| anonim_4396 a întrebat:

In viitor cind meseriile simple vor fi inlocuite de masini oare ne vom mai permite oameni slab pregatiti intelectual? Ne vom mai permite someri si pensionari care consuma si nu produc nimic?

Răspuns Câştigător
| Angel0 a răspuns:

De cand cu facultatile pe bani, examenele cumparate, tehnologie de ultima ora pentru copiat, nu prea mai exista specialisti adevarati.Meseriile simple in schimb nu vor disparea niciodata.Cine mai vine sa-ti ridice gunoiul de exemplu? O sa inventeze vreun inginer de la Spiru Haret un robotel sa faca asta? Ma indoiesc.
Pensionarul ala care consuma,(cu pensia aia de rahat chiar ma minunez ce poate sa consume),a muncit o viata, a platit taxe si are tot dreptul sa se bucure de batranete, daca se poate spune asa.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

1)Oricit de performanta ar fi o masinarie, ea tot va avea nevoie de asistenta umana, macar la verificarea produsului realizat. Masina niciodata nu va inlocui omul. Doar ii va face munca mai usoara.
2) Te-ai gindit ca poate si tu vei fi cindva somer sau pensionar? Si de ce zici ca ei doar consuma si nu produc? Ei au produs, si pentru somaj sau pensie ani de zile li s-a tras un anumit coeficient din salariu, deci au produs si pentru pensia sau somajul lor, asa ca e un drept al lor, ei nu doar consuma.

| MMihai a răspuns:

Unii sunt oameni slab pregatiti intelectual, și alții sunt tare slabi cu intelectul : fiind & cretini & idioți și tâmpiți ca tine! Ia o mitralieră ți ucideți toate rudele pensionari sau șomeri, că tot consuma si nu produc nimic. Că așa gândesc oameni ca tine cu creierul în lada de gunoi!

| petruclaudiu78 a răspuns:

Nu stiu ce va veti permite in viitor, dar intrebarea ta are unele probleme de logica.
Daca si cele mai simple meserii vor fi inlocuite de masini, e evident ca numarul somerilor va creste, pentru ca locul lor va fi luat de masini.
Somerii si pensionarii consuma, fara sa produca nimic (teoretic, pentru ca si ei produc, chiar daca dispare relatia munca-salariu; cu exceptia cazurilor extreme: invaliditate etc, somerii si pensionarii nu sunt niste legume, presteaza si activitati productive), dar nu uita ca ei au contribuit prin taxe si impozite, in perioada in care au fost salariati, deci indemnizatia de somaj si pensia nu sunt chiar un cadou din partea societatii.
Oricum, daca bogatia ar fi corect distribuita, societatea (respectiv indivizii) si-ar permite mult mai multe, acum si in viitor, indiferent de gradul de automatizare a muncii.

| TheJeryk0 a răspuns:

Ti-ai pus intrebarea daca exista viitor?
http://www.conspil.blogspot.com/

| VIPlidia a răspuns:

Gandeste divers.Peste cativa ani nici curent nu vom mai avea, dapai masinarii care sa lucreze in locul nosrtu? Nu mai exista fonturi de energie.Dar sa-ti raspund la intrebare mai bine.Nu stiu bce sa spun daca ne vom perimte sau nu,pana la urma,asa vom devenii toti,ori vom ajunge in mediul evu,toti sclavi celor mai mari si bogati oamnei, de buna voie, pentru a ne intretine familia.Va fi un dezastru daca vom continua cu indiferenta asta.

| florySim a răspuns:

Probabil si parintii tai vor deveni in viitor pensionari "care consuma si nu produc nimic".

| bogdan_5596 a răspuns:

Scuza-ma,esti cumva prin anii '50? simpla masina de gaurit este un robot, sa nu mai zic de statiile de imbuteliere diferite bauturi sau de fabricile de masini unde sunt linii de productie care robotii lucreaza cot la cot cu omul, pensionari nu stiu dar somerii cu singuranta o sa se angajeze la Robin-Hoodwinking sper ca sti de gluma

Răspuns utilizator avertizat