| Superior a întrebat:

La fel cum exista 1D, 2D,si 3D,dimensiunea in care se presupune ca traim, exista si 4D? 4D ar fi dimensiunea fantomelor de exemplu? Adica 2D poate vedea 1D dar 1D nu poate vedea 2D. 3D poate vedea 2D dar 2D nu poate vedea 3D. La fel e si cu 4D si de aia nu vedem fantomele dar ele pot oarecum sa ne dea semne ca exista.

39 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Incearca sa vezi timpul ca fiind a patra dimensiune, 4D...
Una din religiile lumii spune ca realitatea absoluta ar fi compusa din 7D. Eu m-as multumi sa prind 5D happy.

| Shammal a răspuns:

Cam asa ceva, noi suntem ceva mai mult decat suflete, suntem existenta insasi, condensata la nivel de suflet si incarnata intr-un corp uman experimentand viata aici pe pamant.
Felul in care ai descris dimensiunile de la 1 la 4 e un mod vizual as zice venind din felul in care prin tehnologia actuala putem intelege insa dimensiuile sunt mult mai complexe, n-as putea sa-ti descriu prea bine; dupa cate cunosc eu noi suntem undeva pe la 4-5D, asta depinde de fiecare om in parte unde se plaseaza in functie de nivelul sau de constiinta si vibratie, frecventa.
Acum, "fantomele" sunt pe o frecventa mai subtila, am putea spune un 4D. Nu le vedem pentru ca nu suntem asa familiarizati cu frecventa respectiva.
Iti recomand sa cauti despre experiente extracorporale, proiectii astrale, visuri lucide daca vrei informatii pe tema asta, poti cauta si in engleza daca te intalegi cu ea, zi faina.

| RAY a răspuns:

Fantomele nu exista nici o dimensiunea, intrebarea nu are legatura cu stiinta, intrebarea este una pseudoștiințifica

| T0T a răspuns:

4D există și este dimensiunea timpului. Noi trăim în 4D conform relativității.

https://en.wikipedia.org/wiki/Minkowski_space

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

De aici si industria cinematografica au scos pe piata si 'formatul' 4D

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Eu nu am auzit de chestia asta laughing O fi doar ceva ca să sune mai "șmecher", însă în cinematografele serioase tot 3D vezi.

| RAY a răspuns (pentru T0T):

Se refera la faptul ca acum si simti prin unele efecte dar de vazut e tot 3d

| T0T a răspuns (pentru RAY):

Cum am zis, ca să sune mai șmecher- e un fel de bonus la reclamă.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Eu stiu de 4Dx,, e drept ca in Romania mai rar intalnesti, dar pe afara ai din belsug.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Sa vezi ce de fantome pe acolo, sa nu mergi man ca te manca alea o sa ne lipsesti

| Superior explică (pentru RAY):

Cand zic fantome ma refer mai bine zis suflete, dupa cum stii oamenii de stiinta au descoperit o energie electrica ce iese din om cand moare. Pentru unii asta ar putea fi ceva nesemnificativ, pentru. unii o dovada a existentei sufletului. Practic, acea energie care iese din noi ar reprezenta adevarata noastra forma, insa noi pasim din 3D in 4D. Asta e un motiv in plus de ce se considera ca fantomele sunt vazute doar pe camerele de filmat, ca camerele de filmat au un alt mecanism fata de globul ocular capabil de a percepe intr-o oare care masura 4D-ul. Stii, cand ceva din 4D interactioneaza cu ceva din 3D e ca si cum sa zicem ca caracterele din mortal kombat (cel vechi) le vezi 2D, dar ele ar prinde viata si ele ar avea doar 4 directii,sus,stanga, dreapta, jos, nu si fata, spate ca sa se uite la tine. Insa tu ai aceste directii si iti e usor interactionand cu el, de exemplu instaland un mod de 3D, scriind in chat etc.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Dupa cum nu stii oamenii de stiinta nu au descoperit nici o energie electrica care iasa din om cand moare, asta e pesudostiinta, exact ce am spus, ceea ce scrii tu se numeste povesti, nu e real, sunt basme, fantezii

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Poate dau de o fantomita, cine stie)))

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Cum ar fi să îți găsești o iubită fantomă?

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Tot ce e posibil, aia n-ar fi niciodata iubire!

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

De ce?

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Iubirea constituie si carnalul, eu de ce o apuc, bag mana prin ea?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Numai la sex te gândești. Bărbații ăștia laughing

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Nu e vorba doar de sex, pur si simplu, simti nevoia sa o iei in brate, sa o atingi, chestii d-astea )))))

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Și după să faceți sex laughing

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

))))) Ar fi prea mult deja!

| Caro34 a răspuns (pentru RAY):

Draga RAYTM, trebuie sa-ti zic ceva - exista o energie vitala care iasa din corp dupa ce moare cineva insa nu imediat. Daca ai fi fost curios sa pui mana pe o persoana care a murit de cateva secunde, atunci ai fi si putut sa o simti: e inca calda, inima mai bate cateva fractiuni de secunde dupa deces, iar culoarea ciudata a celor decedati apare mult mai tarziu si nu imediat dupa deces... Sunt destule fotografii facute cu aparatul foto in care se vede cum paraseste corpul acea energie. Sunt oameni speciali, care pot vedea pe viu tot acest proces! Sunt de acord cu tine cand spui pseudostiinta, dar pana la un punct, explicat deja! Numai bine!

| RAY a răspuns (pentru Caro34):

Dovedeste apoi mai vorbim nu fantezi, suntem la categoria stiinta nu la fantezi si basme, ceea ce scrii acolo e impotriva stiintei

| Caro34 a răspuns (pentru RAY):

Fantezi? Arunca si tu o privire pe sfantul Google, pe studii in engleza, germana etc. de pe la diferite universitati celebre; eu zic ca sunt super suficiente! Numai bine!

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Las ca ai tu una frumoasa si rara

| RAY a răspuns (pentru Caro34):

Pesudostudii se numesc, dovezii nu fantezii

| Theo94 a răspuns (pentru T0T):

Cand a spus 4D s-a referit la patru dimensiuni SPATIALE!

| T0T a răspuns (pentru Theo94):

De unde știi? Când zici 4D în lumea științifică te referi automat la timp. Există și un 5D însă nu are nicio treabă cu fantomele sau altceva și de asemenea e un 5D care nu e strict matematic cum dau alții figuri pe aici.

| Theo94 a răspuns (pentru T0T):

Em am scris la ce s-a referit el, 4 dimensiuni spatiale.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Joker3134):

Glaub mir, ich weiß nicht, bitte

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se confirma ce ti-am spus aseara. rolling on the floor)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atâta vreme cât e dovedit ca putem vedea doar 4% din tot ce exista, mda poate exista cam orice Inafara de cei 4%.

Răspuns utilizator avertizat
| BlueFox a răspuns:

Exista. Si a partra dimensiune nu este nici timpul, si nici cinemalul. Incepem de la 2D. Un plan 2D este format dintr-un infinit de linii 1D. O forma 3D este format de un infinit de plane 2D. Astfel, elementele 4D sunt formate din forme 3D infinite.

Exista o teorie faimoasa ca ar putea exista creaturi 4 dimensionale care nu le-am putea vedea, care, posibil, ne pot influenta.

Asa arata un cub 4D (teseract): https://en.wikipedia.org/wiki/Tesseract#/media/File:8-cell.gif

Iti pot da niste linkuri pentru resurse: https://en.wikipedia.org/wiki/Tesseract

https://www.youtube.com/watch?v=uDaKzQNlMFw

https://www.youtube.com/watch?v=0t4aKJuKP0Q

| Superior explică (pentru BlueFox):

Si cum am stii noi cum arata 4D-ul exact daca noi putem percepe doar 3D-ul?

| BlueFox a răspuns (pentru Superior):

Sunt calculate geometric. (vezi: Wikipedia). In plus, calculatoarele au simulat multe evenimente patru dimensionale. Sunt teste la universitatea de informatica la care trebuie sa construiesti un program care simuleaza patru dimensiuni.

Unii oamenii pot "intelege" a patra dimensiune, nu exact cum e, dar foarte aproape. Este un topic foarte interesant.

Asa arata o sfera 4D: https://www.youtube.com/watch?v=BqfwPQvb7KA

Iar asa arata un cub 4D: https://www.youtube.com/watch?v=q5Qh2XpoCsY

| Theo94 a răspuns (pentru Superior):

Si fiintele 2D daca ar exista ar percepe doar 2 dimensiuni, a treia ar fi imposibil de perceput pentru ele.

http://www.descopera.org/platlanda-si-cea-de-a-patra-dimensiune/