| BlackD a întrebat:

Neata! Pornind de la citatul "Nimic mare nu se creeaza in lumea aceasta fara pasiune" [D.D.Rosca], spuneti-mi ce intelegeti din el si cam unde vrea "sa bata".
Multumesc pentru raspunsuri!
[nu stiu daca este buna categoria]

7 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Dragostea sta intodeauna la baza oricarei creari, ea da viata, insufleteste, fie pentru perpetuarea speciei, fie da viata artei.

| RAY a răspuns:

Nici un lucru mare nu s-a facut vreodata fara pasiune

| Ekcstsy a răspuns:

Nimic nu s-a facut vreodata fara sa existe pasiune. Adica pasiune pentru stiinta pentru descoperiri - inventii, pasiune pentru conducere - mari cuceriri etc

| Tynnna a răspuns:

Ce inteleg eu? Ca pentru a realiza ceva maret trebuie sa ai entuziasm, sa il faci cu dedicare si din placere. Daca nu, probabil e mai bine sa nu il faci. Daca ar fi sa dau un exemplu, iau doua lucruri nu asa marete si le compar. Sa zicem ca am doua teme la liceu: realizarea unui super proiect cu probleme la matematica si realizarea unui blog cu si despre muzica si filme. Muzica este pasiunea mea. probabil as sta zi si noapte sa il fac perfect, as pune cele mai bune melodii din cele mai tari topuri. Probabil as folosi toate gadgeturile posibile pentru un blog cat mai bun etc. De ce? Pentru ca imi place sa fac asta, e o tema pe gustul meu, ma pasioneaza. In schimb, proiectul la matematica, probabil ar fi in word cu cateva probleme copiate de pe net, neverificate, pentru ca eu, una, nu am fost prietena cu aceasta materie, deci nu as avea cum sa lucrez macar cu o mica placere la tema. Asta pentru ca ai intrebat ce intelegem noi prin acel citat. Si sunt de acord cu Diiaanna.

| Diiaanna a răspuns:

Dupa cum bine stim din pasiune pentru ceva anume ajungem sa face acel lucru bine, asa cum trebuie..Lucrurile marete se realizeaza doar cu daruire, perseverenta si munca si toate aceste vin din pasiune, pasiune pentru un domeniu anume sau doar din pasiunea de a crea...nu putem realiza nimic fara interes, fara dorinta sau, daca reusim, acel ceva nu va fi de calitate, nu va fi "mare". Oricat de imposibil de realizat ar parea un lucru, daca exista un stop de pasiune si un graunde de vointa roadele muncii nu vor inceta sa apara... sper ca ai inteles ceva.

| pisicaalbaFulgutasiBogdan a răspuns:

Daca nu o sa muncesti cu daruire si pasiune nu o sa-ti inplinesti visul.