| Steregoi a întrebat:

Nu de putine ori oamenii de stiinta sunt pusi in situatia de a revizui chiar complet unele moduri de a intelege realitatea generala. Cum se face ca cu cat omul cunoaste mai multe la un moment dat constata ca nu stie de fapt nimic?

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Pentru ca tot ce știm este de fapt ce credem că știm. Trăim intr o lume iluzorie si nesigură.

| Steregoi explică (pentru Donsavas):

Întrebarea asta are o capcana in ea si tu ai intrat in ea. Am omis sa pun cuvântul "nimic" in ghilimele. Tot ce știi tu e o credinta? "Trăim intr-o lume iluzorie" - faptul ca tu nu știi in ce lume trăiești nu înseamnă ca e o lume "iluzorie".

https://dexonline.ro/definitie/iluzoriu

"ILUZÓRIU, -IE, iluzorii, adj. Care nu poate fi realizat, care nu există în realitate; care amăgește, înșelător, amăgitor, himeric. – Din fr. illusoire, lat. illusorius."

Daca ai ajuns sa te insele lumea, sa te amăgească atunci nu ai greșit când ai spus ca din punctul tau de vedere lumea e "iluzorie". Daca te-ai referit ca de fapt lumea "nu exista in realitate" înseamnă ca ar fi bine sa ti se aplice o bătaie sau macar niste palme peste fata ca sa poți înțelege ca lumea e reala sau ca lumea exista.