| Vizitiul a întrebat:

Maturizarea prematura, un avantaj sau un dezavantaj? De ce?

13 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Odată ce spui "prematur" este clar că e ieşit din sfera normalului.
Precum şi naşterea prematură la 6, 7 sau 8 luni nu este normală,nici maturizarea nu este.
Ştiu, am făcut o comparaţie puţin "forţată", dar şi aceasta se leagă de termenul " anormal".Una dintre cauzele naşterii premature este inserţia ANORMALĂ a placentei.
Revenind la maturitate; dacă te maturizezi înainte de vreme, cum mai poţi trăi clipele copilăriei gândind astfel inocent?

Baftă!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Clar avantaj, castigi timp pretios. Copil poti ramane in sufletul tau fara nicio problema.

| Borgir a răspuns:

Depinde cum este situatia.Ti se pare ok ca o persoana la 10 ani sa gandeasca ca la 30?

| GodBlessYou a răspuns:

Este ca vodca, poate fi un avantaj daca sti sa te folosesti de acest lucru sau poate fi un dezavantaj. Fara multi copaci nu o sa ai mere...

| emy a răspuns:

Are dreptate Cristina.Dar poate fi si un dezavantaj,pentru ca fiecare varsta e cu bucuriile ei,dar tu, fiind mai matur decat trebuie, nu vei mai putea sa te bucuri de unele lucruri.Zic si eu...

| noktambul a răspuns:

Depinde si de context. Dar, dupa mine, maturizarea prematura este un dezavantaj : de ce sa nu te bucuri cat mai mult de avantajele copilariei si adolescentei?! Dureaza atat de putin in comparatie cu anii maturitatii! Dupa varsta de 18-20 de ani, cand incepe drumul catre apropiata maturizarea si cand deja ai capacitate deplina de exercitiu impreuna cu responsabilitatile aferente, urmeaza inca vreo 60 de ani de probleme care sunt numai ale tale si carora trebuie sa le dai singur de capat si pentru care tu singur raspunzi, nu ca problemele coplilariei si adolescentei cand toate problemele majore ti le rezolva altii.

| StillAlive a răspuns:

Maturizarea prematura e buna doar intr-o anumita masura. E bine sa gandesti putin mai matur decat ceilalti, sa fi cu un pas inaintea lor, cat timp nu renunti la activitati specifice varstei tale. Spre exemplu, eu am 14 ani si am auzit de cateva ori ca gansesc mai matur decat altii. Totusi, fac la fel de multe prostii ca si ceilalti copii de varsta mea si am cam aceleasi activitatii. Diferenta este ca eu ma gandesc de 2 ori inainte si stiu exact in ce tampenii ma bag. Cu toate aceste, tot nu renunt sa experimentez, sa gresesc si sa incerc sa ies din ce m-am bagat.

| Aimee_7045 a răspuns:

Eu spun ca in principiu are doar dejavantaje.nimic prematur nu e bun in 1 rand.
Eu vorbesc si in cunostinta de cauza.am trecut prin asa ceva.eu am fost nevoita sa ma maturizez, poate mult dar mult prea devreme...si as da orice ca sa mai regasesc anumite lucruri, sa mai traiesc anumite timpuri.dar s-au dus si nu mai vin inapoistraight face.
Toate ar trebui facute la timpul lor.
Acum as da orice sa pot fii din nou copil.nu ma intereseaza sa mi se spuna imatura,,, Si ce?
Asta sunt euu...
Dar mie mi se spune numai ca sunt prea matura pentru varsta mealaughing

| Gabica a răspuns:

Ambele.Avantaj pentru ca te simti sigur pe tine, gandesti logic si dezavantaj pentru ca nu iti traiesti copilaria si nu faci tot ceea ce ar trebui sa faci ca un om noromal!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dezavantaj.odata ce ii spui prematura, inseamna ca o ia inaintea timpului.acel timp il pierzi, nu-l castigi.si toate trairile timpului respectiv le sari.nu e bine.graba strica treaba.maturizarea vine trecand prin toate etapele. adica; cap-coada.nimic nu iese bun daca o iei de la mijloc incolo sau de la coada la cap.

| PrajituricaCuFrisca a răspuns:

Ambele.Un avantaj pentru. ca stii ce sa faci fara resentimente, dezavantaj pentru ca nu simti ca-ti traiesti viata.

| cristinanatalia a răspuns:

Este un avantaj asa cand vei deveni mai mare vei sti cum sa reactionezi sa stii ce ei greul

| cristina_4754 a răspuns:

Un avantaj cred eu deoarece mi se pare un avantajlaughing