| woc7 a întrebat:

Hei! Tocmai am citit un articol care e destul de interesant, după părerea mea. Mă rog, unele lucruri cred că sunt puţin exagerate. În articol este vorba despre muzica rock (eu ascult rock) privită din perspectivă ortodoxă, creştină. Vreau să îl citiţi şi voi şi să îmi scrieţi părerea voastră. Chiar credeţi că rockul are o inluenţă atât de negativă asupra noastră? Simplă curiozitate. Uitaţi şi articolul: http://www.sfaturiortodoxe.ro/_muzicarock.htm

9 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cauţi informaţii corecte şi idei neaberante pe site-urile ortodoxe?
Maaare greşeală...

| Ager a răspuns:

Depinde de versuri. dar nu numai.
Eu de exemplu am observat că genul de muzică hip hop pe beat-uri agressive mă agită, pe când muzica de pian și de chitară mă liniștește...
nu am citit articolul ce l-ai atașat.

| Alcyon a răspuns:

Exista mai multe tipuri de rock. Muzica heavy metal e posibil sa aiba influente negative asupra psihicului uman, din cauza mesajelor pe care la transmite.

| Sl1pKnoT a răspuns (pentru Alcyon):

Depinde de fiecare persoana. Pe mine heavy metal chiar ma relaxeaza.

| suffarstar a răspuns:

Chiar asa, mai bine ne dam pe manele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de mesajul transmis.
Trebuie sa rezoneze cu ce avem in noi ca sa ne placa.

| 夢想家兩次 a răspuns:

Depinde de mesajul desprins. Sunt unele trupe care exagereaza, dar majoritatea au mesaje incurajatoare. In plus, te-ai uitat vreodata pe zu tv sau posturi de genul asta? Videoclipurile alea nu mi se par a fi prea dragute din punctul asta de vedere daca stii la ce ma refer.

| Sl1pKnoT a răspuns:

Aceste siteuri incearca doar sa iti pastreze membrii, nu o sa gasesti nimic altceva decat indoctrinare.

| Windancer a răspuns:

1. "... iar omul ca o creatie DESAVARSITA a lui Dumnezeu..." Hold it right there. Deci de aia o ducem noi atat de bine ca specie si ne mai plimbam si azi nestingheriti in gradina Edenului. Ce chestie, nu mi-am dat seama.

2. "...iar Michael Jackson ajunge să-l facă cu trupul lui (semnul fulgerului) în timp ce dansează". Lol. Da, ar fi trebuit sa-si indoaie picioarele in sens opus.

3. Ai nevoie de multa imaginatie si efort sa vezi in semnul pacii o cruce, care pe deasupra mai e si intoarsa, rupta si incercuita. Dar totusi: http://www.teachpeace.com/peacesymbolhistory.htm

4. "La redarea inversă a unor melodii rock, se constată aparitia unor mesaje care au, de cele mai multe ori, un pronuntat caracter satanist". Ca sa folosesc si eu un citat din biblie, asta e pe principiul "cauta si vei gasi, cere si ti se va da". Cand te setezi sa cauti dinadins argumente chiar si acolo unde nu sunt (v. prejudiciu), mintea, si asa setata in subconstient sa caute intelesuri ascunse (lucru ramas de pe vremea cand stramosii nostri inca cutreierau savana si avea rol esential in supravituire), va crea iluzia unui argument pentru a impaca psihicul. Dar in ziua de azi are rol de amuzament mai mult.

Ca intotdeauna principiul in aceste argumente crestine a fost si este "ori cu noi ori impotriva noastra". Intotdeauna tot ce e strain si aduce macar un pic cu ceva din propria invatatura e etichetat drept malefic: Thor (=satana) (evident, nu?) sau convingerea lor ca preotii Voodoo chemau demoni in incantatiile lor. Dar oare de ce nu ma surprinde?

Dar hai mai bine sa ne turnam cenusa in cap, sa fugim in muntii si padurile pe care le mai avem si sa traim acolo ca pustnici pentru ca e destul de clar deja ca niciun om simplu care vrea sa se bucure de viata nu va ajunge in rai. See you there.