| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Ce parere aveti despre societatea romaneasca si incotro se indreapta? Intreb asta pentru ca viata aici nu stiu parca te descurajeaza total, simti ca nu te mai poti bucura de nimic.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

*Ce parere aveti despre societatea romaneasca* - un gunoi ( si imi pare ca sunt mai multi batrani decat tineri cam, pretutindeni, repet, nu stiu de ce)
*incotro se indreapta* _la groapa de gunoi.
*viata aici nu stiu parca te descurajeaza total, simti ca nu te mai poti bucura de nimic.* _ mda, pai chiar asa e gen degeaba incerci sa fi bun, friendly cu cei din jur daca ei iti raspund in cel mai iritant mod posibil si te fac sa te simti, ah. Ce-i drept sunt si oameni ff oke ( destuuuul de rari) care isi vad de treaba lor, nu cauta sa enerveze sau sa zica lucruri imbecile random, sunt tacuti, rezervati si ISI VAD DE TREABA LOR dar sunt *etichetati* drept *cu nasul pe sus* daca * vai draga daca nu te baga in seama* si sheet de genu.
In occident oamenii pur si simplu isi vad de treaba lor si/sau daca au o opinie despre cineva incearca sa nu o expuna dar aici se uita toate babele la tine daca gen te imbraci mai *ciudat*.
Batranii din ziua de astazi care au fost tineri si copii sunt cam la fel cu cei de acum care cam tot ce stiu este sa rada de ceilalti(din cauza faptului ca nu au *ocupatie* si fac parte din grupuri din acelea naspa in care copii au in comun doar firma de tigari* ( nu ca toti copii/tinerii de astazi ar fuma, hehe) si sa se bage singuri in seama, sa fie cat de galagiosi posibil si, mna.
Nu stiu de ce dar vad o asemanare atat de iritanta intre copii de acum, parintii lor si batrani..., repet, nu stiu de ce.
Tipuri de oameni de genul asta se gasesc cam pretutindeni(nu doar in Romania) dar noua ne place sa ne vaicarim asa cum si altora din cam orice loc random de pe harta le place. Era proverbul acela * fie painea cat de rea, tot mai buna in tara mea* (parca asa era) dar nu am convingerea CA CHInezii isi zic tot asta, pana la urma proverbele romanesti exista pentru a trece mai *usor* peste amarul de aici ( deci pana si strabunii nostri erau satui inca de pe atunci de Romania, hm, xddd)

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa ramana asa cum e plina de necaz pesimism si emigrari in tari straine, mie imi pare rau ca romancele noastre merg in amsterdam, Spania, uk etc la produs.

| Yurisa a răspuns (pentru mgtow):

Perfect de acord rolling on the floor))))

| anonim_4396 a răspuns (pentru mgtow):

In Italia sunt cele mai multe

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum stiu dc fug romancele de romani, ca sa nu afle ce fel de marfa productiva a fost laughing mai nou e ca se plang multi barbati de femei incompatibilitate si doar chestii de scurta durata

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat ne lipseste educatia nu se indreapta spre nimic bun

| Frank51 a răspuns:

Ba imi pare atat de rau si sunt atat de frustrat... Dar acum fiecare isi face un plan si incearca sa se tina de el. Eu spre exemplu nu as vrea sa plec din tara, mai ales definitiv, ci am ales sa lupt. Chiar daca am fost afara si am vazut cum este sa nu fii "legat" in lesa.

| Yurisa a răspuns:

Eu ma bucur. E alegerea ta sa stai sa te plangi in loc sa "faci rai din ce ai".

| Dervbt a răspuns (pentru Yurisa):

Mai taceti ma in gatu` vostru de oameni. E alegerea lui? Spune un adevar incredibil de mare. Astia care dati sfaturi de genul sunteti aia care au o durere in ei incredibila, niste oameni carora nu le pasa decat de ei, egoisti. N-ar trebui sa te judec, nu te cunosc, dar mi s-a luat de comentariile de genul. Good night.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dervbt):

Oho, cum e asta ^^

| Yurisa a răspuns (pentru Dervbt):

Sunt egoista daca stiu sa ma adaptez, sa imi fac un rost si sa traiesc bine in loc sa ma plang ca nu am bani stand degeaba si ca astept sa se schimbe ceva in timp ce eu stau ca o lepra in fata laptopului? laughing E dreptul lui sa isi exprime opinia si sa il judec, e alegerea ta sa iti zici opinia si sa ma judeci, nu ma supar ca m-ai facut egoista, stai linistit laughing Dar acum la modul serios, daca aveam o durere incredibila probabil in acest moment scriam un roman emotionant si motivational pe Facebook si asteptam sa imi dea lumea dreptate laughing, dar nu. Sunt ocupata sa imi traiesc viata si sa ii ajut cu ce pot pe cei care au nevoie.

| supadeceapa a răspuns (pentru Dervbt):

De ce e egoista? Ca nu sta sa-si planga de mila si isi croieste viata astfel incat sa fie multumita de ea? In cazul asta orice om normal la cap e egoist

| Dervbt a răspuns (pentru supadeceapa):

Cine a zis ca isi plange de mila? Ti se pare ca cel care pune intrebarea isi plange de mila? Sau ea? Am scris eu undeva ca isi plange de mila? Un om altruist isi plange de mila sau cum? Vai de organul tau genital, oricare ar fi el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu te poti bucura?

| Elide a răspuns:

Societatea românească a ajuns sa ne indobitoceasca definitiv.Se îndreaptă către NIMIC.Sau poate ca se îndreaptă către ceva, către prostie.intr-adevar e greu.Dar nu ai încotro, pentru ca aici e țara în care te.ai născut, aici ai prins rădăcini si ai copilărit, aici te.a pus Dumnezeu.Eu vreau sa schimb ceva daca o sa am posibilitate.o sa lupt cu toată nedreptatea daca o sa fie nevoie

| ngllllll a răspuns:

Nu e vorba doar de Romania. Se poate si mai rau. Uite-te la Rusia si Moldova. Acolo chiar sunt vai de si la toate nivelele, moral, educatie, sanatate, bani, coruptie. Prostie la superlativ. Si asta a pornit din comunism. Au decimat toti intelectualii. Si acum tinerii de unde sa isi ia mode! e? De la epave si strigoi comunisti? Au distrus tot, intelectuali, poeti, scriitori, preoti, profesori universitari, profesori de liceu. Si ce avem in loc? Toata pleava societatii ridicata peste noapte la ranguri de intelectuali, profesori, preoti pedofili si episcopi homosexuali, cica modele de urmat, cand ei au probleme grave cu capul. Iti recomand sa cauti si sa vezi ce a fost inainte de comunism, sa asculti audio Emil Cioran: Ispita de a exista, Pe culmile disperari; Steinhard: Daruind vei dobandi; Eugen Ionesco: Rinocerii. Comunismul a ridicat sus pe cei fara niciun principiu moral, etic. Dupa 89 astia au inceput sa se inmulteasca, sa isi aduca si verii, nepotii, fii, cand ei nu au nicio treaba cu moralitatea, cu conditia de a fi om, purtarea. Am luat si eu un post de profesor de engleza la o scoala, zic sa raman in tara, sa fac educatie. Directorul: fata de camatar, vocabular de puscarie cu profesorii. Ce ii invata astia pe copii daca ei nu au nici minimul de educatie. Nu i-a invatat mama lor ca nu e frumoa sa injuri. Problema nu e doar Romania omule. Toata Europa se duce cu pasi repezi spre primitivism. Ne ascundem dupa tehnologie, dar la nivel uman, moral, sufletesc, suntem mult mult sub ce am fost. Solutia este sa iti cauti tu principii morale, prieteni, anturajul in care sa te dezvolti.