| IrisMisaki21 a întrebat:

Pornind de la citatul "Nu-mi dati sfaturi! Stiu sa gresesc si singur." Sa inteleg ca atunci cand cineva iti da sfaturi, greseste? :/

11 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Citatul mi se pare slabut, neintemeiat. Si atunci nici n-are rost sa incerci sa intelegi ceva happy

| Adry05 a răspuns:

Glumesti, nu?
Se refera ca persoana respectiva vrea sa experimenteze singur, sa nu mai auda din stanga si dreapta `nu e bine, nu fa asta`, vrea sa experimenteze sa se loveasca singur, daca e cazul, de esec.
Eu asa il vad.

| T0T a răspuns:

Greșește cel care spune asta căci e cum ar zice că toate sfaturile ce le-ar primi sunt greșite, lucru tâmpit de astfel.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Citatul are o anume valoare dar nu in toate cazurile. Un sfat nu trebuie neaparat sa-l urmezi, decizia trebuie sa-ti apartina si sa fii unic responsabil pentru ea. Cand primesti sfaturi avantajul e ca poti invata din greselile altora. La fel e important ca unii care au trecut/auzit prin anumite experiente stiu mai multe si uneori nu poti tine cont de toate necunoscutele dintr-o ecuatie si le afli de la altii. Nu in ultimul rand uneori eviti sa inventezi apa calda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pare arogant?
Nu doar atunci cand iti da sfaturi, ci in general. Nu exista un adevar absolut, bine sau rau. Tu te cunosti cel mai bine (cele mai intunecate ganduri), de ce ti-ar spune altcineva cum trebuie sa traiesti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil vrea sa-si faca proprile greseli daca e sa greseasca, sa capete experienta lui si nu sa o ia pe un drum deja batatorit de altii. Unii prefera sa-si puna ei mintea la contributie si sa gaseasca rezolvarea decat sa primeasca reteta de-a gata.
Nu cred ca cineva care-ti da un sfat greseste atata timp cat i se cere acel sfat sau cel putin cand ti-l da sa nu insiste sa faci ca el.

| nugasescusernameliber a răspuns:

Un sfat de la o persoana mai in varsta(in sensul de inteleapta) sau care a trecut printr-o experienta similara, de la persoane care nu au nimic de castigat sau chiar tin la tine...e bine sa ti cont!
Dupa acest citat va trebui toti sa gresim pentru a invata ceva si nu vad de ce am repeta greseala altora doar de dragul de-a invata pe pielea noastra.

| Ana1018 a răspuns:

Nu neaparat, dar multi iti dau sfaturi in asa fel incat sa fie in favoarea lor, deci e mai bine sa faci ce consideri tu chiar daca uneori gresesti. Ideea e ca poti cere sfaturi ca sa afli mai multe pareri insa tu alegi ce crezi ca e mai bine sa faci

| Ana1018 a răspuns:

Nu neaparat... unii iti dau sfaturi in asa fel incat sa fie in favoarea lor. E mai bine sa faci ce crezi chiar daca uneori gresesti. Ideea e ca poti cere pareri sa vezi ce cred alti dar in final tu alegi ce e mai bine sa faci

| Darius691 a răspuns:

Nu chiar, in unele momente e bine sa primesti un sfat, dar uneori e prea exagerat, mai ales cand dai de o persoana plina de sinewinking