| sabin89 a întrebat:

Încă ceva legat de particulele elementare. Din câte ştiu - şi vă rog să mă corectaţi dacă greşesc - modul în care se comportă aceste particule nu a putut fi reprezentat cu ajutorul teoriei cuantice sau al teoriei relativităţii. Trebuia găsită o "idealizare" mai cuprinzătoare.Să presupunem că se va reuşi în cele din urmă să se reprezinte într-un model matematic spectrul acesta complicat al particulelor elementare. Ce va însema asta pentru ştiinţă? Va fi un fel de formulă a Universului? Se va putea spune atunci că fizica este completă? Ştim că toate obiectele fizice sunt compuse din particule elementare. Şi atunci, cunoaşterea deplină a legilor care determină comportarea acestor particule ar fi echivalentă cu cunoaşterea deplină a legii comportării tuturor obiectelor fizice. În acest caz, se va putea vorbi de o încheiere a fizicii. Atunci am şti tot. Sau, ar mai rămâne totuşi unele fenomene care să nu poată fi cuprinse cu ajutorul acestor concepte?

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Iubitul tau Einstein, avea o parere ABSOLUT CLARA despre fizica cuantica:

fizica cuantica NU EXISTA, pentru ca D-ZEU NU DA CU BANUL

pentru ca asta e fizica cuantica, dam cu banul sa GHICIM rezultatul
sau facem 1000 de actiuni intr-un experiment ca sa facem o statistica a tuturor rezultatelor(adica tot aia, adica nu dam cu banul odata, dam de 1000 de ori), care nu mai e stiinta (cum am spus mai sus, cu Martini ala),
e ghicit si atat

totusi, ai intrebat "ce respect", chiar daca dpdv stiintific chestia asta e un rahat, dpdv practic... nu prea e, chiar daca e NUMAI o observatie, o statistica sau chiar "educated guess", pot duce la aplicatii care pot fi EXTREM DE UTILE, nu am nici un dubiu in legatura cu asta
exemplu:
Guglielmo Giovanni Maria Marconi si-a tras-o cu Tesla in legatura cu, comunicatiile fara fir pe distante mari, si nu intelegea nici macar vag, de ce transmisiile lui functionau peste ocean (acum stim ca undele lungi sunt reflectate de ionosfera si de ocean, asa ca ajung binemercic chiar din Polonia pana in america... iar comuistii polonezi, chiar au construit un turn care facea asta si care a fost cea mai inalta chestie facuta de om pana in anii 1990, apoi nu l-a mai intretinut nimeni si s-a rup), iar (Marconi) s-a imbogatit din chestia asta (titanicul a semnalizat in felul asta ca si-a luat-o de la un iceberg)
iar cand procesul dintre Tesla si Marconi s-a finalizat in sfarsit in favoarea lui Tesla, el (Tesla) era deja mort de 6 luni
Hail hotului de Marconi, care ne-a adus primlele comunicatii fara fir, chiar daca nu intelegea "de ce" si le-a furat de la Tesla

9 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Fizica cuantica este extraordinara, este sublima am putea spune, daaaaar, lipseste cu desavarsire

ai mai pus o intrebare, si ti-am spus despre legile fizici quantice care nu au sens in fizica normala

hai sa iti explic exact care e treaba: principiul de baza a tuturor stiintelor *EXACTE* (si vreau sa subliniez exacte) si al tehnologiei a fost demonstrat de catre Stephen Hawking intr-un mic documentar numit "The Martini Experiment" si suna asa:
daca conditiile, circumstantele si actiunile sunt identice, atunci INTOTDEAUNA SI FARA NICI O EXCEPTIE rezultatele sunt identice

ei bine, fizica cuantica isi bate joc de principiul asta, exemple:
lumina e o particula daca nu e observata, dar daca e observata, e o unda
o particula poate sa existe, sa nu existe, sa dispara, sa apara, sa fie de doua ori in acelasi timp sa calatoareasca in viitor sau in trecut
cel mai simplu experiment in care ai un ecran, in fata lui un alt ecran dar cu doua fante, in fata lui un generator de fotoni si un foton poate ajunge pe ecranul din spate, pe ecranul din fata, poate sa treaca printr-o fanta, prin cealalta sau prin amandoua in acelasi timp (al dracu' foton, nu? )

mai exact, fizica cuantica lipseste cu desavarsire pentru ca e o pseudostiinta care se ocupa cu ghicitul si magia
pseudostiina - nu se intelege exact, DE CE?
ghicitul - e bazata NUMAI pe statistica
magia - lumina devine altceva, daca e observata... asta e DEFINITIA magiei: schimbarea realitatii prin puterea mintii

hai sa iti dau ultima idee, ce consider eu ca e fizica cuantica:
in antichitate, oamenii au inceput sa observe bolta stelara, si au constatat ca unele stele se misca in "dodii", adica in principal se misca pe o elipsa, dar in acelasi timp fac mici bucle
de ce?
pentru ca la nivelul ala nu intelegeau DELOC ce se intampla de fapt, si trageau concluzii numai din ce vedeau si ce era batut in cuie, cum ar fi ca pamantul e centrul universului
acum stim ca pamantul e doar o planeta, si ca alte planete apar ca fac bucle dar doar daca, consideri ca pamantul e fix
la fel e fizica cuantica, nu stim NICI PE DEPARTE "DE CE", dar tragem concluzii din ce putem vedea

| sabin89 explică (pentru Brizbriz):

Ziceai că nu te pricepi. happy Am totuşi o obiecţie. Dacă fizica cuantică e o pseudoştiinţă, ce respect mai putem avea noi pentru toţi savanţii ăştia care se ocupă cu acest fel de fizică? Putem zice că sunt nişte aventurieri a la don Quijote, ca să nu zic şarlatani. E bine aşa?

| sabin89 explică (pentru Brizbriz):

"...nu au sens in fizica normala" - Prin fizică normală te referi la fizica newtoniană. Dar nici cealaltă fizică nu este anormală. Ideea de la care se pleacă este aceea că toate fenomenele se produc, în ultimă instanţă, după legi unitare ale naturii. Cu această idee oamenii de ştiinţă sunt unanim de acord. Şi atunci, trebuie să fie posibilă descoperirea structurii comune care stă la baza diferitelor domenii fizice. De acest ţel nu ne putem apropia decât cu ajutorul abstracţiei şi a formulării unor concepte cuprinzătoare. Iar fizica atomică modernă se apropie tot mai mult de acest ţel.
Pentru că imaginile obţinute în urma experimentelor au fost aparent contradictorii s-au impus noţiuni noi, precum posibilitate, realitate potenţială şi altele, aşa cum ai menţionat şi tu.
În fine, întrebarea mea nu era dacă fizica cuantică este sau nu o ştiinţă. Am vrut să ştiu dacă ar fi posibil să se reprezinte în limbaj matematic tot ceea ce se întâmplă la nivelul particulelor elementare. Sau poate s-a reuşit deja şi nu ştiu eu. Şi apoi, odată ajuns la asta, dacă se va putea declara fizica desăvârşită sau încheiată.

| Brizbriz a răspuns (pentru sabin89):

"Dar nici cealaltă fizică nu este anormală"
man, ti-am dat mult prea multe argumente cum ca fizica cuantica e o chestie care "se rezolva" matematic (statistica e de asemenea matematica)
dar pe bune, e "putin rau" fortata, deci... ANORMALA

dar, ti-am si spus ca fizica cuantica, chiar daca e, EVIDENT ABSOLUT INCOMPLETA, totusi e folositoare, din pacate recunosc, ca nu ti-am dat exemplul care trebuie, stai ca acum mi-a picat fisa, RAU DA' TOT

bombele nucleare sunt un produs al fizicii cuantice... PUNCT

deci, realitatea in care traim dovedeste pana in panzele albe ca nu trebuie sa intelegem cu adevarat nimic, atat timp cat cu ceea ce stim, reusim sa avem rezultate, cum ar fi ca putem "CU SIGURANTA" sa producem reactia in lant care face ca o bomba nucleara sa produca o explozie nucleara

restul, NU CONTEAZA, deloc, ABSOLUT deloc... nici macar putin, nici macar foarte putin

te-am convins? tonguehee hee

| relian a răspuns (pentru sabin89):

Savantii ce arati tu is de faopt gargaragii, aia au gasit un mod mai usor dea trai, dea face bani, sa dea din trompa si aia e tot.Mai sunt aia cu teorii, gargara curata, baga n iste teorii de nimeni nicioata nu le va putea dovedi.Deci is sarlatani, pentru ca iau bani pe nimic, is genul de om, las sa frec menta ca e mai usor, lasa prostii ca ne platesc.Eu pe astia cu teorii,si rahaturi nu i-as plati nici ca portari,sa mearag sa faca chestiioe ce le fac singuri,sa se plagteasca singuri laughing sa vedem cum o fi.

Chestia este ca ei is sarlatani dar din astia angajati,Adica pe linga jobul ce il au,la o un iversitate,sau mai stiu eu ce post de asta de frecat luleaua,mai baga si cate o poezie de asta,mai iese si de acolo un ban laughing
Pt ca nu poti sa fii gargaragiu si sa iei milioane fara sa ai un job undeva,sa te stie lumea.
Deci gargaragii is de fapt profesori,dar din aia care ar vindeo si pe masa pentru bani.
Daca ai vazut pe aia pe la canale de stiinta,History aia is de astia gargaragii,fac orice pentru un banut,nu-i intererseaza ca mint oamenii, sa le fie lor binelaughing
Uite si tu cata gargara a fost si este si citi au fost care au facut intr-adevar ceva? F putini, de aia mergem ca melcu, desi vedem gramezi de informatii, doar ca bgramezile astea e gargara curata, pistol cu apa

| sabin89 explică (pentru relian):

Eşti cam negativist happy

| relian a răspuns (pentru sabin89):

Is realist laughing

| Brizbriz a răspuns (pentru sabin89):

Iubitul tau Einstein, avea o parere ABSOLUT CLARA despre fizica cuantica:

fizica cuantica NU EXISTA, pentru ca D-ZEU NU DA CU BANUL

pentru ca asta e fizica cuantica, dam cu banul sa GHICIM rezultatul
sau facem 1000 de actiuni intr-un experiment ca sa facem o statistica a tuturor rezultatelor(adica tot aia, adica nu dam cu banul odata, dam de 1000 de ori), care nu mai e stiinta (cum am spus mai sus, cu Martini ala),
e ghicit si atat

totusi, ai intrebat "ce respect", chiar daca dpdv stiintific chestia asta e un rahat, dpdv practic... nu prea e, chiar daca e NUMAI o observatie, o statistica sau chiar "educated guess", pot duce la aplicatii care pot fi EXTREM DE UTILE, nu am nici un dubiu in legatura cu asta
exemplu:
Guglielmo Giovanni Maria Marconi si-a tras-o cu Tesla in legatura cu, comunicatiile fara fir pe distante mari, si nu intelegea nici macar vag, de ce transmisiile lui functionau peste ocean (acum stim ca undele lungi sunt reflectate de ionosfera si de ocean, asa ca ajung binemercic chiar din Polonia pana in america... iar comuistii polonezi, chiar au construit un turn care facea asta si care a fost cea mai inalta chestie facuta de om pana in anii 1990, apoi nu l-a mai intretinut nimeni si s-a rup), iar (Marconi) s-a imbogatit din chestia asta (titanicul a semnalizat in felul asta ca si-a luat-o de la un iceberg)
iar cand procesul dintre Tesla si Marconi s-a finalizat in sfarsit in favoarea lui Tesla, el (Tesla) era deja mort de 6 luni
Hail hotului de Marconi, care ne-a adus primlele comunicatii fara fir, chiar daca nu intelegea "de ce" si le-a furat de la Tesla

| oglindasultanului a răspuns:

Iti foloseste mai mult in viata daca spui "indivizi" in loc de "particule". Toate verbele posibile pot fi asociate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O formula a Universului...ar fi cam fain.
Totul este foarte complex. Experimentam spatìu-timp dar, in acelasi timp, stim sigur ca ele nu exista...in afara Universului. Deci, mai avem de descoperit ceva dimensiuni. Cu siguranta fizica prin care incercam sa descoperim TOTUL nu este de ajuns sau este chiar defectuoasa.
Daca noi suntem ceva intr-o infinitate si eternitate de nimic inseamna ca suntem CEVA sau NIMIC?