| anonim_4396 a întrebat:

Nu-i asa ca gaurile negre sunt corpuri ceresti de legatura intre Universul spiritual imaterial si Universul material?

35 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Omul nici na issit din casa numita Terra si tu intrebi de gauri negre laughing Ba si de legaturi, etc.Eu cred ca vorbesti despre ceva tunele de pe pamint dar cred ca nici despre astea nu prea stim multe laughing Lasa-te de intrebarile astea,de dzeu, pune si da cu sapa undeva, planteaza un copac, curata un loc in comunitate, fa ceva util si o sa te simti mult mai bine dupa garantat. Spor la treaba laughing

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Ma simt foarte bine vazand cat de putin poti gandi. Ma amuza acest fapt la tine. Eu preiau informatii din stiinta si le interpretez cum se poate de bine. Eu cand scriu aici sunt in pauza de lucru cand ma relaxez scriind aceste cuvinte. rolling on the floor

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Du-te si fa ce te-am sfatuit ca o sa fie bine.Nu vezi ca nu te baga nimeni in seama, ce tot insisti atat, de ce e aiai, de ce nu-i ailanta.Te arunci asa ca era sa zic eu cine numai in balarii.Dao la jalea de discutie ca oricum nu ajungi nicaeri, nai ce demonstra si nimeni n-are ce demonstra.In momentu in care nu se poate experimenta nimic, nu ai cum, ce tot mai insisti atata intr-o discutie in care omenirea este depasita la ora asta? Pune si discuta ceva mai aproape de realitate, ca oricum tu si altii de pe aici nu-s fizicieni nu-s cercetatori, ca daca ar fi n-ar sta pe TPU, n-ar sta nici pe net dapai aici.Deci vna cu o discutie mai realista, ceva ce se poate dovedi, cu ceva ce oamenii au nevoie sa stie, sa retina, sa-i ajute in viata.Vii numai cu balarii sincer acu.Parca ai fi la categoria religie.Du-te frate acolo si soune alora astea,tu tot amesteci religia cu stiinta,numai tu ai dreptate,tot ce spui tu e corect,dar de fapt tot ce spui tu,totate teoriiile tale is pe baza a ceea ce fizicenii au spus,ce aia sau chinuit au calculat ce au mai facut,de la tine nu-i absolut nimic,dara vii si incerci sa convingi lumea ca ai gasit tu acu in caru cu fan,adica aia fizicienii,cercetatorii aia tu crezi cas idioti sau cum? Aia nau rasucit totu pe toate partile,sau crezi ca habar n-au dar au enuntata niste chestii din care tu citezi si te informezi, alora le scapa ceva si deja tu ai descoperit ce, dar nu te duci sa le zici lor, vii pe TPU, la noi care vorba aia suntem depasiti si incerci sa te aprobam noi, asta pentru ca nu vad cine tiar aproba aberatiile astea ce le arunci pe aici.Ai venit si miai aruncat o defenitie a fulgerului ce oricine o gaseste pe net si mai dat gata laughing tu crezi ca eu nu stiam ceai scris tu? Arata exact cum arata la nivel atomic ce se intampla, de ce se intampla ca vad cu astea dzeu cu ce mai bagi pe aici tot bati intruna.Te relaxezi sa ce anume? Vii si incerci sa aburesti lumea pe aici sa creada balarile tale, mai exact sa creada in Dzeu, lasa oamenii in pace asa cum si ei te lasa pe tine.Cautati sa indoctrinati lumea cu religia voastra de doi lei.Du-te frate si incearca in alta parte oamenii pe aici nu-s curiosi de religie, ca tu aia faci discuti despre stiinta dar tot la religie ajungi, ca asa vrei tu, insisti asa intruna aiurea.Ti-am spus daca omenirea na ajuns sa inteleaga universul asta unia in afara de religiosi nu atribuie nimic niciunui personaj cum faci tu.Nu au ajuns sa inteleaga si gata asta e tot, poate asa in viitor vor intelege mai mult.Vii tu sa obligi lumea sa creada ce vrei tu.Dar pe ce baza tu stii, de fapt pe baza a ceea ce fizicienii din care te informezi au spus, la care vii tu si adaugi de la tine. Uite frate nu stiam ca avem un geniu pe aici.Nu stiu de ce nu le scrii alora sa le explici, eu cred ca aia daca ai baga ceva de bagat in seama sigur tear contacta.Lasa-ne pe noi in nestiinta de care spui, mergi la aia si scriele alora, Uite ti-am dat alt sfat, discuta si tu la nivelu alora sa vad daca or sa te bage aia in sama. Daca te baga atunci jos palaria o sa te felicitam.

| doctorandus a răspuns (pentru relian):

N-au cum sa-l bage-n seama:

O ipoteza care nu face niciun fel de predictii testabile nu este stiinta empirica.
O ipoteza care face predictii testabile si nu a fost testata inca nu este stiinta empirica.
O ipoteza care face predictii testabile, a fost testata si modeleaza realitatea mai prost decat sau eventual la fel de bine ca teoriile acceptate pe larg nu este stiinta empirica.
O ipoteza care face predictii despre actiunile zeilor/supranaturalului nu este stiinta empirica.
Fizica este o stiinta empirica.

Exemplu: teoria coardelor face predictii testabile dar nu a putut fi testata, prin urmare in momentul de fata ea nu este fizica, ci doar matematica aplicata.

Alt exemplu: internetul este plin de teorii care emuleaza predictiile teoriei relativitatii referitoare la orbita lui Mercur, dar care nu au adus niciun fel de progres stiintific. De fapt, exista o duzina de teorii ale relativitatii care si-ar dori sa ia azi laurii pe care i-a primit atunci Einstein.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Batem palma rolling on the floor Ai pus mana pe ceea ce este concret. Iubesc fizica empirica. Dar sa tinem cont ca teoria evolutionista cat si teoria divina NU fac parte din fizica empirica faptica ce functioneaza doar pe lucruri testabile si care conduc spre progres. Astept cu viu interes finalizarea primului reactor cu fuziune nucleara functionabil. happy

| anonim_4396 explică (pentru relian):

De acord stimate relian. Cartea scrisa de mine e gata. Am epuizat intrebarile. Va las in pace adica las in pace sectiunea "Stiinta si Filosofie". Eventual o sa ma mut la sectiunea "Religie". Apropo in Biblie e profetit ca in viitor religia va cadea in asa masura incat cei ce vor crede intr-o divinitate oricare ar fi aia vor fi persecutati sau dati de-o parte in orice segment al societatii. La Hollywood si in lume prin terorism islamic lumea a inceput sa realizeze ca religia e o mare porcarie pentru ca 99% din religie este eroare crasa ce conduce la violenta si haos si indobitocire in masa pentru cei slabi de minte. Dar tine cont ca acel 1% din religiile mondiale este ADEVARUL PUR SI ABSOLUT. rolling on the floor

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, corect, teoria evolutiei nu e fizica pentru ca e... biologie!

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Am explicat ca nici biologie nu e si nici chimie. Insa Big Bang e teoria extinsa a evolutiei.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Nu poti demonstra empiric in biologie in PREZENT ceva ce doar crezi ca a evoluat o perioada foarte lunga de timp. Nu ai cum sa comprimi timpul ca intr-un editor video ca sa derulezi mai repede filmul evolutiei.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

N-am auzit nici macar in biologia empirica sa ia cineva un animal sau o bacterie si s-o monitorizeze 100 ani ca sa vada daca s-a modificat ceva notabil in aspectul ei.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa cum se scrie despre viata lui Cezar sau Napoleon si despre migratia hunilor se poate scrie si despre evolutia dinozaurilor.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

ADAPTARE sau modificare morfologica diferita doar ca marime cu pastrarea caracteristicilor de baza NU inseamna evolutie. Acestea NU sunt dovezi. Daca din bacterii ar fi obtinut cu totul altceva decat bacterii as fi crezut DAR asa ceva NU a avut loc! Astea-s aberatii!

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu ai cunoasterea stiintifica necesara pentru a discuta ce este si ce nu este evolutie. E ca si cum ai pune un copil de gradinita sa calculeze integrale.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Bacteriile n-au inceput sa aiba ochi si picioare. Acum ai inteles in ce eroare esti sau o bati in cap in continuare? rolling on the floor

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Este doar parerea ta si a altor sectanti, parere care nu are niciun fel de impact asupra cunoasterii stiintifice (adica asupra definitiei evolutiei din biologie).

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vassile raspunde pentru doctorandus:
Teoria creationista tine calea teoriei evolutioniste. La un moment dat teoria evolutionista o sa dea cu capul de pragul de sus adica de Dumnezeu. Deja da cu capul de pragul de sus dar nu recunoaste sau nu vrea sa recunoasca.

| Elide a răspuns:

Din cate am auzit gaurile aceastea nu ar fi reale

| Andreivladcarnatu22 a răspuns:

Nimeni nu a dovedit asta, nimeni nu a fost intr-o gaura neagra Pana acum ca sa stie sigur laughing uite de exemplu eu personal cred ca gaura neagra e doar o scurtatura catre o Alta gaura neagra Sa nu Mai parcugi tot drumul, o scurtatura ca un portal sau poate casatoresti in timp daca intrii in gaura neagra laughing momentan nimeni nu stie cu certitudine, inventeaza tu o nava care sa te duca acolo si intra sa vezi ce se intampla acolo. laughing)) Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru Andreivladcarnatu22):

O gaura neagra face ca formula lui Einstein sa devina: E = m. Unde c2 dispare intrucat lumina e absorbita si ea. Energia E este imateriala avand foarte multi Joule. Masa m este masa care dispare complet prin transformare totala in energia E. Surplusul de materie este absorbit de gaurile negre. Prin reactiile de fuziune nucleara din stele se creeaza surplus de materie adica atomi mai grei din atomi mai usori adica Heliu din Hidrogen. Prin deconcentrarea energiei cinetice materializate adica in timpul dematerializarii in gaurile negre este o gravitatie foarte mare. Insa in punctul de singularitate cu masa foarte mare materia devine energie spirituala sau imateriala.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In stele are loc transformarea energiei in materie, in timp ce in gaurile negre are loc procesul invers adica transformarea materiei in energie. Astfel masa totala a universului material este mereu aceeasi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Stelele expulzeaza in spatiu cantitati enorme de materie sub forma de radiatii electromagnetice.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Baiete, ia-ti medicamentele: in fizica nu exista "energie spirituala".

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Nu am de ce sa mi le iau atata timp cat fizica explica nelogic sau nu explica cum a aparut materia sau din ce. Deci iti recomand tie sa-ti iei doza. rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Energia spirituala sau imateriala exista in fizica. Citeste mai bine academicianule.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Mananci rahat, fizica nu discuta despre nimic spiritual. Regula e foarte simpla: daca e vorba de ceva imaterial, nu priveste fizica. Fizica se refera doar la materie si caracteristici abstracte ale materiei.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Spiritual = imaterial. Energia in sine, de orice fel, e imateriala ADICA FARA FORMA SI FARA MASA IN SINE si lipsita de formă precisă, de contur.

De aceea energia E este diferita de masa ca o unitate de masura distincta exprimata in Joules. E = m * c2.

SPIRITUÁL1, -Ă, spirituali, -e, adj. 1. Care aparține spiritului (I 1), privitor la spirit; ideal, imaterial; sufletesc; intelectual; p. ext. cultural. 2. Inteligent.

IMATERIÁL, -Ă, imateriali, -e, adj. Care există numai în conștiință; spiritual; p. ext. lipsit de formă precisă, de contur, de consistență.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Sofismul echivocarii: o caracteristica abstracta nu e tot aia cu spiritul din religie. E ca si cum te-ai astepta ca soldatii pe care-i omori in Battlefield 1 sa fie inviati in mod real de Dumnezeu in ziua judecatii.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

E = m * c2 nu e o formula echivoca. m * c2 este cantitatea de energie E. Dumnezeu cunoaste fiecare stea din Universul material si o denumeste si o alimenteaza cu energie ca sa poata avea loc fuziunea. Isaia 40:26. Undele de soc ce rezulta din explozia unei supernove nu sunt suficiente pentru formarea de noi stele in nebuloase. Gaurile negre realizeaza dematerializarea surplusului de materie produs de stele intr-o galaxie. Gaurile negre realizeaza prin gravitatie impiedicarea imprastierii galaxiei. Deci gaurile negre au rol dublu: 1) dematerializarea surplusului de materie. 2) forta de coeziune pentru galaxie. Deductiile mele nu sunt echivoce si nu prezinta sofism. Totusi un sofism nu e o concluzie neaparat gresita si poate fi cat se poate de adevarata.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Deductiile tale raman aberatii pentru fizicieni, nu ei trebuie sa demonstreze ca n-ai dreptate, dupa cum nu trebuie sa demonstreze ca nu exista pitici roz in centrul Pamantului, care ar produce campul magnetic al planetei.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Sintaxa "pitici roz" nu-mi apartine si nu eu am emis-o.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Campul magnetic al Pamantului este generat de miscarea de rotatie a Pamantului in jurul axei sale si de existenta celor doi poli Nord si Sud si de caracteristicile nucleului Pamantului. Marte are o magnetosfera redusa.

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Iata un scenariu tipic Science Fiction:

"După ce S-A HOTARAT ( NU S-A DESCOPERIT ) oficial că Marte a avut o magnetosferă extinsă și că a fost aproape la fel ca Terra, a apărut ipoteza încă în dezbatere, cum că viața pe Terra să fi ajuns de pe Marte, dovedindu-se că microorganismele pot supraviețui unei călătorii la bordul unui meteorit, adăpostindu-se în interiorul acestuia, unde sunt protejate, temperatura abia crescând cu câteva grade, o parte din ele rezistând și impactului, după care pot să evolueze și să populeze planeta."

Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Colonizarea_planetei_Marte

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

"Bratul puternic al lui Dumnezeu" e pentru fizicieni o sintagma la fel de desteapta ca "pitici roz in centrul Pamantului". Tot ce scrii denota o ignoranta crasa fata de stiintele empirice. Vorba unuia: prostie rafinata.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce legatura exista intre ce scrie pe Wikipedia si aberatiile tale? Niciuna. Dupa cum ti-am mai recomandat: daca nu raspunzi la obiect, mucles.