| blondissima a întrebat:

Metafizic vorbind, este posibil ca toti sa gresim (ceea ce gandim sa fie gresit ) si toti sa avem dreptate in acelasi timp?

Nu vreau nici compuneri, nici exemple, nici explicatii. Vreau doar raspunsuri simple, da, nu, poate, nu stiu, nu cred, etc.

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Este posibil.

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da.

| harciog a răspuns:

A vorbi mult inseamna a vorbi mult si inseamna a vorbi mult iar daca o faci si din ce in ce mai repede va ajunge sa se auda un sunet asa ca de "gargara".

| harciog a răspuns:

Cu placere blondi.Ma car naibii d'acilea.

| blondissima explică:

@UniverseQuasar, atunci raspunsul tau e "Nu ".
Nu este posibil sa gresim si sa avem toti dreptate in acelasi timp. Corect?

| blondissima explică:

@Hăgiul, eu inteleg ca vrei sa fii bun si sa raspunzi si pentru altii, dar trebuie s-o faci doar pentru tine, scurteaza lista pana ramai la o singura varianta.

| blondissima explică:

@harciog, tocmai mi-ai demonstrat. Ai dreptate.

| blondissima explică:

@UniverseQuasar, cu cat imi explici mai mult cu atat imi dovedesti mai clar ca nu ai inteles ce intreb. Nu vorbesc despre ceva anume ci despre tot. Reformulez, metafizic vorbind, e posibil ca tot sa fie si corect si gresit simultan?

| Hăgiul a răspuns:

Da, nu, poate, nu stiu, nu cred, oare?

| UniverseQuasar a răspuns:

Da, este posibil ca toti sa gresim, dar nu este posibil ca toti sa avem dreptate ( daca avem pareri diferite ). Daca vrei sa argumentez, o voi face, insa ai specificat ca doresti doar raspunsuri scurte si la obiect.

| UniverseQuasar a răspuns:

@blondissima,
Este posibil sa gresim toti, de exemplu sa credem toti ca pamantul este plat.
Nu este posibil sa avem toti dreptate in acelasi timp: "50% sa spunem ca este plat iar ceilalti 50% ca e sferic" => Stim adevarul doar 50%, nu toti!

| Flaviius87 a răspuns:

Probabil este ca si binele - RELATIV - dacă pentru mine este bine că am luat 10 la Bac, pentru contracandidații mei care urmează aceeași facultate cu mine, nu este atât de bine.

Asa este și în ideea exprimată de tine. Pentru că mintea ta se gândește așa de profund - te invit sa citești filele acestui blog:
http://trebuie-sa-asculti.blogspot.com/
O zi frumoasă să ai!

| jvEcu a răspuns:

Nu e posibil

| CattyA a răspuns:

Da. Nu putem afla adevarul, nu exista gresit sau corect, exista opinii. Adevar exista numai in stiinta, chimie etc, lucurile concrete. Cand vine vorba de religie, moralitate, pareri personale, etc. e posibil sa avem dreptate si sa gresim in acelasi timp.
Dupa parerea mea, bineinteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.