| Florennce a întrebat:

Ma urasc! Pur si simplu, ma simt... oribil. De ce eu? Am un temperament MELANCOLIC. Sunt o ciudata si urasc asta. Am impresia ca am facut/fac umbra pamantului degeaba.Ma simt respinsa, singura, ciudata. ma simt ingrozitor. De ce? De ce nu sunt ca o adolescenta oarecare? De ce nu sunt o adolescenta careia sa nu-i pese de nimic, sa-si traiasca viata. De ce imi doresc sa fiu altfel? intr-un fel imi doresc iar in alt fel nu imi doresc.Nu ma inteleg. Oare ma intelege cineva? De ce sunt asa? De ce tocmai eu? DE CE?

Va rog sa nu ma criticati sau sa ma ironizati.straight face Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Sunshine121 a răspuns:

Oooouu.As putea sa scriu o carte cu tot ce zici tu pe-aici laughing. Acum inteleg de ce te comporti asa cateodata si crede-ma ca, cateodata cand ma gandesc de scoala, ca trebuie sa merg la scoala primul lucru imi zic in gand " azi trebuie sa rad... cu Floriii thinking"." DAA laughing" SINCER.dar dupa ma gandesc "oare azi va fi la fel de morocanoasa?:-l, si imi va transmite si mie intr-un fel starea ei :-l.si nu voi rade ~x(.aah straight face" sincer asa imi zic uneori in minte. Nu trebuie sa-ti amintesc ca nu esti cum zici tu ACOLO phbbbbt! Dovada? happy Priveste comentariile de mai jos. Nu's puse degeaba. So. TERMINAA laughing. Miss youpuppy dog eyes:*

16 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Si la tine e ceata?

| DorelSudoru a răspuns:

Pasul 1, uita-te la nick-ul meu
Pasul 2, aplica

| Chris a răspuns:

De ce ai vrea sa fii o oarecare? Esti speciala, pentru ca esti diferita. Fa o introspectie a propriei persoane si gandeste-te la lucrurile pozitive ce te definesc, la valorile morale care sunt importante pentru tine si crezi ca le detii. Sunt sigur ca intr-o balanta imaginara, talerul se va inclina in favoarea lor. Fiecare avem momente de cumpana in viata, avem suisuri si coborasuri, uneori poate prea bruste. Trebuie sa te cunosti si sa te accepti asa cum esti. Am mai spus-o, dar ma repet: fiecare are drumul lui, si chiar daca nu e mereu neted si fara obstacole, este drumul nostru, si asemenea noua, este menit sa fie unic. Multa putere si sanatate iti doresc, sa reusesti sa treci peste greutatile vietii!

| Eva a răspuns:

Nu esti ciudata, si cu siguranta nu esti singura! sunt foarte multi copii, adolescenti sau tineri care trec prin starile astea... esti vulnerabila din cauza firii tale melancolice, poate ai si unele complexe sau nesigurante, probleme de socializare si de integrare...
Evita sa traiesti prea mult in lumea ta interioara si nu te lasa prada autocompatimirii. E bine ca esti constienta de tine, si ai capacitatea sa te autoanalizezi, dar nu are rost sa abuzezi de autocritica. Si sa nu mai spui niciodata "ma urasc"! asta e primul pas, sa incepi sa te iubesti...
Si ce inseamna de fapt o adolescenta oarecare? sa iti pese doar de lucrurile superficiale din jurul tau, sau cum spuneai tu, sa nu iti pese de nimic? nu cred ca vrei asta.
Nu minimalizez suferinta ta, te cred si incerc si sa te inteleg, asa ca sper sa nu percepi gresit sfatul meu: poti depasi starea asta, facand comparatii... priveste in jurul tau, sunt atatea nenorociri! atatia copii bolnavi, sau saraci pana la foame, sau exploatati! tu esti norocoasa, spune-ti asta mereu si canalizeaza-ti energia si sensibilitatea spre viitor. Melancolicii au foarte multe calitati, sunt analitici, buni observatori, empatici, profunzi si seriosi. Nu te mai risipi, fa-ti curat in ganduri si gandeste-te ca o sa depasesti perioada asta de deriva emotionala, o sa cresti, o sa te maturizezi si abia apoi... vor incepe problemele adevarate! happy

| DakotaRoyse a răspuns:

Crede-mă că eşti o adolescentă normală, că toţi trecem prin stări d-astea de "inutilitate", "depresie", simţi că eşti atât de unic şi ciudat că nu te înţelege nimeni.
Nu aş avea de ce să te critic sau ironizez, pentru că şi eu la rândul meu am trecut prin asta (eu am temperament predominant flegmatic, oarecum melancolic/coleric). Nu eşti mai ciudată ca mine sau ca Bulă. Toţi avem gânduri "ciudate", adică alea pe care dacă le-am spune lui X s-ar uita la noi O.O mască. Toţi avem stări sus şi jos, zile naşpa, zile bune, prieteni buni şi fraieri care ne iau peste picior.
Adolescenţa e perioada aia în care te regăseşti şi chimicalele în capul tău o iau razna.
Bineînţeles, dacă tu ai descoperit că ai temperament melancolic, asta nu înseamnă că nu poţi să te bucuri de viaţă. Te vei bucura în felul tău.
Caută toate calităţile la tine. Scriele pe o foaie şi atârn-o undeva şi gândeşte-te că acelea fac parte din tine. La fel cu defectele.
Scoate-ţi calităţile în lumină şi ascunde defectele. Te pricepi la pictat? Pictează-ţi peretele. Te pricepi la scris? Când ai o idee artistică, scrii-o la spatele caietului. Te pricepi la cântat? Caută pe cineva cu care ai putea exersa.
Crede-mă că n-o să te mai urăşti după ce descoperi ceva ce-ţi place şi te ajută să capeţi încredere în tine.
Te înţeleg, treci prin stări naşpa. Eu vorbesc doar din propria mea experienţă, din viaţa mea, şi eu încă sunt în mijlocul perioadei ăsteia întortocheate happy
Caută să ai întotdeauna cui să-i vorbeşti sincer şi deschis despre ce simţi, ce gândeşti şi ce ai dori să faci. E o perioadă de formare şi întregire. Adolescenţii sunt copii răzvrătiţi, oricum s-ar manifesta. Suntem doar copii care abia ne deschidem ochii şi ne dăm jos puful şi ieşim la aer de lângă fusta mămicii. Într-un fel sau altul...
Haide că toate trec happy O să fie bine.

| Holocaust a răspuns:

Mie la testul ala,mi-a iesit temperament:sangvinic.dar nu stiu cum.
Eu una nu cred ca exista vreo adolescenta care sa-si traiasca viata, fara sa-i pese de nimic. Poate doar a invatat cum sa mascheze asta.Te simti astfel pentru ca esti adolescenta. Unii trec mai usor peste perioada asta, altii mai greu...

| DomineRex a răspuns:

Pentru ca viata e de **** si tu ti-ai dat seama.Te strauiesti o viata sa faci ceva si apoi mori si astfel intrii in uitare si tot ce ai facut a fost zadarnic. Poti sa te sinucizi ca viata iti apartine tie, ca pana la urma nu e nici o diferenta daca mori peste 1 milion de ani sau chiar in mometul asta.

| Florennce explică:

happy Va multumesc tuturor.ma faceti sa-mi recapat increderea in mine, chiar daca stiu ca nu o sa dureze prea multhee hee. Multumesc in special lui Sininen si Evei. Majoritatea lucrurilor pe care mi le-ati spus, le stiam.dar e altceva cand ti le spui tu si altceva cand ti le spun altii.Multumesckiss

| DonyHD a răspuns:

Daca vrei sa vb mai mult poti sa imi dai id-ul prin PM happy

| cal3star a răspuns:

Buna,
In primul rand asculta-mi sfatul asta. Cei dinaintea mea care ti-au raspuns si ti-au cerut sa le bagi ID-ul nu o face... sunt niste obsedati (afemeiati) iti pariez happy
Acum sa revenim la intrebarea ta. Nu trebuie sa te simti asa, si eu am momente la fel ca si tine, insa incerc sa fiu mereu in centrul atentiei, prin glume si talentul meu (magia, jongleria si alte chestii). Incearca sa faci ceva special ca oamenii sa te recunoasca, si bagate mereu prin grupuri/cercuri de prieteni, nu incerca sa stai separata si incearca sa nu te enervezi / superi deloc pe prieteni. Nu ai cum sa fi umbra, chiar nu stiu cum arati. Insa am prieteni care sunt obezi si sunt totusi mai in centrul atentiei decat mine. Deci in sensul asta poti sa intelegi ca, depinde intotdeauna de comportament.

La noi baietii iti zic din start. Daca esti timida si alte chestii pentru noi nu existi (adica daca pune un baiat mana pe tine sa nu -l respingi) incearca sa-l accepti, pentru ca nu esti prima femeie atinsa happy

Sper ca te-am ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Capul sus.Ai o viata de trait, cu bune si rele, cu greutati si bucurii si tine minte:ESTE SINGURA PE CARE O AI PE PAMINT.Incearca sa gindesti pozitiv si multe se vor schimba.Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambitie/gandeste pozitiv/ lupta ca ai doar o viata si atat / lupta pentru cea ce isi doresti nu uita suferinta este ceva natural fara suferinta nu am sti ca traim / nu uita cel mai bun prieten esti chiar tu de ce ai nevoie de cineva sa te inteleaga? intelegete tu si ignorai pe restul traim intr-o lume de oamenii rai plini cu ura si venin fi pregatita pentru tot / fa sport mult / asculta muzica pozitiva / fi mereu ocupata cu ceva si uiti de toate bye

| RELU2749 a răspuns:

Gasesteti un hobi.
poate un sport sau un joc pe pc

| Sunshine121 a răspuns (pentru RELU2749):

Oooouu.As putea sa scriu o carte cu tot ce zici tu pe-aici laughing. Acum inteleg de ce te comporti asa cateodata si crede-ma ca, cateodata cand ma gandesc de scoala, ca trebuie sa merg la scoala primul lucru imi zic in gand " azi trebuie sa rad... cu Floriii thinking"." DAA laughing" SINCER.dar dupa ma gandesc "oare azi va fi la fel de morocanoasa?:-l, si imi va transmite si mie intr-un fel starea ei :-l.si nu voi rade ~x(.aah straight face" sincer asa imi zic uneori in minte. Nu trebuie sa-ti amintesc ca nu esti cum zici tu ACOLO phbbbbt! Dovada? happy Priveste comentariile de mai jos. Nu's puse degeaba. So. TERMINAA laughing. Miss youpuppy dog eyes:*

Răspuns utilizator avertizat
| tyna9617 a răspuns:

Defap nu toti adolescenti sunt asa cum ai zis tu,stii noi am avut ceva in comun,deoarece eram si eu de parerea asta,dar acum numai sunt... incearca sa te apreciezi,sa intelegi ca daca ti'a Domnu VIATA, trebuie s'o traiesti pe de plin caci e una, nu conteaza ce zic alti (care nu te cunosc ) conteaza ce zic prieteni(parinti) ei te cunosc cu adevarat, incearca sa vezi partea buna a lucrurilor, la ceea ce zici tu " ciudatenie" prin aia tu te distingi de toti.toti sunt ciudati in felul sau, anume aceste ciudatenii ne fac mai interesanti, tu nu esti obligata sa fi exact ca ceilalti adolescenti.Acceptate asa cum esti. finca esti unica, incearca sa intelegi asta. sper ca ti'a fost de ajutor asta happy Succese.

| danisam a răspuns:

Conteaza cum te vad ceilanti incearca sa vezi pe parere au alti despre tine si te poti schimba.Sau poate ceilalti te plac asa cum esti.Sa iti pese de ceva in veata e bine ai tot timpul sa iti traiesti viata.