| ChrisRo a întrebat:

Ati intalnit vreodata un om care la prima vedere pare foarte versat, plin de replici acide, chiar rautacios, dar care in spatele acestei măşti se afla o persoana copilaroasa, inocenta, simpatica, vulnerabila?
Eu am vazut asa ceva. Chipul acestor indivizi contrasta in mod evident cu comportamentul lor de om viclean - chip angelic, atitudini de dupa blocuri. Asta m-a facut sa vreau sa inteleg care-i treaba cu ei. De-a lungul timpului şi-au cladit un comportament-mască tocmai pentru a-si proteja personalitatea copilaroasa si inocenta. Fiind un comportament dobandit, acesta nu influenta expresiile faciale decat foarte putin. Chiar daca acesti oameni inainteaza in varsta, copilul nevinovat din ei stand acolo bine protejat, isi etaleaza personalitatea folosind fizionomia exact ca pe un ecran/monitor. Astfel, respectivii oameni par intotdeauna mai tineri decat sunt in realitate.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate este o tendinta tot mai raspandita.
Da, lumea poarta masti din cauza multor insecuritati dobandite in goana dupa validare sociala.

Social media (FB, Instagram) este un motor generator de insecuritati in toti oamenii din jurul nostru.

Foarte multi isi construiesc asemenea personalitati false pentru ca se tem sa mai fie autentici, iar asta pentru ca nu se mai promoveaza autenticitatea si sinceritatea.
Avem un obicei prost ca societate moderna sa promovam comportamentele toxice, atitudinile necivilizate, ba chiar intr-un fel bizar le si rasplatim. Daca e moda sa radem de Dancila si s-o aruncam sub autobuz atunci parem prosti daca i-am luat apararea.

Se promoveaza la greu consumerismul si superficialitatea, materialismul, oamenii sunt obiectificati, de parca si cand ai cauta produse cu specificatii, nu oameni care sa te asculte, sa impartasesti emotii sau pasiuni cu ei.

Din pacate ne scufundam intr-o societate tot mai ignoranta, aroganta, doritoare de atentie si senzational, plina de actorie si falsitate.
Nu mai promovam empatia, este vazuta ca o slabiciune, pur si simplu vom asista la o societate tot mai narcisista, fix ce-i place lui Hecate.

Interesant e ca persoanele narcisiste chiar sunt foarte imature/copilaroase inauntru (cu tot cu reglarea emotiilor si ratiunea pentru relatii interumane, comportamente), deci departe de "inocenta". Poate ca arata inocent, s-ar putea sa nu fie. Cat de inocent sa ramai, totusi? Asa am crezut si eu despre unii sau altii, m-am inselat amarnic.

Desi sunt vulnerabili intr-adevar asemenea oameni.
Faza e ca nu prea vor sa arate asta, iar multi dintre ei isi construiesc un mecanism de aparare (narcisismul in sine) prin care emana grandiozitate, aroganta, misecuvinism, miserupism, dar culmea glazurate cu niste carisma, farmec, dar si invidie, gelozie, daca nu reusesc sa posede anumite persoane si sa le trateze ca pe obiecte ce servesc unor scopuri, pur si simplu ajungand sa profite de pe urma altora, chiar calcand peste cadavre in scopul de a obtine succesul dorit, in esenta fiind foarte manipulativi. Si foarte frecvent asemenea persoane vulnerabile devin de fapt si foarte... furioase. Run for cover daca vedeti ca se intampla. Narcisistul nu e o persoana care se iubeste prea mult, desi asa avem impresia initiala, dar dimpotriva, nu se sufera, chiar se uraste pe sine, de aceea cu atata disperare incearca sa-si construiasca alta personalitate/masca care tot refuza sa ramana stabila (fixata).

De ce se ajunge totusi aici in primul si in primul rand? Din cauza modului in care au avut copilaria in familie. De regula de la neglijenta emotionala din partea parintilor, traume, abuzuri, insuficienta validare, absenta in momentele necesare copilariei. Dar uneori chiar si de la supradoze de indulgenta - de unde si atitudinea aroganta si plina de misecuvinism mai tarziu ca adult.
La baza individului care prefera sa poarte masti si sa-si piarda eul fragmentat...nu se afla decat o stima de sine foarte scazuta, rusine, inferioritate.
Iar social media asta face in ziua de astazi, alimenteaza ego-ul fragil al unui potential narcisic.

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu categoric nu, pentru simplu fapt ca nu exista un om care sa fie inocenta intruchiata si sa pozeze in rautacios si acid.
Dar un om versat, rau si obraznic, poate poza in inocent si bun, cand vrea sa joace teatru.

| Frank51 a răspuns:

Nu.

| ChrisRo explică (pentru Frank51):

Eu am vazut personal asa ceva si mi s-a parut curioasa treaba.

| Frank51 a răspuns (pentru ChrisRo):

Mai bine te concentrezi pe altceva.

| SilentRain a răspuns:

Marijoana e buna, nu-i asa?

| ChrisRo explică (pentru SilentRain):

Incearca si vei vedea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SilentRain):

Daca n-as fi membru junior, ti-as da evaluare de,, raspuns amuzant" (chiar m ai binedispus) :'))

| DarthNiger a răspuns:

Nu, nu am intalnit in acest caz, dar am intalnit exact opusul, persoane care se dau drept blande si inocente dar de fapt sunt total diferiti in realitate

| ChrisRo explică (pentru DarthNiger):

Aha, inseamna ca este de-a dreptul exceptional cazul expus de mine

| DarthNiger a răspuns (pentru ChrisRo):

Am spus eu cumva ca e ceva exceptional?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu par mai tânăra decât sunt in realitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred legat de intrebarea ta ca acei oameni vor pur si simplu sa fie ca ceilalti, sa se integreze in societate. Sti ca in ziua de azi sunt promovate doar nonvaloriile, iar daca esti bun esti luat de prost, si aca esti,, jmecher" esti inteligent. Asa ca mai toti, daca nu chiar toti, ne ascundem sub masti, si ne e rusine cu calitatiile pe care le avem, inraindu-ne doar ca sa fim integrati in societate (cand de fapt doar raspandim nonvalorile mai departe).

P.s: ba ce om esti, mi-ai dat raspuns nefolositor

| ChrisRo explică (pentru anonim_4396):

La postul mai lung ti-am dat ok, copila mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ChrisRo):

Nu ma afecta in mod deosebit, ti-am zis doar fiindca era o gluma, nu trebuia sa te superi (sper ca n ai facut o)

| ChrisRo explică (pentru anonim_4396):

Nu m-am suparat, copilo. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru ChrisRo):

Te crezi preot, de zici asa? happy

| Stefanxzbnm a răspuns:

Este vorba de un caracter și o maturitate dobândită prin experiențele plăcute și mai ales neplăcute. Personal, sunt una dintre acele persoane. este doar un mijloc de autoprotecție de persoanele care ne pot răni. Ai dreptate, acest caracter aparține colțului blocurilor. Dacă ai întrebări despre aceste persoane îți pot răspunde la ele în continuare.

| ChrisRo explică (pentru Stefanxzbnm):

Da, poti dezvolta. happy

| Stefanxzbnm a răspuns (pentru ChrisRo):

Mai este și partea extrem de sinceră a acestor oameni, probabil de aici și faptul că putem părea răutăcioși. Spre exemplu eu la școală am note relativ bune (8-9) dar toti profesorii ma consideră elevul problemă pentru faptul că sunt sincer cu ei și le zic când greșesc sau când se poartă urât. De asemenea avem constant părerea că suntem superiori celorlalți. Exemplu: am fost dus forțat de o profesoară la pshiholoaga școlii și i-am zis că nu îi desenez niciun copac și că este deja clar că eu sunt cel mai inteligent din această încăperelaughing. Și mai este o caracteristică esențială și specială a acestui fel de oameni: citesc oamenii. noi reușim să ne dăm seama de ce fel de om este cel din fata noastră, dacă are probleme fizice sau sufletești. De aici și această inocență păstrată timp îndelungat. Motiv pentru care suntem copilăroși uneori. Așa cum am zis este vorba de o duritate a caracterului, care poate fi formată și după blocuri, dar poate fi formată și de o întâmplare din viața acelei persoane. Spre exemplu eu cred că a avut mai mult legătură cu pierdutul prietenilor și a unei părți din familie, decat cu blocurile. Îți garantez că persoanele de felul ăsta găsesc o mare plăcere în felul lor de a fi. se deschid foarte foarte greu. mai greu chiar și decât introvertiții, dar dacă îi rănești după ce s-au deschis în fața ta își pierd absolut toată încrederea în tine. Și având în vedere că sunt și copilăroși probabil vor încerca să te ignore chiar și dacă va fi nevoie să strige în gura mare "Nu te aud!". Și marijuana este bună dacă este consumată în cantități mici, dar cauzează scăderea performanțelor fizice și puterea de procesare a creierului. Practic totul se întâmplă mai lent decât în realitate, în ardeal e o problemă marerolling on the floor)). Mă poți întreba dacă vrei să ști ceva anumelaughing

| ChrisRo explică (pentru Stefanxzbnm):

Le zici bine. Ce clasa esti amice? happy

| Stefanxzbnm a răspuns (pentru ChrisRo):

A 10-a happy, tu?

| ChrisRo explică (pentru Stefanxzbnm):

Io-s la munca acum, tura de noapte. Masor niste transformatoare toroidale, adica din alea rotunde.

| Stefanxzbnm a răspuns (pentru ChrisRo):

Mă dau bătut rolling on the floor)).