| Anonimgirltpu a întrebat:

Specia umana se indreapta spre o prostire. Inteligenta nu mai face parte din selectia noastra naturala. Azi un mediocru, care merge numai prin cluburi, nu frecventeaza scoala sau se drogheaza etc, are mai multe sanse de reproducere decat un om inteligent care mai sta in casa sa citeasca o carte. Voi ce parere aveti despre acest subiect?

9 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Asta se intampla cand ai o societate compusa in cea mai mare parte din astfel de "mediocri". Selectia naturala s-a facut tot timpul dupa principiul "cel mai bine adaptat mediului supravietuieste si se inmulteste". Cine sa fie mai bine adaptat unui mediu compus din mediocri decat cei care sunt medicori?

| CinevaNou a răspuns:

Eu cred ca mai degraba o sa ajungem o tara de tigani asistati social si cersetori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Total de acord-asta e realitatea in care traim...din pacate!

| fadnox a răspuns:

N-am
si ce reproducere?

| Ruxandra15 a răspuns:

Felicitari. In sfarsit un om care gandeste. Specia umana deja a ajuns la prostie curata. Mediocrii adica prostii tari ne iau pe noi cei care stam acasa si mai citim o carte nu stiu ce in batjocura. Dar eu am inceput sa nu ii mai bag in seama. Traim in Romania ce pretenti sa ai de la un popor care traieste in preistoric? Nimic nu ne deosebeste de animale, suntem la fel ca ele. Noroc ca tehnologia e evoluat ca daca nu acum eram in pesteri. Sti ce stie lumea in ziua de azi? Doar droguri, chiul, sex etc. Asti-a suntem asti-a defilam si dupa ne plangem ca vai noi de ce suntem o tara nu stiu cum.

| rememberme24 a răspuns:

La ce sa te astepti cand la televizor se promoveaza prostia? Rar mai gasesti cate un post tv unde sa nu se vorbeasca despre violuri, sinucideri, crime, jafuri, despre cate neveste si cati copii mai are Guta, sau unde sa nu existe dezbateri interminabile despre Bianca Dragusanu si cuceririle sale.De unde sa vada copiii exemple pozitive cand vad asa ceva? In trecut, cei care citeau, invatau si care aspirau la o meserie cat mai buna erau considerati oameni inteligenti, demni de admirat...acum,acesti oameni sunt priviti ca fiind fraieri,oameni care nu stiu sa-si traiasca viata,iar cei care chiulesc, fumeaza, se drogheaza, asculta manele si vorbesc cat mai urat posibil sunt cei cool, exemplele demne de urmat.Bine totusi ca mai exista si oameni care au capul pe umeri si nu se lasa influentati de ceea ce vad si aud in jurul lor.

| GreenH a răspuns:

Nu toti sunt asa cum l-ai descris tu pe acest mediocru, unii oameni sunt mai cultivati si nu dau 2 bani pe acesti golani dar pun mare pret pe arta, cultura, muzica si altele. Pentru persoanele despre care am vorbit eu glumele trebuie sa fie facute cu cap si sa nu jigneasca pe nimeni in timp ce la golani nu este gluma fara o injuratura.

| EarthIsSick a răspuns:

În zilele noastre, un om incult, fără prea multe cunoştiinţe şi care nu a fregventat cu regularitate cursurile de la şcoală, dar în schimb are bani, maşini luxoase etc. are mai multe şanse ÎN VIAŢĂ! Nu doar mai multe şanse de reproducere, cum ai spus tu. În special la noi, în România, orice scursură umană este promovată şi difuzată ofensator de mult pe posturile de televiziune.
Poporu' preferă să urmărească cu sufletul la gură ce pupăză mai are Nicolae Guţă, ce mai fac Bianca şi Victor, când de fapt s-ar putea uita la un documentar interesant. Asta se numeşte prostire în masă! Ce poate învăţa un copil în plină dezvoltare artistică şi intelectuală când se uită la certurile dintre nişte ţigani? Răspunsurile se lasă aşteptate... De ce ne mai mirăm că nivelul de cultură din România este sub nivelul mării, când la noi, dacă deschizi TV-ul, dai numa' de inculţi, manele şi prostituate de lux.
Nu dau vina pe moderatori. La urma urmei, se difuzează ceea ce-i place lumii.
De asta sunt lideri de audienţă... Şi de asta ne repezim cât mai mulţi cu paşi repezi spre un stil de viaţă incult şi vicios.
Ne plângem că trăim într-o ţară săracă şi mai ştiu eu cum, că vrem să plecăm în străinătate pentru o viaţă mai bună, iar când ajungem acasă dăm drumul să rupem boxele cu Taraf şi privim profund interesaţi acele show-uri...
La ce te aştepţi de la nişte oameni care au fost învăţaţi să primească totul de-a gata, fără străduială de muncă şi care nu îşi obosesc creierul pentru nimic în lume?
Vrem, nu vrem, trebuie să ne obişnuim cu ideea. Trăim într-o mocirlă.