| Flav a întrebat:

Moralitatea - e un avantaj sau dezavantaj in ziua de astazi?

Răspuns Câştigător
| Ecaterina a răspuns:

E un mare avantaj insa din pacate rar intilnit. Un om moral se naste din durere si renuntari, creste in stralucire udat de lacrimile dreptatii, are dragoste sincera fata de adevar si credinta nelimitata in invierea constiintei. El lupta pentru corectitudine si principii marete, jertfeste din dragoste si primeste cu seninatate chinurile degradarii unei societati bolnave.

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Un avantaj in preajma persoanelor potrivite, un dezavantaj in preajma celorlalte. Trebuie sa stii cum sa te comporti cu ceilalti in functie de cat respect iti poarta ei. Trebuie sa stii sa tii langa tine prietenii adevarati si sa te dezici mereu de ceilalti.

| JeSa a răspuns:

Moralitatea, fiind regula pentru comportare bună şi pentru evitarea celor rele, logic, e un avantaj. De astfel, toate "sistemele de morală", (ne) impun restricţii în privinţa acţiunilor determinate de interese egoiste, şi (ne) cere anumite cerinţe..., privitor la acele lucruri, ce trebuie să fie făcute şi care nu trebuie să fie făcute.

| DiDi a răspuns:

Desigur, este un avantaj si asa va fi mereu. E greu sa obtii acea moralitate fiind tu insuti, si tocmai de aceea te face deosebit de restul.

| Vizitiul a răspuns:

Depinde cum o interpreteaza fiecare persoana in parte, intotdeauna va exista unul care doreste sa pateze reputatii, chiar daca vorbeste neautentic.

| gabriela a răspuns:

Avantaj! cu siguranta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un avantaj in proprii tai ochi raportat la relatia cu Dumnezeu. un defect in fata lumii si societatii. flav, in ziua de azi daca nu te incadrezi in marea turma, sau pe calea cea larga, esti nebun.harciog si-a ales o cale.alearga,face sport. pentru el. ce are ma? frate-tu? e nebun? nu. noi santem aia.sedentarii.am o cunostinta, un cumatru care, nu bea, merge la biserica, respecta pe toata lumea se roga, nu preacurveste. dar munceste la fel ca noi, e bun profesionist practic, nu-i poate reprosa nimeni nimic.cumatrul tau, e nebun.da...noi santem sanatosi? pauza.sau, pai nici tu nu esti departe. e vorba de colegi, cunostinte comune etc. un coleg are un baiat de 14 ani.invata bine, cuminte ascultator ca o fata. a reusit sa impleteasca binisor, spiritul laic cu cel spiritual.deocamdata.dar urmeaza sa plece de acasa.la studii.prevezi o schimbare? in bine? sau in rau? ce e bine si ce e rau?