| argento a întrebat:

Ce este timpul? Cum definiti notiunea de timp?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cuvantul "timp" are mai multe acceptiuni, in functie de contextul in care este folosit. Le poti vedea pe toate daca te uiti in dexonline.ro. Numai bine!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Timpul este singura noastra avutie, singurul care ne limiteaza si de care dispunem cu adevarat. Poti sa pretuiesti ceva mai mult decat clipa.

Răspuns utilizator avertizat
| IoanaTempah a răspuns:

Sunt de acord cu Adrian :d Timpul nu exista; toate aceste lucruri ce tin de timp s-au inventat :d.

| Radioactive a răspuns:

Timp= Dimensiune a Universului dupa care se ordoneaza succesiunea ireversibila a fenomenelor...asa zice DEX-ul

Dar eu cred ca timpul ne e principalul dusman dar si peincipalul aliat in viata. Ne ghidam dupa timp si nimic altceva, e ca si cum noi am fi doar niste robotei care asculta doar de timp. Ne irosim timpul pretios facand nimicuri si nu-l mai putem recupera caci hotii de timp sunt peste tot!

| Ramo15 a răspuns:

Nu cred ca este definit. Este ceva care vine si pleaca.ca si cum nici nu ar fi fost. Tot timpul m-a atras subiectul asta dar nu am gasit inca un raspuns clar.

| Lina_4442 a răspuns:

Timplul este o unitate care sa masoara in :ore, minute, secunde, zile, ani. Tiplul ne arata o perioada in care a avut loc un eveniment sau urmeaza sa aiba loc!

| alna a răspuns:

Timpul? este viata noastra care trece.