| Alina894 a întrebat:

Sunt putin sceptica in privinta crestinismului. Sa zicem ca Dumnezeu exista (am citit biblia, sa nu se inteleaga ca vorbesc din auzite) si face dreptate: pe cei buni ii trimite in rai si pe cei rai ii pedepseste cu suferinta vesnica. De ce Dumnezeu, nu i-a dat omului discernamant, sa stie ce e binele si ce e raul, astfel incat sa nu mai greseasca? De ce l-a lasat pe om sa manance din pomul binelui si al raului? Si cu toate astea, omul nici acum nu stie ce e binele si ce e raul, el e doar rezultatul educatiei si al structurii genetice si e predeterminat dinainte ce va avea sa devina mai tarziu. Omul NU are liber arbitru, e doar o marioneta genetica aruncata in valtorile sortii. Altfel nu ar mai 'pacatui' si ar sti sa faca alegeri potrivite. Atunci, ce fel de Dumnezeu e asta, care pedepseste omul pentru ceea ce este? Unde e prezenta aia divina, care daca tot pune omul la 'cercare, sa-l si indrepte, nu doar sa-l ghioteasca si sa-l zapaceasca!?

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu iti pune in fata viata si moartea, binecuvantarea si blestemul.Alege viata ca sa traiesti.Pai tu vorbesti de liber arbitru, si tot tu spui ca de ce i-a lasat sa manace din pom.Chiar ca nu te mai inteleg!

| Angel0 a răspuns:

"De ce Dumnezeu, nu i-a dat omului discernamant, sa stie ce e binele si ce e raul"
Esti sigura?
"Omul NU are liber arbitru"
Au inceput sa-ti placa pacatele?
Si bagi capul in pamant ca strutul?

| Paulla a răspuns:

Pentru că binele şi răul sunt două concepte relative. Nu există bine absolut sau rău absolut, Biblia nu poate decide ce e bine şi ce e rău. Nimeni nu poate.

| sandra2012 a răspuns:

Nu sunt de acord cu tine. Cati ani ai de nici pana acum nu stii ce e bine si ce e rau? Ce ai vrea, sa vina Dumnezeu si sa se roage de tine sa crezi in El? Din contra, tu trebuie sa Il rogi sa iti ierte pacatele si sa Isi faca mila de tine. Si cum adica omul nu are discernamant sa aleaga ce e bine si ce e rau? De-asta avem creier si suflet. O zi buna iti doresc!

Răspuns utilizator avertizat
| NuDauFunda a răspuns:

Felicitari, stii sa gandesti, esti o viitoare atee big grin

| AragorN88 a răspuns:

Daca ai avut norocul sa te nasti intr-o tara cu religia potrivita...
http://www.wadsworth.com/......ap_01.html
Si in familia cu religia potrivita, esti salvat.
Nu stiu cati si-au ales locul nasterii daca ma intrebi pe mine (poate doar Isus? HAAHAH)

| Nordic a răspuns:

Daca Dumnezeu nu ne dadea voie libera si nu permitea omuli sa manance din pomul ala, noi am fi spus acum "vaaai suntem condusi de un dictatori si vai vai" ca ne pricepem sa cautam scuze si acuzatii banale. Omul nu stie ce e bine si ce e rau? Eu cred ca un om inainte sa de-a o ranga in cap altui om, e destul de constient ca face un lucru rau, dar tot il face. De ce a muscat omul din pom? Pt ca s-a lasat pacalit de vorbele diavolului la fel cum ne lasam noi pacaliti acum de informatiile ce le receptam de peste tot cum ca Dumnezeu nu ar exista. Nu o lua ca pe un repros. Sper ca am raspuns bine la ce ai intrebat. Numai bine!winking

| GandesteLogic2011 a răspuns:

Felicitari pentru curaj.happy

| Alina894 explică (pentru GandesteLogic2011):

Sunt agnostica. Faceam un exercitiu de logica cu crestinii. Am fost religioasa pana la extrem acum un an jumatate, cand mi-am dat seama ca multe lucruri nu se potrivesc. Ca de exemplu, un om care s-a nascut cu anumite gene, nu poate urma un traseu spiritual, oricat s-ar chinui. Totul e fizic, nimic spiritual.

| GandesteLogic2011 a răspuns (pentru Alina894):

Traieste si lasa-i sa traiasca. Viata este frumoasa atat pentru tine cat si pentru ei

| faaalyoana a răspuns:

Impusca-te fata
eu cred in dumnezeu fata
nu-mi dau seama cand gandesti intrebarile astea
cand esti constipata si stai prea mult pe wc?

| cosmin333 a răspuns:

Eu tind sa gandesc faptul ca Dumnezeu isi ia aripa protectoare de la cei care fac fapte rele si asta este o mare pedeapsa pentru om deoarece Diavolul va pune stapanire pe sufletul omului.

| Alina894 explică (pentru cosmin333):

Ai formulat bine "tinzi sa crezi". Totusi diavolul e doar o scuza pentru neputinta omului. Pentru ca Dumnezeu daca e omnipotent, ar putea sa-si ajute creatia in evolutia sa spirituala. Dar se pare ca natura isi face mai constiincios treaba...

| Necrophagist a răspuns (pentru Alina894):

Si nu si-o ajuta? Ai libertate absoluta dar asta presupune si o responsabilitate.Ai discernamant. Daca nu ai avea dreptul la principii in actiunile tale reflectia nu ar avea sens.De ce ai putea rationaliza daca nu ai fi si raspunzatoare? Ceea ce ni se intampla ni se intampla prin noi si ar fi demn sa ne asumam suferinta fara sa invinovatim providenta. Daca suferinta ajuta la evolutia spirituala? Da, cu conditia de a vrea sa iti evoluezi spiritul.

| 220V a răspuns (pentru Alina894):

Cata dreptate ai

| Alina894 explică (pentru Necrophagist):

Nu ai libertate absoluta. Libertatea fiecaruia se limiteaza la mediul in care s-a nascut, societatea din care face parte, rezistenta fizica si psihica, potentialul intelectual, etc.
Dumnezeu nu are nici un plan cu noi, suntem doar niste biete masinarii ale naturii. Pana si in Biblie Dzeu face discriminari, auzi "Iisus alesul Sau".

| Necrophagist a răspuns (pentru Alina894):

Eu cred in vointa,in faptul ca nu esti un simplu inculpat odata ce ai parte de ratiune,de alegere. Factorii spusi de tine tin de cum se nimereste nasterea, tot o alegere umana, a parintilor.Confunzi libertatea teologica,ontologica bla bla bla de la care am vorbit cu una civica,ei bine noi facem actul, noi il suferim, libertate si responsabilitate.Planul este o unire ipostatica.D-zeu mai apoi si fiul sau sunt aceeasi Persoana, deci nu face nimeni discriminari

| Nordic a răspuns (pentru Alina894):

Era alesul Sau pentru ca e Fiul Sau, face parte din Sfanta Treime. Ce ai vrea, sa fie nea' Jimy...alesul Sau?

| Alina894 explică (pentru Necrophagist):

Nu noi am ales sa ne nastem in Romania, sa fim crestini si sa fim inconjurati de anumiti oameni. Si nici parintii nostri. Ce liber arbitru mai aveai daca te nasteai intr-un trib de canibali? Sau in Africa si mureai de foame, mancat de niste vulturi? http://obviousmag.org/......lture.html
Dumnezeu avea multi 'alesi', de ce sa pedepseasca oamenii dupa preferinte? Este Dzeu atat de limitat?

| Necrophagist a răspuns (pentru Alina894):

E un exemplu nu prea potrivit tocmai pentru mine, eu mereu dorindu-mi sa ma nasc pe acolo fara nimic.De justitia divina nu e treaba mea, stim doar ca putin li s-a dat, putin li se va cere lol.Nu e o pedeapsa ci urmarea unor alegeri.De ce oamenii au ramas in Africa poate fi explicat geografic cu implicatia desigur, unor alegeri umane.Sunt medic si aleg sa merg intr-un spital cu pericol de contaminare ridicat.Nu conteaza ca m-au obligat de la munca, puteam sa mor, sa raman acasa si inca altele.A depins de mine ca pentru mine carantina sa nu fie desi era la altii iar eu am hotarat sa ma duc.Suntem atat de liberi!