| benny7 a întrebat:

Ce este materia întunecată și de ce nu o vedem?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca este complet intuneric, atunci orice obiect este "materie intunecata".
Pentru a putea fi vazut un obiect, acela va trebui sa emita sau sa reflecte lumina in spectrul vizibil ochiului uman.

| Steregoi a răspuns:

Pentru ca e gresit spus materie pentru ca de fapt e imaterie sau duh.

| Ionut58282856 a răspuns:

Cauta pe google omule, stai ca itidau link. www.google.com

| Steregoi a răspuns (pentru Ionut58282856):

Vidul cosmic transparent e negru sau transparent sau intunecat? Cica intunericul e lipsa luminii dar de fapt din intuneric a aparut lumina. Pana la urma ce e intunericul?

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Steregoi):

Ba tu iar fumezi ierburi?

| Ionut58282856 a răspuns:

Materia intunecata e gravitatia, e ceea ce tine universul stabil, mai precis dar in rest nu se stie prea multe, fundulița? laughing

| SantalPorcocale a răspuns:

Tu esti plictisit grav