| hasegawa a întrebat:

O mica/mare intrebare: De ce exista in toate bisericile icoane si iconite cand in biblie scrie sa nu va faceti chip cioplit si sa va inchinati la el/ele.Pai toata lumea se inchina la ele si in fata preotii-lor...DE CE?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Icoanele sunt viziunea artistica a pictorilor, asupra temelor biblice. Este gresit sa se inchine oamenii in fata icoanelor sau sa sarute icoanele la intrarea in biserica, La fel este gresit sa sa atinga "cu sfintenie" haina preotului. Mie mi se pare chiar deplasat sa se faca astfel de gesturi. Credinta inseamna cu totul altceva decat aceste gesturi vizibile si total deplasate. Nu avem nevoie de de o imagine ca sa ne putem ruga lui Dumnezeu. Credinta inseamna sa accepti creatia lui Dumnezeu, sa urmezi poruncile (principii de viata), sa accepti jertfa lui Isus pe cruce pentru a avea viata vesnica. Icoanele sunt arta si trebuie sa ramana asa.

37 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@JeSsYkA - in concluzie, nu inteleg de ce mi-ai scris 'dedicatia", pentru ca nu are legatura cu ce am scris eu. Pot doar sa inteleg, orgoliul vostru de a demonstra ca ortodocsi detin adevarul si catolicii fac statuete, deci...pfff noua. Cred ca Dumnezeu este unul pentru toti si in fata Lui suntem egali. Nu inteleg cum il deghizezi tu pe Dumnezeu!? Eu doar il caut, il ascult si incerc sa traiesc dupa cuvantul Lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si israelitii se inchinau in fata chivotului. nu se rugau chivotului, ci lui Dumnezeu, care era prezent in mijlocul lor prin acel obiect. nu ne rugam "icoana, ajuta-ne!" ci "Hristoase, ajuta-ne!". nu trebuie sa uitam nici contextul in care Dumnezeu a dat acea porunca. israelitii cadeau des in idolatrie, fiind inconjurati de natiuni pagane care se inchinau la "chipuri cioplite".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu oliana 1000/1000

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni nu se inchina la icoane si nici nu se roga la ele ci la ce reprezinta acestea, la sfinti si la domnul iisus hristos, iar preotii nu fac decat sa ne aduca in suflet credinta.

| ILoveYouSoMuch a răspuns:

Icoanele sunt in biserici ca ele ne arata istoria despre DUMNEZEU si IISUS HRISTOS cred ca ai vazut tot felul de picturi ei bine acelea ne arata o istorie minunata ca sa fi mai sigura intrebo pe doamna ta de religie si poate iti da un raspuns mai bun intelegi?

| diablo4life a răspuns:

Cine a zis ca trebuie sa pupi icoanele?rolling on the floor omul se inchina la "Dumnezeu nu la icoana obiect se inchina la ceea ce e reprezentat pe icoanawinking sa stiti de la mine astawinking

| lavinush24 a răspuns:

Inchinarea la icoane nu este idolatrie.este foarte gresit ceea ce credeti voi.recent am invatat la religie. oamenii nu se inchina materiei, lemnului ci persoanei care este reprezentata iar acea persoana a existat. a facut fapte bune etc tongue

Porunca a 2 a a Decalogului interzice idolatria dar aceasta nu exclude folosirea unor imagini sfinte in cadrul cultului. Icoana este o reprezentare picturala a unui chip sfant sau a a unei scene sfinte realizata pe un suport material.Chiar daca Dumnezeu este nevazut Fiul Sau si o Persoana a Sfintei Treimi s-a facut om si poate fi reprezentat in imagini. Icoana nu poate fi considerata idol deoarece crestinii nu se inchina materiei ci persoanei sfinte iar aceasta Persoana este o existenta reala nu un produs al fanteziei

| compagnino a răspuns:

Pentru ca asa este natura umana, cine ai vrea sa propovaduiasca ce a spusHristos daca nu preotii, iar lucrurile nu trebuie luate motamo din biblie, nu uita ca e doar o carte.