| Meme10Memu a întrebat:

Modelul standard al particulelor elementare este elaborat pe credinta si nu prin vedere prin observarea comportarii materiei. La fel si cu credinta in Dumnezeu. Cum comentati?

41 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Dumnezeu si povestea lui sunt falsi independent de teoriile stiintifice, adevarate sau false.

In afirmatia ta, in loc de "Dumnezeu" poti pune orice, Zeus, Zana Maseluta, Mos Craciun, sau Spiridusul cu 3 Oua. Are aceeasi lipsa de relevanta.

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

Legile fizice nu ar fi armonizate daca nu ar exista o fiinta care sa fi stat la baza aparitiei acestor legi fizice. Daca ar fi doua entitati creatoare ar aparea inevitabil o fisura. Cristos e o creatura a Lui Dumnezeu Tatal.

| Holiday a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ai zis si tu o tampenie doar sa zici ceva, ca legatura cu intrebarea sau cu raspunsul meu, nu are.

| Meme10Memu explică (pentru Holiday):

Are asa cum vreau eu si cum e real.hee hee

| Ineys a răspuns:

Pai ce treaba are o ipoteza stiintifica cu o fabula?
Compari merele cu perele.

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Nu e o fabula baietas. Este un adevar demonstrat si stiintific. Oamenii provin dintr-un tata si o mama care au fost Adam si Eva.

| Ineys a răspuns (pentru Meme10Memu):

Deci noi toti facem incest?

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Legea incestului a fost data dupa ce oamenii s-au indepartat de veacurile in care oamenii erau mai aproape de perfectiunea pierduta de Adam si Eva care daca ascultau traiau si azi. Asadar tratezi superficial problema.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Perfectiune lui Adam si Eva presupune ca poti face sex cu parintii si fratii? loool

| Ineys a răspuns (pentru Meme10Memu):

N-are nici o treaba ce te-am intrebat eu cu ce mi-ai raspuns tu. Eu te-am intrebat din punct de vedere biologic nu social/moral/legal sau altele.

In plus daca Adam si Eva s-au reprodus si apoi copiii lor s-au reprodus intre ei si tot asa, iti dai seama ca aveau din ce in ce mai multe probleme si mutatii datorita incestului, deci cum am ajuns la aproape 7.5 miliarde?

| Meme10Memu explică (pentru Ineys):

Gandeste si tu mai clar.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Starea trupului. Restul gandeste si tu.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cuie cu floare de 14.

| Ineys a răspuns (pentru Meme10Memu):

Foarte bun argument. Mi-a placut discutia.

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Unde e inteligenta la tine ca nu se vede.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Memu):

Vez ca scrie in biblie, sunt 3 pasi pentru pianul cu cadere pe o laterala patratica.

| Werrich a răspuns:

Gravitația este o "teorie" dar vad ca merge.

| Meme10Memu explică (pentru Werrich):

Credinta in Dumnezeu functioneaza, ajuta oamenii sa treaca prin necazuri.

| Algo098 a răspuns:

Modelul se verifica, in timp ce credinta in Dz nu se verifica.
Dz cel atotputernic si iubitor lasa oamenii sa moara in razboaie, accidente, de boli si de foame, deci e o minciuna pentru inselat naivii.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Credinta in Dumnezeu se verifica: oamenii sunt cei mai fericiti pentru ca au credinta pentru ca Dumnezeu Cel Viu si Adevarat este un Dumnezeu fericit.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Depinde de fiecare cum o verifica. Eu cand vad cum Dz lasa oamenii sa moara in razboaie, in accidente, de boala si de foame, am dovada existentei, puterii, bunatatii si iubirii lui Dz si am convingerea ferma ca Dz e doar o minciuna pentru prostit naivii si nu vad ce fericire aduce un Dz invizibil atotputernic si iubitor care nu face nimic bun. Eu in fiecare clipa ma gandesc ca exista oameni aflati in nevoie si ca Dz e doar o amagire si nu m-as putea bucura nici o secunda crezand in Dz, chiar daca mie mi-ar fi bine.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Cand omul e mort nu sufera. Cand sufera cand e viu daca e inteligent poate intelege ca neascultarea de El aduce moarte pentru ca Adam si Eva nu au ascultat.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asta stie oricine ca daca esti mort nu mai suferi, pentru ca nu mai existi, iar de moarte nu scapa nimeni, ca viata e finita si vine la pachet cu moartea, asa ca cine iti da viata, iti da si moartea in acelasi timp.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Dumnezeu e iubitor ca omul nu sufera cand e mort.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cu sau fara Dz, omul mort nu sufera pentru ca nu mai exista, deci si din punctul asta de vedere Dz e inutil, dar ca personaj de poveste care sa ii ajute pe conducatori sa manipuleze oamenii e destul de eficient.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Religia functioneaza eficient pentru ca are adevar in ea.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu zic ca functioneaza eficient pentru ca se suprapune peste un nivel de cunoastere scazut, pentru ca are sprijinul conducatorilor si pentru ca are minciunile potrivite care exploateaza slabiciunile si naivitatea omului.

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Nu poti spune ca e naivitate atata timp cat nici un experiment stiintific nu a aratat ca ARN sau ADN apare de la sine fara vreo inteligenta. Iar dezacordul tau cu suferinta omului e ca si cum creatura judeca creatorul.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Asa pot spune si eu ca daca nu stiu cum a aparut ARN-ul, zana maseluta l-a facut pe Dz apoi l-a ajutat sa faca Soarele, Dz a facut omul si asa mai departe si obtin o poveste falsa "adevarata".

| Meme10Memu explică (pentru Algo098):

Afirmatiile tale nu au suport stiintific.

| Algo098 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu n-am treaba cu suportul stiintific. Dz e personajul invizibil, atotputernic si iubitor care lasa oamenii sa moara in razboaie, in accidente, de boli si de foame, deci pentru mine Dz nu exista decat ca personaj de poveste pentru inselat naivii.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si cine zice ca "are adevar in ea"? Tu, o hoarda de alti indoctrinati, o alta hoarda de indoctrinati, dar de alta religie, dintre care ei zic ca religia lor este adevarata... o alta hoarda de alta religie care zice ca religa lor este adevarata... si mai cine?

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Stai linistit ca si in emiterea teoriilor stiintifice sunt pareri diferite.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Extraordinar... o spui chiar tu?

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Ce sa spun?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Repeta dupa mine: "sunt un fanatic docil si sunt inutil societatii"

| suntserios a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ma gandeam ca asta e jocul sa aruncam niste cuvinte fara sens

| Meme10Memu explică (pentru suntserios):

Te pricepi la asa ceva.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Nu tu esti cel care o dai sus si tare cu evolutia fara sa ai nici o dovada ca ARN sau ADN ar fi aparut fara inteligenta?

| LPCTSTR a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu sunt eu... Si nici macar nu te stresezi sa citesti raspunsurile... sa nu cumva sa-ti decontaminezi creierul ala fanatico-indoctrinat.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Tu gandesti ce scrii?