jules Verne
Aventurile lui Tom Sawyer de Mark Twain

| LoLo a răspuns:

Buna!
cred ca daca ai citi Suflete moarte de Nikolai V. Gogol te-ar atrage sa citesti mai mult, si este foarte interesanta cartea happy

sau daca nu incepe sa citesti povesti care sunt mai scurte dar interesante, si pe parcurs o sa te atraga acest lucru happy...

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva de San Antonio. E mai porno decat poti duce.Si, eventual "Luni de fiere ".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ceva.frica de prostie.si ce a spus eminovici.citeste,cetind mereu creierul tau va deveni un laborator de idei si imagini.deci vei deveni si idiot si inchipuit.succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, harry potter, cum a spus si aero este cu adevarat splendid. Te tine cu sufletul la gura in orice moment. Ar mai fi si cartile de Jules Verne: 20 000 de leghe sub mari este cu adevarat o capodopera. Cei trei muschetari, cu continuarile sale Dupa douazeci de ani si Vicontele de Bragelonne. Acestea trei din urma ti le recomand ca fiind cartile mele de suflet, nu are cum sa nu-ti placa. Succes la citit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de varsta. Daca ai trecut de 25, esti pierdut/a pentru lectura, n-are acelasi gust cu preparatele culinare. Daca inca mai ai timp, poti sa incepi ca si cei mici, cu lectura usoara.
Daca vrei o lectura revelatoare, socanta, citeste Bruckner sau Dostoievski.
Daca doresti ceva superfluu care sa para profund, citeste Coelho. Asa, vei fi si trendy.
Daca n-ai descoperit cartea, niciun sfat nu e destul!

| qCariinuta a răspuns:

Pai sa nu cumva sa citesti cartile mihaelei radulescu! ar trebui sa citesti "Colt alb"!