| Steregoi a întrebat:

Un crestin nu se lauda ca face marea cu sarea si nu se lauda ca face descoperiri extraordinare si nu se lauda ca stie foarte multe sau nu se lauda ca poate sa explice totul si deci nu el este cel care se afla in situatia de a oferi dovezi si deci doar oamenii de stiinta, si nu crestinul, sunt in situatia de a da explicatii si de a oferi dovezi pentru ca ei se lauda ca pot sa explice multe lucruri si ei cauta sa gaseasca tot felul de lucruri si sa gaseasca tot felul de dovezi pentru existenta sau nonexistenta unor lucruri. Astfel oamenii de stiinta ar trebui sa fie interogati si intrebati ca sa dea explicatii si nu crestinul.

Intrebarea de mai jos se adreseaza oamenilor de stiinta si nu crestinului sau credinciosului care in marea lui smerenie nu pretinde ca cunoaste multe si ca tot ceea ce cunoaste i s-a dat si nu a cautat si anume i s-a dat o carte numita Biblia si ochi ca sa vada ce a primit adica niste imagini in 3D despre natura si bolta cereasca.

Tinand cont de cele de mai sus, daca stiinta omului sau omul ar putea sa faca un om viu din nimic sau din zero materie atunci ar putea sa demonstreze ca Dumnezeu nu exista si sa strige in gura mare ca "nu exista dovezi ca Dumnezeu exista"?

Nu-i asa ca omul de stiinta si-a luat asupra lui o mare povara sau o prea mare povara de a cauta raspunsuri si explicatii de tot felul sustinute de tot felul de dovezi? in timp ce povara crestinului e usoara asa cum a spus Cristos cand a zis ca: "jugul meu e bun şi povara mea este uşoară" si cand a zis ca: "fericiţi cei ce n-au văzut şi au crezut!"?

Răspuns Câştigător
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Exact: " Fericiti cei ce n-au vazut si au crezut" am mai spus-o si o mai spun, cand Isus a venit pe Pamant a venit ca un strain si nimeni nu a crezut ca e Mesia asadar la ce sa ne asteptam din partea unora ca tine? Biblia n-are davezi, bine, are si ea dar intotdeauna sunt considerate facaturi, biblia e ca o formula de matematica, nu-ti trebuie dovezi ca s-o dovedesti, trebuie doar sa crezi. Intotdeauna judecati cartea dupa coperta iar in cazul asta la propriu, multi au citit biblia si nu au reusit sa inteleaga ce spune - asa nu inseamna ca toti crestinii sunt prosti si fara carte, adevarul e ca adevaratii crestini care nu se lauda doar cu numele de crestin sunt mult, mult mai putini dar stiu ce vorbesc :"Caci mai bine sa ai incredere intr-un nebun dacat in cineva care vorbeste necuviincios". Exista o relatie speciala cu D-zeu care-ti este cea mai mare dovada ca El exista dar nu toti o au. Pentru a intelege pe altul, cel mai bine te pui in locul lui astfel n-ai cum sa stii DE CE face el asa, DE CE zice el asa. Citeste biblia, vezi ca si lui Isus i s-a zis: "Daca tu esti Mesia, da-ne un semn!" Aceleasi cuvinte pe care Le-a spus Isus atunci, aceleasi dovezi aratate sunt valabile si astazi dar dupa cum am mai spus, toate dovezile ni se i-au in ras.

| Steregoi explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Da asa e. Daca ne-am pune in locul lui Dumnezeu am intelege de ce El nu se mai arata prin ingeri ca in trecut pentru ca lumea a devenit tot mai neincrezatoare si tot mai pacatoasa. Cui sa i se arate? Unor necredinciosi care isi bat joc de cuvantul Lui Biblia? Cand se va arata se va arata ca sa-i distruga pe toti necredinciosii la Armaghedon. Apocalipsa capitolele 16 si 19.

| rexiomaria a răspuns (pentru Steregoi):

Deci D-zeu nu s-ar arata noua(necredinciosilor) pentru ca l-am ofticat? rolling on the floor
Daca el chiar exista si ne-a creat, atunci cine este el sa ne spuna noua sa credem in el fara dovezi?
Si am crezut sa D-zeu isi iubeste copii, de ce ar vrea sa ii distruga?

| Steregoi explică (pentru rexiomaria):

Deci D-zeu nu s-ar arata noua(necredinciosilor) pentru ca-l suparam? Da, nu se arata! Dovezi sunt insa necredinciosii le ignora tinand ochii inchisi. Ii distruge pe copiii rebeli pentru ca desi are o indelunga rabdare, rabdarea lui nu este infinita cu raufacatorii nepenitenti.

Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| rexiomaria a răspuns:

Shuriken, observ ca esti o persoana foarte inferioara intelectual, nu pot sa raspund direct, pentru ca m-ai blocat, pentru ca tie fricac sa raspund si iti e frica sa gandesti, dar eu tot raspund.
Poate o sa incetezi sa fi mai un ratat si un las, cine stie.

"Cica l-am ofticat... ))"
Nu tu, necredinciosii.

"Cat de aiurea vorbesti, si tu razi de tine"
Eu nu rad de mine...
Si ce e "aiurea" in ce am scris? Vad ca ai uitat sa explici asta, ca de obicei.

"Nu are sens ce zici, Dumnezeu isi iubeste creeatia, copii pe noi, [...] atunci nu-l iubesti ep el, si nici viata vesnica si alegi sa te duci cu cei rai la propria distrugere... "
SI TOTUSI-
Vrea sa ne distruga.
Ne iubeste, asa de mult, si ne da cancer doar ca sa suferim pentru ca ne iubeste... dar totusi vrea si sa ne distruga.
Sincer... tu chiar nu vrei sa intelegi, asa ca nu putem avea o discutie productiva.
Nici macar nu consideri ca D-zeul tau ar putea fi nedrept. "Esti asa incuiat la minte incat ai fata de lacat."

"Aaaa si
Mai invata sa scrii dupa discutam "
1. Nu discutam cu tine. Lasa aroganta aia stupida.
2. Ce am scris gresit/incorect?
3. Tu esti ala care a scris ca eu rad de MINE il loc de "tine",(o sa imi asumi ca asta incercai sa scrii) asa ca lasa mandria asta jegoasa, o sa ajungi in Iad.

| Miksha a răspuns:

Oh, ne intalnim din nou. Faptul ca oamenii credinciosi nu "pretind sa cunoasca multe" este de fapt un mod mai frumos de a spune ca ei nu cauta cu adevarat dovezi si le este de ajuns ceea ce a fost spus pana acum (biblie, biserica etc.)

Nu este scopul stiintei sa dovedeasca ca Dumnezeu nu exista, pentru ca este treaba credinciosilor sa dovedeasca ca El exista, in schimb stiinta are scopul de a afla metodele prin care au loc diferite fenomene naturale, chimice, biologice etc. Nimeni nu incearca sa intre in conflict cu religia atat timp cat aceasta nu le este bagata pe gat cu forta.

Cristos cand a zis ca: "jugul meu e bun şi povara mea este uşoară" si cand a zis ca: "fericiţi cei ce n-au văzut şi au crezut!" - Efectiv acest pasaj cere oamenilor sa nu caute raspunsuri si sa creada ceea ce le este zis (nu pot intelege acest concept de crez fara motiv, nu mi se pare logic ) in loc sa caute raspunsuri cu pretextul ca viata lor o sa fie "mai usoara". Da putem sa vedem cat de usoara era viata de 40 de ani a oamenilor din evul mediu dominat de religie in care gandirea individuala si dorinta de cunoastere era asuprita de religie.

| Steregoi explică (pentru Miksha):

Romani 1:20:"Cele nevăzute ale Lui se văd de la facerea lumii, înţelegându-se din făpturi, adică veşnica Lui putere şi dumnezeire, aşa ca ei să fie fără cuvânt de apărare," Crestinii nu cauta dovezi pentru ca nu e nevoie si sa iti spun si de ce dupa cum de fapt am scris in intrebare. Dovezile existentei lui Dumnezeu nu este necesar sa fie cautate pentru ca ele se vad in imaginile 3D din natura primite de la Dumnezeu.

Dar de faptul ca oamenii inainte de potop traiau sute de ani ce zici?

In plus un crestin nu confrunta cunostinta sau stiinta care nu intra in conflict cu cuvantul lui Dumnezeu Biblia.

De fapt Dumnezeu nu trebuie gasit iar daca trebuie gasit trebuie doar ca omul sa deschida ochii sau sa se vindece de orbirea spirituala.

1 Corinteni 1:21:"lumea n-a cunoscut prin înţelepciune pe Dumnezeu" adica oamenii de stiinta nu ajung prin cercetarile lor si prin priceperea lor si prin intelepciunea lor sa-l cunoasca sau sa-l gaseasca pe Dumnezeu pentru ca majoritatea dintre ei sunt orbi spiritual si condusi de Satan in teoriile prin care ajung in conflict cu cuvantul lui Dumnezeu Biblia. Ei sunt orbiti spiritual de catre Satan ca sa nu vada lumina Evangheliei slavei lui Hristos. 2 Corinteni 4:4:"În care Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile necredincioşilor, ca să nu le lumineze lumina Evangheliei slavei lui Hristos, Care este chipul lui Dumnezeu."

De fapt toate descoperirile stiintifice care nu sunt in conflict cu Biblia se datoreaza in parte lui Dumnezeu. Insa sa nu uitam ca industria ce produce tehnologia este in mare parte poluanta. Daca omul ar fi ascultat de Dumnezeu atunci ar fi fost capabil sa dezvolte o tehnologie obtinuta prin mijloace nepoluante fara sa bajbaie. In viitor dupa Armaghedon este posibil ca Dumnezeu va indruma omenirea spre adevarata tehnologie nepoluanta.

Sau in veacul urmator sau in sistemul urmator dupa Armaghedon nu va mai fi nevoie de tehnologie. Noaptea oamenii se vor plimba in lumina Lunii si in general vor dormi pentru ca ziua va fi timp suficient sa faca tot ce-si vor propune si tot ce au de facut si pentru ca vor avea tot ce le trebuie si nu va mai fi stres si ingrijorare. Pamantul isi va da roadele din abundenta si nu va mai fi nevoie de utilaje sofisticate. Nu va mai fi nevoie de telecomunicatii pentru ca oamenii vor avea timp vesnic sa comunice unii cu altii. Nu va mai fi nevoie de aparatura medicala pentru ca oamenii nu se vor mai imbolnavi si nu vor mai imbatrani si nu vor mai muri. Nu va mai fi nevoie de mijloace de transport pentru ca oamenii vor avea timp vesnic sa ajunga unde vor dori sa ajunga admirand natura din jur. Oamenii nu vor mai fabrica arme pentru ca nu va mai fi razboi. Oamenii nu vor mai privi la filme pentru ca nu va mai fi nevoie pentru ca viata de zi cu zi va fi o adevarata desfatare. Oamenii nu vor mai avea nevoie de curent electric pentru ca nu va mai fi nevoie de industrie. Oamenii nu vor mai fabrica alimente si ambalaje artificiale pentru ca nu va mai fi nevoie pentru ca pamantul va rodi din abundenta. Oamenii nu vor mai avea nevoie de bani pentru ca vor avea timp vesnic sa-si imparta bunurile si serviciile. Oamenii nu vor avea nevoie de muzica sofisticata pentru ca muzica compusa din instrumente rudimentare le va fi de ajuns. Nu va mai fi nevoie ca oamenii sa manance carne pentru ca hrana obtinuta din vegetale va fi suficient de multa si de hranitoare si de gustoasa. Nu va mai fi nevoie de avioane si de vapoare pentru ca toate continentele se vor uni intr-un singur continent asa cum a fost inainte de potopul din 2370 i.e.n. Animalele salbatice nu vor mai face rau omului si nici virusii si nici bacteriile si nici insectele nu vor mai face rau omului. Nu vor mai fi geruri si canicula. Nu va mai fi seceta cutremure si inundatii si alte calamitati naturale. Nu vor mai exista substante periculoase si nici poluare. Oamenii nu se vor mai inmulti haotic si excesiv. Cand pamantul va ajunge la populare maxima cu oameni Dumnezeu va face ca oamenii sa fie sterili si se xul va fi doar pentru placere. Ciupercile si plantele otravitoare nu vor mai fi un pericol pentru om pentru ca organismul va fi capabil sa elimine eficient orice toxina naturala inhalata sau inghitita accidental. Muntii abrupti nu vor mai fi si muntii vor scadea in altitudine. Daca cineva va suferi un accident involuntar Dumnezeu il va vindeca imediat. Dumnezeu va intretine trupurile oamenilor ca sa poata trai vesnic tineri si sanatosi si fericiti. Nu va mai fi nevoie ca oamenii sa munceasca mult sau ca sclavii. Nu vor mai exista bogati si saraci adica stapani si sclavi pentru ca oamenii nu vor mai fi lacomi si stapani peste alti oameni si toti oamenii vor avea tot ce vor avea nevoie ca sa traiasca fericiti. Toti oamenii se vor iubi unii pe altii. Nu va mai exista nedreptate. Fiecare om va avea o sotie sau un sot. Fiecare om va avea locuinta si teren langa casa care ii va asigura tot necesarul pentru hrana.