| UnderPressure a întrebat:

Incotro se indreapta domeniul Transporturi?
Se va ajunge vreodata la deplasari cu mii de kilometri pe ora?
Teleportarea o sa fie vreodata un mod de transport, ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Da, se va ajunge.
Nu stiu cum se pune problema la nivel global, dar in SUA vom avea un "tren" ce va atinge 1000 km/h iar in circa 40 de ani se preconizeaza construirea unui "tren" ce va atinge 6.500 km/h.
Utilizeaza nu stiu ce "principiu" Coanda, nu am idee cum au rezolvat problemele ridicate de acceleratii/franare dar probabil Rezistenta Materialelor are solutii care sa "lucreze" la o astfel de viteza care surclaseaza si cele mai rapide avioane.
In fond, exista vehicule ale caror roti "accelereaza" instantaneu de la 0, la 3-400 km/h, fara vreun stres deosebit...

In ceea ce priveste teleportarea,
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16251217/
...personal nu cred ca este realizabila si nici nu intra in "ideea" de transport ca si domeniu.
Trecand peste dificultatile tehnice, etice sau de securitate insurmontabile, ideea ca omul poate sa creeze om, pe baza unor INFORMATII, suna mult prea s.f.

| UnderPressure explică (pentru Darkmagic):

Interesant, multumesc.
Imi poti explica cum ar functiona teleportarea?

| SG1995 a răspuns (pentru UnderPressure):

Conceptul in sine e simplu se ia una bucata de atomi, se deintegreaza si se recreeaza in alta spatiu.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Se va ajunge vreodata la deplasari cu mii de kilometri pe ora?

Da, avioane stratosferice ating în mod uzual astfel de viteze

| MihaiNicu23 a răspuns:

In cateva mii de ani poate se ajunge si la teleportare.

| Cristea468 a răspuns:

Dacă mai trăieşti până în 3018 atunci sigur teleportarea o să fie o soluție.