| silviu001 a întrebat:

Ma intreb cum mai pot unii oameni sa creada ca omul se poate reglementa, ca poate fi bun si onest fara a urmari un interes in spate.
Nu de mult am vazut un clip in care unui om i se taia gatul de viu(clipul fiind cand se poate de real).Nu stiu in ce fel tara se intampla, dar nu prea conteaza, ideea e ca astfel de acte exista si sunt prezente peste tot, sunt destule site-uri gore accesate pe internet si distribuite in care omul provoaca suferinta fizica groaznica atat semenului sau, cat si animalelor. Nu exista nicio forma de viata care sa nu fie victima a cruzimii omului, din pura placere si morbiditate. Degeaba exista formule morale care ne spun sa nu ucidem, raul provocat nu poate fi suprimat, decat cu un sistem radicalist care sa prevada astfel de fapte cu repercusiuni serioase, dar asa, omul ar fi "fortat' sa se comporte astfel luand in calcul frica de repercusiuni.Omul lasat de izbeliste facand "ce vrea" nu va fi nicidecum linistit, ca sa nu zic bun, un termen mult prea abuzat, omul trebuie sa stie de frica, de repercusiuni, numai asa natura sa violenta ar putea fi asuprita.
In esenta omul e barbar, violent, extaziat si incantat de suferinta provocata unui semen, sau a orice altei forme de viata, cred ca e ceva latent.De ce e moral sa-i tai gatul unei gaine, dar omului nu? De fapt, nici nu mai conteaza ce e moral si nu, atrocitati au existat si vor continua sa existe indiferent de incearcarile unor oameni de a delimita actiunile omului si a le sectopna in acele 2 extreme strans legate numite "bine si rau'.
Eu cred ca raul provocat ar putea sa dispara odata cu omul.

6 răspunsuri:
| 0PopaPorno a răspuns:

Eu cred ca omul a fost inzestrat sa faca rau de cand a fost creat, iar omul care poate sa-si depaseasca natura si sa fie un om bun, cred ca omul ala merita tot ce-i mai bun.

| M?d?0611 a răspuns:

"Rau" exista si fara om, animalele si plantele se mananca intre ele, e reciclarea atomilor, si e drept ca omul vazandu-se in varful lantului trofic nu face tocmai lucruri "bune", dar ma gandesc ca probabil oricare alta specie de animale care ar fi ajuns "om" ar fi fost cat de cat asemanatoare speciei noastre, poate chiar mai "rea", asa ca fa sa dispara oamenii, asteapta ca cineva sa-i ia locul si o sa vezi ca n-ai rezolvat nimic.

| silviu001 explică (pentru M?d?0611):

Totusi, animalele o fac din pricina instinctului de conservare, din necesitate, iar asta e ceva normal, o randuiala a naturii.
Omul provoaca rau din placere, ceea ce il face un sadic animal rational.

| sublime89 a răspuns:

Tu esti de acord cu Stalin, asa-i? "Moartea rezolva toate problemele. Nu mai exista omul, nu mai exista nicio problema". S-ar putea ca natura sa scape de noi, mai ales cand tinem cont de distrugerile pe care le-am provocat in mediu pana acum. Dar nu-i va fi deloc usor, pentru ca noi suntem singura specie care si-a luat destinul in propriile maini, cu ajutorul ratiunii.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Http://www.bestgore.com/ daca te pasioneaza. :) Eu vad des oameni la care le-as taia gatul in cel mai explicit mod posibil. De asta incerc sa-i evit...

| Felix_Remus_1990 a răspuns:

Orice lucru, are o limita.Nimeni nu scapa nepedepsit pentru faptele lui, ori cat ar dura, pana la urma va sosi momentul in care toti noi vom fi judecati pentru faptele noastre, buna sau rele, si vom fi pedepsiti sau recompensati.Totul sta in mainile noastre. Daca noi ne ducem singuri spre ruina..nu stiu ce se va alege din lumea asta.