Întrebare recomandată | sabin89 a întrebat:

Nutritionistii spun ca "suntem ceea ce mancam", neurologii si psihologii ca "suntem ceea ce gandim". Cine suntem de fapt?

Răspuns Câştigător
| ItsMaxi a răspuns:

Sincer. eu cred ca suntem ''robotei'' in desfasurare. in loc sa ne luam dupa ce spune lumea, si sa le ascultam aberatiile fara sa gandim, mai bine ne'am limita la comportamentul nostru, la felul de a ne exprima si de a intelege ca ce se intampla in mass-media sunt de fapt aberatii, pentru publicitate

| Lizzu a răspuns (pentru ItsMaxi):

Adevarat

| ItsMaxi a răspuns (pentru Lizzu):

Spun exact ce simt. si daca ne ducem cu un pas in urma si la ''legile noastre'' exista si cea de buna exprimare(asta daca nu este jignitoare)

29 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Actiunile noastre spun ceea ce suntem cu adevarat.
Ceea ce gandim este intr-adevar cea mai reala fata a noastra...dar cati dintre noi punem in practica tot ce gandim?

| Angel0 a răspuns:

Majoritatea romanilor consuma multa carne de porc si asculta multe manele.

| sabin89 explică (pentru Angel0):

Asta e un fel voalat de a spune cum sunt romanii (majoritatea). Nu e o veste imbucuratoare.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Suntem ceea ce gandim sa mancam...
Hmm, mi-e pofta de ciocolata happy

| sabin89 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Ma gandesc ca nu ai gusturi rele. Mai ales daca ar fi si cu alune;-)

| Inferno a răspuns:

Stai putin,sa nu le amestecam. Sunt doua afirmatii identice,dar,in ciuda acestui lucru, nu pot fi interpretate dintr-un singur punct de vedere,ci din doua,diferite.
Nutritionistii spun ca suntem cea ce mancam,si este adevarat, deoarece ei vorbesc de organism, si de ceea ce suntem noi din punct de vedere al sanatatii.
Psihologii spun ca suntem ceea ce gandim si este adevarat, deoarece ei vorbesc de psihic, despre capacitatea de a rationa.
Nutritionistii analizeaza starea organismului.
Psihologii analizeaza starea psihica a individului.
Ambele afirmatii sunt adevarate deoarece vizeaza domenii diferite.

| sabin89 explică (pentru Inferno):

Ce te faci ca mai sunt si alti "suntem ceea ce..."! Religionistii, de exemplu, zic ca 'suntem ceea ce credem'. Ei, cum e?

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Ma rog, asta este discutabila, cele doua de sus sunt prea univoce pentru a nu le intelege.
Chiar religia este un lucru discutabil spre deosebire de neurologie si nutritionism, in cazul acestora ne putem astepta la remarce pertinente.

| sabin89 explică:

Ok. Acum stiu si eu cine sunt. Vezi, de-aia e bine sa intrebi.

| Wehrmacht a răspuns:

Am ajuns la o concluzie: apar din ce in ce mai multe enunturi de genul ala unul mai tampit ca altul.
"Suntem ceea ce mancam"--asta mi se pare o tampenie
"Suntem ceea ce gandim"--asta mi se pare putin mai aproape de adevar.Depinde de om. Daca eu am o gandire bolnava dar totusi in realitate nu omor/torturez pe nimeni nu sunt ceea ce gandesc.Dar pot sa fiu si ceea ce gandesc.Deci ar fi mai corect esti ceea ce vrei sa fi.

| oOSaritaOo a răspuns:

Suntem cine vrem să fim.

| EduardTPU a răspuns:

Suntem ceea ce vrem noi să fim!

| Mădă0611 a răspuns:

Pai ia gandeste-te, in functie de ce iti alegi mancarea? laughing

| Wøodenpints a răspuns:

Deci mie dacă-mi place mult carnea de porc, sunt porc?

| suffarstar a răspuns:

Omul este rezultatul actiunilor sale.
Faptele sale, gandurile sale, comportamentul său, prietenii sai, chiar si ceea ce manaca sunt oglinda sa, reflexia sa in exterior.

| OOOLEOOO a răspuns:

Omul este cea ce crede el ca este.

| OOOLEOOO a răspuns:

Ambele afirmatii sunt cat se poate de adevarate, din cea ce mananci tu va naste firea ta, aspectul tau, si pofta ta de viata putem vedea diferenta intre cine mananca carne si cine nu, cine mananca ca un purcel si cine mananca organizat, cine mananca mult seara si cine mananca moderat seara.

Gandul omului este o posibila viitoare actiune, creierul foloseste ''metaprograme'' pentru a ne construi caracterul.
Si aici putem da cel mai mare exemplu, fiecare om gandeste diferit...Astfel fiecare om este diferit.

| ItsMaxi a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Ai perfecta dreptate ^^

| hecamefrommetalland a răspuns:

Un fel de doua feluri, prostie si inteligenta.

| consilierultau001 a răspuns:

Niste fiinte care sunt ceea ce vor sa fie, daca vrei sa fi animal poti fi crede-ma, daca vrei sa fi un om intelept sau mai stiu eu ce poti sa fi deci esti independent si ceea ce vrei tu sa fi.

| AlexCătălin21 a răspuns:

Eu sunt cel ce sunt.

| Antonio23 a răspuns:

Sa filozofez si eu un pic pe aici...

Eu cred ca suntem ceea ce vrem sa fim!

| sabin89 explică (pentru Antonio23):

Cel putin asa ar trebui...

| 12faly56 a răspuns:

De fapt esti o creatura a lui Dumnezeu trimisa in aceasta lume cu un scop inalt.binenteles daca crezi asta.iti recomand sa citesti cartea :mesajul pierdut al lui Isus pe care o poti comanda pe net.

| DaDiSk a răspuns:

Aia sunt tampiti..Defapt noi suntem cea ce facem!

| NightBadDreams a răspuns:

Suntem cine vrem noi sa fim sau suntem ceea ce suntem happy

| DiMa0098 a răspuns:

Noi suntem noi! Suntem unici și nu ne va schimba o oarecare mâncare sau gând. Pe noi ne schimbă doar,, vorbele,, altora din jur. DOAR VORBELE LOR, DOAR CUVINTELE.