| RAY a întrebat:

Intrebare pentru pasionati de psihologie, cum sa infruntam partea animalica si e bine sa o reprimam mereu?

Răspuns Câştigător
| chuckmanson a răspuns:

Nu, e bine să o accepți și să o împaci cu latura ta umană și să o controlezi atunci când e nevoie.

| RAY explică (pentru chuckmanson):

Tu ai reacti de asta?

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Ocazional

| RAY explică (pentru chuckmanson):

Apropo tu esti ateu, tu reprimi partea emotionala pentru a nu crede in dumnezeu? sincer

| RAY explică (pentru chuckmanson):

Cat de puternica este reactia emotionala? ajungi la violenta, jigniri?

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Încerc în permanență să îmi pun rațiunea deasupra emoțiilor. Nu pot spune că mi-aș dori să fie un despot ceresc care să vrea să mă trimită într-o Coreea de Nord cerească, de fapt chiar mă bucur că nu este, dar recunosc că mi-aș dori din toată inima să știu că ar exista viață după moarte. Ideea de a nu fi nimic mi se pare tristă iar când mă gândesc la toți oamenii și animalele care au trăit și trăiesc vieți oribile și la toți oamenii care au comis lucruri rele și au scăpat nepedepsiți și la persoanele dragi mie chiar mi-aș dori să existe viață după moarte, dar rațiunea mea nu mă lasă să cred în lipsa unor dovezi bune.

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

La asta nu, dar uneori simt că aș începe să plâng în interior.

| RAY explică (pentru chuckmanson):

Practic reprimi tot ce inseamna partea animalica mereu, ai iubita?

| RAY explică (pentru chuckmanson):

O descarcare interioara man, reprimarea emotilor, sentimentelor, se acumuleaza ceva in noi care apoi explodeaza, nu te opri din plans? ce gand causeaza asta?

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Da am
Iar legat de partea mea animalică încerc să îmi simt emoțiile și să le folosesc în scopuri bune, dar nu le las să mă controleze. Tu trebuie să le controlezi, nu ele pe tine

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Asta mi se întâmpla rar, de obicei când se ajunge la un subiect emoțional, dar când sunt singur și simt nevoia să plâng, plâng.

| RAY explică (pentru chuckmanson):

Si fata de iubita ta reprimi ceea ce simti? stii ca exista un timp
gandirea rapida = este un raspuns instant
gandire logica = un raspuns care necesita timp
creierul este facut sa fie setat pe sistemul 1
logica trebuie invatata sau e mostenita genetic?

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Nu, de ce aș face-o? Singurele dăți când reprim ceea ce simt ar fi în certuri dar nu m-am certat cu ea decât odată de când suntem împreună.
Presupun că logica trebuie învățată nu cred că poți să o moștenești pur și simplu așa de la părinți.

| RAY explică (pentru chuckmanson):

Man e plin de erori de gandiri eronate, nu cred ca putem scapa de ele, suntem primate
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_psychological_effects

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Da, dar putem să încercăm să le controlăm

| RAY explică (pentru chuckmanson):

Cat de importanta crezi ca e dezvoltarea personalitati?

| chuckmanson a răspuns (pentru RAY):

Foarte importantă. Tu?

| RAY explică (pentru chuckmanson):

Extrem de importanta, pacat ca nu se invata la scoala asta
https://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/

27 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu stiu in ce film ai vazut asta dar nu e ca bancul ala cu cei 2 lupi pe care ii avem fiecare in noi.

Da, avem niste instincte dar saracele sunt atat de tocite ca nu mai fac mare chestie. Nu e ca si cum lupti zilnic cu instinctul tau de vanatoare si iti e greu sa iti cumperi carnea de la supermarket ca o preferi fresh.
Faptul ca toti dau vina pe instincte cand vad cate o tipa buna, nu tine de instincte, tine de hedonism si cautarea placerii. Procedeul e acelasi ca atunci cand te opresti din a baga 5kg de zahar pe zi sa nu ajungi la 150 kg.

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Cum adica sunt tocite? frustrarile ce sunt?

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Asa traiam si eu multi ani in stil hedonism, scopul era doar dulciurile atat, cautarea placeri, credeam ca asta e scopul vieti, dar prin auto control m-am lasat de ele

| RoCkKiD a răspuns (pentru RAY):

Frustarea nu e un instinct. Frustarea reprezinta o discrepanta intre ce ai si ce crezi ca meriti. E o consecinta a compararii sociale.

Instinctele sunt mecanisme de baza, automate, independente de cultura, care protejeaza/adapteaza individul sau specia

| RAY explică (pentru RoCkKiD):

Adica eu sunt frustrat ca nu am iubita, asta nu e un Instinct, ai dreptate, dar imi provoaca reacti emotionale, emotile, sentimentele ce sunt? sunt ceva superior instinctelor?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Suntem animale de 3, 5 miliarde de ani iar oameni doar de 2 milioane. Partea animalică este baza vieții din noi, așa că, să nu o înfruntăm iar să o reprimăm, iar nu este bine.

| RAY explică (pentru sadrian46):

De ce doar la om exista partea asta rationala?

| StrongHeart a răspuns:

Nu trebuie reprimata in totalitate.Trebuie sa fii constient ca exista.
O idee este sa nu iti hranesti motivatiile animalice,daca are sens ce zic.
Adica daca ti-e o foame de lup,mananca mai putin.
Vrei sa-ti iei nu stiu ce haine de firma,ia-ti de la second hand si pastreaza banii pentru ceva mai important.
Daca iti plac femeile de mori,abtine-te de la ele.
Astea sunt doar niste exemple,intelegi tu ideea,nu spun acum sa faceti asa laughing
Practic renunti la dorintele tale si capeti control de sine.
Nu trebuie exagerat,pentru ca sunt instincte primare si reprimate prea mult nu stiu ce reactii pot sa starneasca,depinde de la individ la individ.
Dar renuntand la cele mai mari dorinte ale noastre,capeti niste "puteri" daca vrei, nu te mai controleaza instinctele pe tine, ci tu pe ele, te impaci cu tine, cu soarta practic si te simti mai liber.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

Si eu ma confrut cu acelasi lucru

| RAY explică (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

Si eu si incerc sa le impac, ce reacti ai?