| sabin89 a întrebat:

Meme10Memu ştie tot. Are răspuns la toate întrebările existenţiale. Inferno ştie şi el tot. Ştie cum s-a format universul, ce formă are, ştie totul despre evoluţie, despre apariţia omului...E şi el călare pe situaţie.
Noi, după cine să ne ducem?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Diferenta e ca Inferno poate dovedi prin dovezi, asta e imensa diferenta, nimeni nu stie totul nici el nu afirma ca stie totul, dar ceea ce stie poate dovedi ca si eu de astfel, dar sunt lucruri care inca nu le stim, de exemplu -cauza big bang, cum a aparut viata? de ce doar noi oameni avem constiinta? si mai sunt multe necunoscute

41 răspunsuri:
| Dorotheea21 a răspuns (pentru sabin89):

Imi cer scuze pentru ce s-a intamplat la intrebarea ta.

| sabin89 explică (pentru TristanTzara):

Dacă raţionamentul folosit este bun, îţi faci şi o impresie specială despre cel care a raţionat. Şi vei urmări şi alte raţionamente făcute de el. Mergând deci pe fir, ajunji la o persoană. Cine altcineva poate raţiona? Pietrele nu raţionează.

| relian a răspuns (pentru Dorotheea21):

Oamenii inferiori nu accepta niciodata critica laughing raspund la p[rovocari sau la critici, dar pe linga subiect, doara jignesc si ce se pricep ei mai bine.

| sabin89 explică (pentru Dorotheea21):

Eu nu văd niciun motiv pentru scuze, dar dacă tu zici...

| Apokales a răspuns:

Oamenii vor alege ceea ce vor sa creada, simplu, nu?

| sabin89 explică (pentru Apokales):

Aşa merge? Credem ce vrem? nu ce trebuie? happy

| Apokales a răspuns (pentru sabin89):

Exact. Uite un exercitiu de imaginatie: "Trimiti o armata sa cucereasca o cetate, sa zicem, toti oamenii tai mor in van, iar dupa ce faci?! Te duci sa le spui oamenilor ca au murit degeaba sau le spui ca n-au murit in van si mai trimiti inca un atac?" sau un exemplu care-mi place sa-l dau mai nou: "Don Quijote se lupta in iluzia lui cu Gigantii, iar printesa de care este indragostit nu este altceva decat o mare "usuratica". Ce se intampla insa daca el in nebunia lui omoara un om? Se va trezi spunand: - Ohh..., nu! Am omorat un om., iar atunci va suporta consecintele sau va spune ca omul omorat era de fapt un gnom sau un criminal si isi va continua iluzia considerand ca este inca un om bun, un viteaza?"
Astfel de credinte au loc in fiecare dintre noi, este modul nostru a interpreta lumea, de a ne inchide monstri.
Totusi ce te face sa crezi ca ceea ce vrem nu este si ceea ce trebuie pentru noi, ceea ce vrem este din punctul fiecaruia de vedere ceea ce trebuie pentru el. Crezi ca stiinta nu este ceea ce trebuie pentru inferno din punctul lui de vedere? Sau ca religia crestina nu este ceea ce trebuie pentru Meme10, chiar si ceea ce vrea sa creada? Eu zic ca este.

| sabin89 explică (pentru Apokales):

"Astfel de credinte au loc in fiecare dintre noi" - în mine nu laughing
Da, te-am înţeles.

| Apokales a răspuns (pentru sabin89):

Chiar si in tine. Cum ar fi sa punem la indoiala chiar orice? Cred ca am lua-o cu totul de la capat. Daca inforno nu ar crede in ceea ce spun oamenii de stiinta ar incepe sa re-demonstreze totul ca sa fie sigur ca nimeni nu a gresit pe undeva sau ca nu a mintit cu ceva. Iar intr-un final ar ajunge sa cunoasca mai putine decat stie in momentul de fata pentru ca ar pierde mult mai mult timp si energie incercand sa faca toate acestea. Credintele de genul acesta ne ajuta de foarte multe ori. Iar cand zic "credintele de genul acesta" ma refer la lucrurile carora le oferim crezare in afara celor religioase.

| sabin89 explică (pentru Apokales):

Tu în ce tabără te regăseşti, în tabăra "Inferno" sau în tabăra "Memu"?

| Apokales a răspuns (pentru sabin89):

Amandoi imi sunt antipatici, amandoi o "ard" arogant ca si cum ar detine adevarul suprem. Totusi Inferno m-a ajutat mai mult cu argumentele, iar Memu pare a fi ceva troll, nu stiu, asa mi se pare. Deci sunt in tabara "Inferno" laughing.