| Miruna0909 a întrebat:

Nu inteleg de ce sunt unii oameni care judeca dupa aspectul fetei, in sensul că "iti dai seama dupa fata lui/ei că îi prost/proasta", și asta se intampla la acei oameni cand nu cunosc respectiva persoana cu adevarat.

Adica prost? Cum arată un prost, cum poate fi perceput? Daca pare mai "inocent" (prin trasaturile lui faciale sau figura fetei) sau nu stiu care ar fi cuvantul potrivit, vazut in ochii acelei persoana cu acea perceptie, nu înseamnă ca acesta este mai fraier fața de el sau de altii. Am cunoscut, intr-adevar oameni care la prima vedere pareau mai "inocenti", "linistiti" sau "idoti" cum spun unii, dar erau mereu fix opusul, sau analog.

Nu înteleg de ce oamenii mereu judecă după copertă, fiecare om pe care îi intalnesc ei la prima vedere.

Vreau si de la voi pareri si argumente, cum percepti voi acest concept?

*Am pus la categoria Stiinta si Filosofie, nu stiu daca e corect, mi se pare ca subiectul asta are mai mult legatura cu filosofia, scuzati ma daca am gresit*

19 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Este absolut normal să categorizezi și să faci o evaluare rapidă asupra oricărui aspect din viață. Dacă vezi un obiect cam de 80cm, cu picioare și o suprafață plată, e masă. Poate nu e masă, dar nici departe n-ai fost. Dacă ai întâlnit 100 de oameni cu fruntea îngustă și o față murată, și toți au fost tolomaci, apoi mai întâlnești unul, ce faci? Pornești o investigație completă, de la zero, sau pornești de la presupunerea că e tolomac? Pentru oamenii care cad in extreme, este foarte simplu de evaluat dintr-o privire cu cine urmează să stai de vorbă. Generalizarea nu e bună, de asta eu unul nu îmi fac o părere despre nimeni în mai puțin de două săptămâni. În primele două săptămâni orice face sau zice un om îmi e irelevant. Ajungi să cunoști un om abia după ce se obișnuiește cu tine și lasă garda jos. Dar să știi daca ai de-a face cu un afurisit sau un om permisiv, un om inteligent sau un nătărău, e destul de ușor. Eu lucrez cu publicul și am avut zeci de mii de interacțiuni scurte cu tot felul de oameni din tot felul de nații și rase. În general, dacă aspectul e ciudat și sare într-o extremă, deja știu să mă pregătesc. Sunt și destui care arată superb dar dau prin gropi de proști ce sunt. Sunt și care arată normal dar sunt proști. Dar dacă la număr sunt egali, în proporție sunt mult mai mulți oameni cu trăsături extreme care au atribute mentale extreme.

| Frank51 a răspuns:

Deci după logica ta, dacă vine unul și-ți dă un pumn de cazi pe spate reacția ta va fi să nu faci nimic și să încerci să-l cunoști cu adevărat ca să vezi de ce ți-a dat acel pump.

Prima impresie contează, coperta e cea mai importantă altfel nici măcar nu deschid cartea.

| Anonim027 a răspuns (pentru Frank51):

‭‭1 Samuel‬ ‭16:7‬ ‭VDC‬‬
[7] Și Domnul a zis lui Samuel: „Nu te uita la înfățișarea și înălțimea staturii lui, căci l-am lepădat. Domnul nu Se uită la ce se uită omul; omul se uită la ceea ce izbește ochii, dar Domnul Se uită la inimă."

| Frank51 a răspuns (pentru Anonim027):

Piei satană

| valentingb a răspuns (pentru Anonim027):

Deci omul se uită la ceea ce izbește ochii.
Domnul ..altceva. Dar ce, noi suntem zei? Noi ne uităm ca oameni ce suntem, la ce vedem. Mare dreptate are domnul tau, sunt complet de acord.

| Anonim027 a răspuns (pentru valentingb):

Noi trebuie sa ne asemanam cu Hristos

| valentingb a răspuns (pentru Anonim027):

Ba, cu Mohammed, necredinciosule!

| J0B0MAT a răspuns:

Nu neapărat prost, dar pe cineva nebun, psihopat, cu ceva probleme psiho în general îl recunoști după față.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu că judecă neapărat,însă chestia e in felul următor,mimica fetei este interpretabila destul de ușor
In plus,un om cu fata inocenta este considerat prost pentru că este naiv și ușor manipulabil,cam la asta se refera.

Faptul că uneori mai exista și excepții e pentru că na, oamenii pun etichete doar pe ambalaj,fara a cunoaște conținutul.
Faptul că ei fac asta, arata cat de superficiali suntem ca oameni.

Așa e omenirea de când lumea, judecă pe alții doar pentru a se simți mai bine.
Un exemplu în cazul asta.Un gras o să râdă de un slab sau un slab de gras, pentru că arată caraghios, însă în spatele acestei situații sunt frustrările care ies la iveala.
Sau faptul că unii rad de trăsături faciale sau corporale, cam tot din cauza frustrărilor o fac.

| Miruna0909 explică (pentru Hyperion7):

Cel mai bun comentariu

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Marea majoritate a oamenilor se incadreaza perfect in diverse tipare. De ce ar trebui sa stai de fiecare data sa te prefaci ca un om ar fi diferit, cand cel mai probabil intra intr-un tipar?

| CleanHeart a răspuns:

Cum de ce, tu crezi ca toata lumea are capacitatea sa vada lucrurile mai profund, la ce grabiti sunt oamenii si nu deschid o carte e bine macar ca nu se bat, exista o vorba aparentele insealawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te uiti la spancene si urechi din cate am inteles de la bunicu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e chiar stiinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unora li se potrivește. Cam intuiești caracterul cuiva după forma trăsăturilor feței.
Îți spun din reală experiență.

| Sekim a răspuns:

1. Nu stim ce inseamna la tine inteligent. De unde sa stim noi ce oameni ai intalnit tu? Poate pareau prosti, i ai cunoscut si tot prosti erau ( pentru mine ). Exista si posibilitatea in care erau chiar inteligenti, dar nu am fost acolo ca sa stim si nici nu ai spus ce inseamna inteligent in perspectiva ta.
2. E imposibil sa iti explice cineva printr un mesaj cum arata un prost. Pot totusi sa iti spun niste tipare comune pe care le aplic des. Daca vad un barbat cu sprancene taiate si cu par ondulat etc. spun direct average, adica nimic special acolo si sunt sigur ca nu are cum sa ma impresioneze ( placut ). Exista astfel de tipare si la femei, lista e mare pentru ambele sexe.
3. Ma indoiesc ca te va judeca cineva doar bazat pe fata. Esti judecat pentru ceea ce esti, adica din cap pana in picioare. Problema e ca oamenii nu sunt capabili sa isi asume ceea ce fac si nu isi dau seama. Acum, totul depinde de motivul pentru care esti judecat in viata. Motivul pentru esti judecat de cineva spune tot ce trebuie sa stii despre acea persoana. Spor

| LaviniuA a răspuns:

Interesant... Eu da uneori mai judec dupa fata o persoana ca fiind proasta laughing
Si asta pleaca inca din copilarie, din ce obervam in scoala. Cand unul pune o fata caraghioasa, de parca se screme atunci cand gandeste, inseamna pentru mine ca rotitele nu i se invart cum trebuie in cap, deci e cam prost laughing

| EestiSodalane a răspuns:

Fizionomia feței chiar spune multe despre o persoană. Îmi pare rău, dar e adevarat. Am observat de foarte multe ori asta. Nu neaparat la proști și deștepți ci mai degrabă la oameni răi. Întotdeauna aveau fața într-un anumit fel și se adeverea răutatea lor.