| sabin89 a întrebat:

O poveste (cu tâlc). Un tip stătea pe o stâncă în mijlocul unui deşert, plictisit că n-avea ce face, deşi bani avea destui să-şi permită orice distracţie. Spre marea lui bucurie, zăreşte doi beduini călări; le face semn să se apropie. Le arată o monedă de aur strălucitoare şi le spune; „Prieteni, aş vrea să faceţi o cursă până la palmierul de colo. Aceluia din voi al cărui cal va sosi ultimul, îi voi da moneda asta de aur." – „Al cărui cal va sosi ultimul! exclamară beduinii" – „Chiar aşa. E o condiţie neobişnuită, dar tocmai asta vreau. Şi acum porniţi!". Cei doi porniră spre palmierul îndepărtat, dornici de a câştiga banii. Pentru că fiecare din ei încerca să-şi frâneze calul, înaintau foarte încet. Când erau tocmai gata să renunţe la cursă, le ieşi pe neaşteptate în cale un călugăr înţelept. Beduinii săriră de pe cal, prosternându-de înaintea lui. „Ce necaz aveţi, fiii mei? Întrebă înţeleptul.". Cei doi le explică despre ce e vorba. – „Uite, vă spun eu ce puteţi face" zise călugărul; şi le şopti la ureche sfatul său. Bucuroşi, beduinii sar în şa şi dau pinteni cailor, galopând iute ca vântul până la palmier. Soarta cursei a fost hotărâtă în câteva clipe şi omul trebui să plătească moneda de aur câştigătorului.
Ce le spusese călugărul înţelept?

12 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Aşa e, le-a spus să schimbe caii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu știu răspunsul așa că îi las pe alții să se chinuie să îl găsească.
Eu o știu cu o cursă pentru câștigarea fetei șheikului, dar merge și așa.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru sadrian46):

Multumesc!
De aproape o ora ma uit pe o lista Maaare de cugetari si proverbe arabesti pentru ca mi-am inchipuit ca un 'calugar intelept' ar spune totusi ceva cu mult mai mult talc decat: 'impartiti banii'! happy
Esti foarte priceput sa tai aripi!

| sadrian46 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ei schimbă cămilele între ei și luptă în continuare.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu am inventat eu, este poveste veche.

| DoarBogdan a răspuns (pentru sadrian46):

Eu stiam ca este cu avere.

Stati sa o si caut :)

https://www.popularmechanics.com/......e-week-21/

| sadrian46 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Sunt multe variante. Șeicul vreaa să își mărite fetele, sunt doi pretendenți cu cămlle, etc.

| LPCTSTR a răspuns:

Se duc la palmier, iau niste nuci de cocos, vin inapoi, isi scot cutitele si-i taie beregata si-i "ciordesc" banii debilului care din motive vagi sta pe o stanca intr-un desert.

| gabicoo a răspuns:

Sa imparta banii?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sa ajungă la palmier in același timp. Atunci, ori nu câștiga niciunul, ori împart câștigul in mod egal.

| Nilsson a răspuns:

Să împartă câștigul bănuiesc decât să se chinuie amândoi ca fraierii o veșnicie.

| TristanTzara a răspuns:

Trei posibile răspunsuri:
"Împărțiți banii!"
"Parcurgeți cursa normal și cine a fi să fie ultimul va fi determinat așa"
"Ajungeți amândoi simultan"