| anonim_4396 a întrebat:

Nepotrivirea între dovezile anatomice şi cele genetice i-a surprins pe oamenii de ştiinţă, care acum sunt nevoiţi să regândească evoluţia umană de-a lungul ultimelor sute de mii de ani. Este posibil, spre exemplu, să fi existat numeroase populaţii umane dispărute pe care oamenii de ştiinţă nu le-au descoperit încă.ia? evolutionistii si stiintificii? iesiti la interval si dati-va cu parerea? inca o stiinta nestiinta? am mai spus odata; am ceva ani si auzit-am o gramada de pareri in privinta evolutiri rasei .umane.nimic concret.dar nimic.CAND va hotarati?

Răspuns Câştigător
| Syela a răspuns:

Este posibil sa fi existat alte populatii de care stiinta nu stie si poate inca mai exista. Atata timp cat inca nu stim mai nimic despre viata asta poti sa presupui orice, insa e doar o presupunere...nu prea cred ca o sa avem raspunsuri concrete. Chestia e ca stiinta se bazeaza pe dovezi, pe lucruri materiale si pe principiile vietii noastre. Insa pot exista altfel de oameni si alte lumi nemateriale...o lume totat diferita de a noastra. Si daca chiar e asa atunci nu cred ca o sa aflam vreodata concret acest lucru. Stiinta studiaza existenta altor oameni dar dupa principiile noastre si poate aici e problema.

10 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Bai fier beton sa-mi spui si mie din ce fel de pamant la facut seful tau pe Adam? Vreau sa-mi mesteresc un cârd de capre.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Hombrelica? pe cele albe din clisa alba si pe cele negre din paamant negru di gradina. celelalte din nuante formate din amestecuri de pamanturi.+

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/xJelI7v.png

| Alphawolf a răspuns:

Sa inteleg ca stiinta care iti ofera "aspecte/motive"(dupa modul tau de a intelege) de a ataca evolutia... si stiinta, e buna, batuta in cuie, in rest minciuni, pseudostiinta sau nestiinta?
Oare ce ai inteles tu din articolul ala de iti expui aroganta copilareste?

| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

Sa regandeasca evolutia umana de-a lungu ultimelor sute de de mii de ani.serios ma lupule alfa? si eu mai vreo 30 maxim 50 de trait.si pariez ca no sa aflu niciodata dupa spusele lor decat teorii si abureli.pai sincer nu ma intereseaza mortii, nici de acum o suta de ani.si bici ce va fi dupa mine.dar e bine ca traiesc timpuri interesante.

| Inferno a răspuns:

Decontextualizarea unei afirmatii este doar o eroare de logica, nu are nimeni nimic de discutat pe baza unei erori de logica.
"Nepotrivirea între dovezile anatomice şi cele genetice..."
Ce? Cum? Unde? Cand?
Nepotriviri anatomice la toate organismele? Nepotrivirea anatomica doar la Elefanti si Pitigoi? La cine se refera fragmentul pe care l-ai plagiat numai dracu poate sti.
Imi pare rau, insa pe langa faptul ca este o eroare de logica, afirmatia mai este si falsa, nici macar un copil mic, de 4 ani, nu cred ca o poate crede.
Adica de unde totul era perfect, brusc, s-a constatat ca la TOATE organismele de pe Terra totul e pe dos. Pai cand? Asa peste noapte, intr-o vineri omul de stiinta Gigel a analizat toate vietuitoarele si a vazut ca "dovezile anatomice", care or fi alea, nu se potrivesc cu "cele genetice", care or fi alea?
Si oricum, dovezile anatomice si dovezile genetice sunt ambele infailibile, adica nu poti contesta o dovada genetica sau una anatomica.

Pe langa toate acestea, daca structurile anatomice nu corespund celor prezise de gene, singura stiinta care are probleme este genetica.

| mODIN a răspuns:

Stiinta spre deosebire de religei, evolueaza pe baza dovezilor.

| anonim_4396 explică (pentru mODIN):

Care dovezi ma trudila? un ciolan de oala sparta? du-te ba dacilea.

| mODIN a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar ce dovezi sustin existenta lui Dumnezeu? Sa sti ca daca Harry Potter nu este dovada existentei vrajitoriilor atunci nici Bilbia nu se pune.