| darrew a întrebat:

Ce este materia intunecata din univers, dupa parerea voastra.De ce nu poate fi luminata?

Răspuns Câştigător
| Bubbleuh a răspuns:

Din cunostintele mele minime spre deloc de Star Truck, materia intunecata, sau antimaterie, absoarbe lumina, nelasand-o sa se refracte reflecte inapoi catre ochiul uman.

3 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Incultilor,cum sa nu stiti diferenta dintre materia intunecata si antimaterie. Rusine!

Lasand gluma, nu se stie din ce tip de "particule exotice" este formata materia intunecata, pe cand antimateria este formata din corpusculi ce au proprietati fizice opuse materiei. Si da, nu exista nicio legatura intre ele.

| T0T a răspuns:

Este întunecată căci nu absoarbe sau emite lumina sau alte radiații electromagnetice. De aia nu o vezi și de aia e foarte greu să îi dovedești clar și existența. În univers există abateri gravitaționale inexplicabile iar cercetătorii nu au avut de ales decât să introducă concepte ca materie întunecată, energie întunecată ca să explice acele abateri.

| Darkmagic a răspuns:

Stimate user Darrew,
Inainte sa mai pui intrebari al caror raspuns nu il poti intelege sau evalua corect, intreaba si tu in familie:
"Bre mama, pot sa intreb ceva legat de fizica, daca eu sunt TUFA la fizica?"

Ne scutesti de tampenii gen: "Materia intunecata = antimaterie" sau
https://www.tpu.ro/......u-infinit/
Ori poate ne explici cum dracului ceva poate sa fie si "finit" dar si "nemarginit"? :D

Decat sa evaluezi asemenea TAMPENII, nu mai bine intrebi tu care e numele si prenumele lui ...Donald Duck? :D