| Superior a întrebat:

Am un prieten,si despre viata si moarte are urmatoarea conceptie (voi spune aproape cel putin exact cum mi-a zis el) :
"We, faza cu fantomele e usor de inteles dar complicat un pic. Deci, sa zicem ca exista 1D, astia din dimensiunea 1D vad doar stanga si dreapta, si nu pot sa-si imagine sau sa perceapa cum e 2D,care are stanga,dreapta, inainte, inapoi. Si la randul lor 2D nu poate percepe 3D,pe care-l avem noi,unde exista stanga,sus,dreapta,jos, fata, spate. Apoi vine 4D, si 4D e dimensiunea fantomelor,de aia noi nu le putem percepe. Apoi,daca exista fantome,exista si suflet,pai da no? Ei,cum zice Bibila exista un Dumnezeu care era suparat si singur,si i-a venit ideea sa faca Pamantul. Apoi el a tot incercat sa faca animale,pasari,sa populeze acel Pamant,la un moment dat,daca noi suntem dupa chipul si asemanarea lui,inseamna ca a creat omul. Totusi,a vazut ca nu era cunoscut,asa ca a trimis pe Iisus,fiul lui ca sa-si arate existenta. Apoi vine expresia cu "Dumnezeu e in fiecare din noi". Pai cand a creat oamenii,a dat putin din el pentru fiecare om,deci el e in tine. Si faza e ca el,daca e in tine,inseamna ca-i esti prieten,si daca-i ceri ajutorul te ajuta,dar unii nu-l vor,asa ca nu ii ajuta. Si faza cu el e ca nu-i suntem datori cu nimic,doar trebuie sa cerem. Acum,Biserica e inutila. Daca Dumnezeu e in fiecare din noi,de ce mai avem nevoie de Biserica? Biserica cam strica,si nu cred ca e nevoie de ea. Da,a avut un impact, facand ca Dumnezeu sa fie crezut de cat mai multi, dar o da putin in bara in ultima vreme."

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ok am inteles acum o sa ai cu cine sa vezi fantome, pana acum le vedeai singur acum le vei vedea impreuna, cand vei gandi rational?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am un prieten care se uita la desene animate pentru copii mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate imi explici si cum ar trebui sa arate un raspuns folositor pentru tine la o 'intrebare' care nu e intrebare.

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Initial trebuia sa zic ce parere aveti de teoria lui. Scuze, nu am observat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ficatul este in afara noastra?
Nu,tot in noi si,uneori,e bolnav, iar cand e bolnav, e dusmanul nostru, fiindca din cauza lui putem muri.
La fel putem spune si despre creier.
La biserica te duci cand nu ai bani de psiholog.No?
We, sa vezi ce al dracu' e in 5D.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Care e intrebarea?

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiWeisz a răspuns:

In primul rand, nu, oamenii vedem 2D. Nu 3D. In al doilea rand, biserica e o institutie care oricare alta. Nu vei gasi neaparat spiritul crestin in biserica, asa cum nu vei gasi nici justitia in tribunale de multe ori.