| RAY a întrebat:

Intr un univers infinit sunt infinit de posibilitati chiar si imposibile, asta in inseamna ca realismul stiintific este eronat?

8 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Asta inseamna ca totul e perceptie. Nici macar timpul nu exista. oh go on

Ma deranjeaza la neuroni cand aud oameni "de stiinta" vorbind despre planete asemanatoare cu a noastra ca fiind locuibile. Am asteptari mai mari de la ei. Locuibile pentru noi. Viata poate lua orice forma, si poate exista in orice mediu. "Tardigradele sunt capabile să supraviețuiască în condiții extreme, la temperaturi de -273 °C și +151 °C, și își păstrează vitalitatea circa un deceniu fără apă." (wiki)
https://cespun.eu/tardigrade-sau-urs-de-apa/

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Mady,dar tu crezi in realismul stiintific?

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Uneori, "atat pricepem".
Ma gandesc foarte des (asta insemnand zilnic, de cateva ori pe zi) ca "oamenii de stiinta" au trimis in spatiu acele sonde Voyager cu discurile cu informatii despre planeta noastra si noi, de parca ar trece de atmosfera unei planete locuite, de parca daca ar trece ar gasi aparatura necesara pentru a fi folosite, si au mai pus si un fel de harta pentru localizare. laughing) Cand vezi particule de praf in aer, gandeste-te ca asa arata universul nostru.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Exista lucruri care nu acoperă realismul stiintific?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Einstein : " Dumnezeu(Legea) nu dă cu zarurile."

Legea se aplica in orice "colt" din univers, ori daca nu te referi la o alta lege, cea a haosului, care acolo mai poti intalni si imposibilitati.
Dar cat legea sta in picioare si cat marul cade in jos si nu in sus, poti spune ca realismul stiintific este adevarul absolut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Universul nu este infinit.

| Pamanteanul a răspuns:

De unde ști tu ca e infinit?

| maintereseazaZZZ a răspuns:

As zice ca realismul stiintific va fi intotdeauna limitat si omul nu va ajunge niciodata sa cunoasca totul.

Legile fizice nu permit sa se intample orice. Universul are un inceput si deci e finit si nu infinit.