| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru asa zisii atei: Daca nu exista un Creator atunci cine a facut lumea? Nimeni nu apare singur. Explicati.

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Oare cand o sa intelegeti ca aceste lucruri nicidecum n-o sa se elucideze/rezolve pe internet, prin discutii virtuale?
De ce te intereseaza aline de ce nu cred ateii? De asemenea, cei care-s atei, ce va doare ca ceilalti cred in Dumnezeu?
Nu inteleg. Nu e primul post pe tema asta. Au mai fost zeci, sute si degeaba. Cand se intelege ca niciodata n-o sa se mai ajunga la un consens, de ce sa prelungim agonia asta? Ca sa-i starnim pe altii? Ca sa ne certam? Ca sa demonstram ca credem sau nu credem in cine trebuie sau nu trebuie? Unde-i castigul?

32 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Eu_o_mare_enigma, pe "creatorul" lui l-a plasmuit mintea omului primitiv.
ALYN14Holivano citeste teoria evolutiei si uite si un link care sa te lumineze la nivel general:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_evoluţiei

| Parintele a răspuns:

ALYN14Holiavo ce filme ai vazut si ai inteles ca d-zeu exista? Iisus din Nazaret?hee hee Barem daca stiinta are, si va avea mereu enigme, recunoaste si le pune in fata. Nu a zis nimeni ca stiinta a descoperit tot.Si ar trebui sa intelegi o data ca stiinta se exprima prin studiu, exercitiu, experiment si dovezi pe cand religia si d-zeu nu dovedeste nimic. e chiar vizibil. Poate tie, copil fiind, iti este mai greu sa intelegi asta acum, dar in timp daca o sa pui mana pe carte cum trebuie o sa vezi ca lucrurile sunt diferite de cum le vezi tu.

| danut a răspuns:

Tu ce dovezi ai? Dar tu? De unde sti ca e asa? Tot felul de intrebari cu mai multe sau mai putine raspunsuri, dar dovezi? Am sa va spun un fapt, acceptat si dovedit istoric si de creationisti si de evolutionisti. Flavius, istoric al imperiul roman, in multe din scrierile sale raporteaza catre Cezar despre UNUL Isus din Nazaret, despre noile idei pe care Le-a adus si despre MARTORI la intamplari si fapte din viata lui Hristos. Despre Aristotel sunt DOAR doua relatari istorice si acestea INDIRECTE si totusi noi toti credem ca a EXISTAT Aristotel. Despre Isus Hristos din Nazaret existe DOUZECISISASEDEMII (26.000) de relatari ISTORICE directe, relatate de martori OCULARI. Intrebare, sa cred sau sa nu cred ca exista Dumnezeu? Sa cred ca e a existat Aristotel sau nu? P. S. BIBLIA IN ANSAMBLUL EI A FOST SCRISA IN 1600 DE ANI (una mie sase sute), dovedit istoric, asa ca cine spune ca a fost scrisa de un om...nu prezinta serizitate ci are doar chef de a se contrazice. P.S.2 Si inca ceva, daca aduce cineva argumente, sa le aduca din tratate, carti, studi samd, nu de pe internet, terminati cu wikipedia sau alte cacialmale. Umblati cu dovezi in care cineva isi asuma raspunderea cu un nume dovedit si tiparit care ramane, nu care se sterge la activarea unui virus sau bunului plac a unui hacker si de ce nu unui bit defect.

| danut a răspuns:

Tu ce dovezi ai? Dar tu? De unde sti ca e asa? Tot felul de intrebari cu mai multe sau mai putine raspunsuri, dar dovezi? Am sa va spun un fapt , acceptat si dovedit istoric si de creationisti si de evolutionisti. Flavius, istoric al imperiul roman, in multe din scrierile sale raporteaza catre Cezar despre UNUL Isus din Nazaret, despre noile idei pe care Le-a adus si despre MARTORI la intamplari si fapte din viata lui Hristos. Despre Aristotel sunt DOAR doua relatari istorice si acestea INDIRECTE si totusi noi toti credem ca a EXISTAT Aristotel. Despre Isus Hristos din Nazaret existe DOUZECISISASEDEMII (26.000) de relatari ISTORICE directe, relatate de martori OCULARI. Intrebare, sa cred sau sa nu cred ca exista Dumnezeu? Sa cred ca e a existat Aristotel sau nu? P.S. BIBLIA IN ANSAMBLUL EI A FOST SCRISA IN 1600 DE ANI (una mie sase sute), dovedit istoric, asa ca cine spune ca a fost scrisa de un om...nu prezinta serizitate ci are doar chef de a se contrazice. P.S.2 Si inca ceva, daca aduce cineva argumente, sa le aduca din tratate, carti, studi samd, nu de pe internet, terminati cu wikipedia sau alte cacialmale. Umblati cu dovezi in care cineva isi asuma raspunderea cu un nume dovedit si tiparit care ramane, nu care se sterge la activarea unui virus sau bunului plac a unui hacker si de ce nu unui bit defect.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Uite exact asta m-am intrebat si eu happyDumnezeu exista.Ca nu are cine sa fi creat lumea.Acum nu vreau sa apara iar discutii pe site.Fiecare crede ce vrea si in cine vrea.Eu una cred in Dumnezeu.Acum nu trebuie noi sa ii obligam pe ceilalti sa creada in existenta lui Dumnezeu happy

| Ben. a răspuns:

Diferenta dintre noi si macaci e ca 5 % din genele noastre difera de ale macacilor.in ceea ce priveste primatele diferenta se reduce la 1%. toti am vazut cimpanzei care se comporta la fel de animalic ca si oamenii.asasinand, violand, batand, s a m d. daca exista o divinitate n-o mai injositi spunand ca a creat omul. naivi sunt aia care refuza sa le faca transfuzii la copii si aia care asteapta paradisul si cele 77 de fecioare dupa ce se arunca in aer.

| Ben. a răspuns:

Danut, Aristotel se baza pe experiente cand vorbea.nici n-a mers pe apa si nici n-a vindecat orbii si leprosii.nici macar nu a dat sa manance la o nunta intreaga doi pesti si trei lipii. a clasificat plantele cum s-a priceput si el, 400 de ani inainte de Cristos. daca tu crezi ca evenimentele din biblie sunt "dovezi concrete " si"fapte istorice reale", o sa traiesti 900 de ani ca Metushalem. dar o sa-i traiesti in ignoranta.

| Ben. a răspuns:

Alma, tu vezi omul lasand alta fiinta sa evolueze? noi le eliminam si p'alea involuate dar'mite pe una care ne-ar face concurenta.si ce te face sa crezi ca suntem asa de destepti? in felul in care traim o sa disparem in urmatorii 200 de ani.sobolanii si gandacii de bucatarie rezista mult mai bine ca noi la substante sintetice si boli, crocodilii si rechinii au aparut cu sute de milioane de ani inaintea noastra si vor ramane si dupa noi.sa fim seriosi! ne omoara virusii si papii spun ca nu e voie cu prezervativ.intr-un viitor apropiat poti sa faci 5000 de matanii si 9 milioane de cruci, n-o sa ajute in fata saraciei de resurse si a prostiei omenesti.

| alma a răspuns:

De ce maimuta nu se mai transforma in om?

| BUBULINA a răspuns:

Aline nu ai cum sa ii intelegi, asa cum nici ei nu ne inteleg pe noi
Poti sa primesti sute de explicati, sigur nu intelegi

| lia a răspuns:

Mai, vreti sa va certati asa, inainte de culcare?
Eu stiu ca tu, Alin esti mai vechi pe acest site si, ai vazut unde au dus toate discutiile de acest gen.
Era monoton site-ul sa inteleg?hee hee

| CrucifiedCountess a răspuns:

@mumoasa.corect! numai ca ne mananca si deh.trebuie' sa ne scarpinamwinking

| CrucifiedCountess a răspuns:

Alyn.cati ani ai mami? nu-ti mai bate tu cap'sorul ala scump si treci si bea lapticul ca acum vine ora de nani si poate te ia mami la bataitza ca nu esti copil cuminte!

| CrucifiedCountess a răspuns:

Filme artistice? dar ca voi va bazati pe o carte scrisa de un OM!?

| CrucifiedCountess a răspuns:

Alyn.de ce e ADEVAR? ca zici tu? sau X sau Biblia voastra scrisa de un om de rand?

| adyth a răspuns:

Ba sa va spun p'aia clara acum straight face
eu cred ca am fost aruncati de niste extraterestrii pe pamantul asta...ca obiect de experiment.
punct
iar in 2012 or sa vina pe Pamant sa ne spuna ca am esuat laughing

| unbaiat a răspuns:

@ShaKuri spune-mi si mie o „dovada concreta"...sau tu te bazezi pe filme artistice?

| lbtc a răspuns:

Doar Dzeu poate aparea singur ...este singurul care "calca" moartea si reanvie...jocul existentei umane se desfasoara deci in cadrul unui triunghi fundamental: Dzeu - Om - Lume. Esential este faptul ca nu relatia omului cu natura ci relatia sa cu Dzeu este cea care-i reveleaza misterul ultim al existentei sale ...citeste "Omul animal indumnezeit"...

| Ralux a răspuns:

Exista.

| ShaKuri a răspuns:

Ia sa'mi raspunzi tu la urmatoarea: biblia spune ca D'zeu a creat omul. Stinta...cu dovezi concrete. spune ca omul a evoluat din maimuta. Lamureste'ma si pe mine... crestine. (nu sunt ateu)

| Bianca_4346 a răspuns:

Daca ati fi vazut ''ingerul digital''ati fi inteles ca teoria aia in care noi ne tragem din maimute este doar o tampenie...credeti ce vreti...nu e nimeni obligat sa creada in Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma refer la lumea voastra, la bacteria din care a evoluat totul cum sustineti voi naiv.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alin, daca toti suntem de acord cu marea explozie, atunci creatorul tau cum a aparut?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multi sunt impotriva Bing-Bangului, enigma.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Câteva din problemele încă neelucidate ale evoluţionismului[71]:
modul în care informaţia codificată în cadrul ADN-ului se dezvoltă apărând forme de viaţă din ce în ce mai complicate;
apariţia rapidă a unor schimbări radicale ale caracteristicilor speciilor;
cum au apărut primele forme de viaţă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bianca, am vazut filmul si am vazut si multe alte filme care arata ca Dumnezeu exista. Ma bucur pentru cei ce cred in Adevar.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand citeste istoria Biblii, cum a aparutc, cine a scris-o, cum a scris-o, in ce imprejurari... teoria evolutiei a voastra (a ateilor) s-a dovedit de niste oameni de stiinta (am citit mai demult) ca e falsa, mincinoasa. Uite-te la lucrurile neelucidate ale teoriei evolutiei care am scris-o mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga Alyn, totul e energie... din punct de vedere stiintific, Geneza era absurda...nu poti crea materie din nimic. Dar teoria Big Bang-ului a fost a unui calugar, Lemaitre se numea. Toti ziceau ca e nebun.Hubble a demonstrat-o stiintific, socand lumea si schimbandu-i istoria.Chiar stiinta spune ca Dumnezeu exista, ii consolideaza existenta.Nu sunt ateu, dar nici "credincioasa" nu pot sa ma autoproclam... pur si simplu nu pot. Ii respect pe cei care pot sa creada din tot sufletul.Ca cineva a creat, ca a existat un Creator, cu asta sunt de acord. Dar cu ideea de rai, de iad...de pacat si virtute, rasplata divina.aici ma abtin. Sper ca nu te deranjeaza prea tare raspunsul meu.Mentionez ca ce am scris despre Lemaitre si Hubble, am citi in "Ingeri si demoni" a lui Dan Brown, plus inca alte cateva surse(Discovery, National Geographic Channel...)Si inca ma intereseaza subiectul, mai caut carti din astea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alyn - lumea a fost facuta de ala care a facut si fulgerul sau muntii.