| Anonima55512347 a întrebat:

Mă poate ajuta să scriu un prolog pentru o carte?

Vreau sa scriu partea asta, stiu ce trebuie sa contina ( actiuni etc ) doar ca nu prea stiu cum sa formulez. Tot incerc sa formulez intr-un mod cat mai corect, cat mai bun dar oricat as incerca nu reusesc )

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă știi ce trebuie să conțină, scrie ce știi, așa cum știi. Să nu formulezi, ci să spui, pur și simplu.

| Anonima55512347 explică (pentru sadrian46):

Ok, dar daca nu formulez si scriu fix asa cum imi vin in minte ideile, nu o sa iasa ceva ce sa fie ok, sa se inteleaga ceva din prolog, iar la final din carte....Am încercat sa scriu, asa cum mi-au venit ideile, dar nu iese deloc ok, am intrebat pe multi care au scris carti cum e si au zis ca nu prea e ok...

| sadrian46 a răspuns (pentru Anonima55512347):

Am intrebat pe multi care au scris carti. Pe cât de mulți ai întrebat? Ce cărți au scris? Cine le-a citit? Deci fără prolog, ești pe nicăieri? Păi atunci scrie numai prologul. Iar degeaba vrei să îl scrie altcineva pentru tine. Vorba luni Maiorescu. Scrieți băieți, numai scrieți. Car urma să se citească așa. Scrieți băieți, nu mai scrieți.