| Andra1977 a întrebat:

Lipsa de maturitate este aceeasi cu prostia.Persoanele imature fac multe lucruri ce le distrug viata si integritatea. Ce parere aveti de aceasta afirmatie?

5 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Si maturii mai fac prostii, dar nu inseamna ca-s imaturi sau prosti. In viata ai ocazia sa te lovesti de toate ipostazele, dar nu te poate defini doar una singura. Am vazut copii maturi la numai 16 ani. Am vazut si imaturi la 40. Am vazut si prosti maturi si destepti imaturi.

| harciog a răspuns:

Exact ce-ti spuneam mai devreme,ca esti produsul multimii ca si termenii folositi,maturitate, prostie, integritate.In momentul cind ramii singur aceste atribute nu mai exista.Vei ride in soare ca un copil fara a mai avea teama de ceilanti si de ceea ce-ti poti distruge in fata lor.

| ZvT a răspuns:

Persoanele imature sunt imprevizibile, spontane, e greu sa te plictisesti in prezenta lor, dar cel mai bine este sa exite o balanta intre maturitate - imaturitate.

| venusdoom a răspuns:

Normal ca nu e aceeasi cu prostia. daca nu vrei sa fi ca si ceilalti automat esti nebun sau prost sau mai stiu eu ce... si nu toate persoanele nematurizate isi distrug viata.

| Rosaria a răspuns:

De fapt, raspunsul e undeva intre da si nu, si pot da exemple in ambele sensuri. Pe de o parte, am o prietena si fosta colega de clasa in gimnaziu care e imatura, infantila, dar, cu toate acestea, era foarte simpatica si inteligenta, printre primele din clasa. La cealalta extrema, cunosc persoane care, in ciuda faptului ca sunt suficient de inteligente, considera ca ar putea atrage atentia prin mataiala si comportament imatur. Dar, pana la urma, e bine sa existe o limia. Daca ai un suflet tanar, lumea te apreciaza, dar nici lipsa totala de maturitate, in situatiile in care e ceruta, nu e ceva cu care sa te lauzi. Cam asta e parerea mea.