| JeSa a întrebat:

"O viata reusita este un vis de copil realizat la maturitate". Aceasta afirmatie vi se pare:
- realizabila prin vointa;
- greu de realizat;
- imposibil de realizat. (?)
Argumentati, va rog! Multumesc.

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Bine te-am regasit, JeSsYkA. Am absentat mult timp... Afirmatia mi se pare clar si indubitabil, realizabila doar prin vointa. Caci greu de realizat nu va fi, odata ce suntem fiecare inzestrati cu inteligenta, inteligenta care ajuta la implinirea oricarui vis. Imposibil nu va fi niciodata, caci pentru om nimic nu este cu neputinta. Este adevarat ca puterea este la Dumnezeu, dar la om exista vointa, ori asta Creatorul respecta foarte mult. De aceea ne-a lasat de fapt, liberul arbitru. Clar vointa este cea care hotaraste in fiecare. Ce bine ar fi de am solicita-o mai des...

13 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Mi se pare realizabila prin vointa. De ce? Pentru ca, in viata, orice lucru se rezolva, si asta numai daca ai vointa. As mai adauga confienta in sine, un factor important, zic eu.

| Arthur a răspuns:

Puritatea imaculată a viselor unui copil lipsite de încărcătura negativă, de referirea perpetuă la material, transpuse în realitate ar fi de fapt o lume de vis. Eu în general prefer visele care rămân doar vise fără posibilitatea de a fi contaminate de urâţenia realităţii, chiar dacă posibile regrete vor străjui aceste năzuinţe.

| Razvan a răspuns:

As zice mai degraba:"O viata realizata e visul unui om mort"
Toti ne-am dori sa avem o viata buna. Dar e imposibil de realizat. Exista om care le are pe toate? Frumusete, bani, dragoste, sanatate, popularitate. Exclus Barack Obama

| Bacemi a răspuns:

Nu este doar una din alegerile tale. Este si calea pe care o urmez eu. Daca e sa visez ceva visul voi fi chiar eu. Un eu care nu va uita sa fie copil.

Si apropo de ce spunea cineva, un vis nu inseamna doar o meserie. E mult mai mult decat asta. Inseamna o cale de urmat.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Conjunctura lucrurilor și a evenimentelor își spun ultimul cuvânt, care se pare că este și decisiv.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

O viata reusita ar fi ca un vis de copil implinit omule, nu ai cum sa ai o viata implinita la orice mai faci si (cas) si iei alt drum

Răspuns utilizator avertizat
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Visele sunt copii fidele ale experientei fiecaruia, ceea ce face ca in perioadele dificile, cu trairi intense, activitatea creierului în timpul somnului sa se intensifice.
"Visul este o alta fateta a realitatii, este ca si cum ai privi aceeasi lume, dar din alt unghi. Mai mult, un vis poate functiona ca o revelatie".
MIHAELA SINDIE-WEIDINGER,
psiholog acreditat Asociatia Internationala de Psihologia Visului

Visele din perioada copilariei fac parte din categoria celor care sunt greu de uitat. Acestea sunt puternic incarcate emotional, iar copiilor le este foarte greu sa perceapa granita dintre realitate şi vis.
Odata cu trecerea timpului, prioritatile ni se schimba, visele si dorintele ni se raresc, iar pe acele putine pe care le mai avem, fie le amanam la nesfarsit, fie le abandonam intr-un sertar, luandu-l pe "e imposibil!" in brate. Si asa, cand tragem o linie si ne numaram implinirile, constatam ca suntem doar niste suflete triste, niste oameni cu teluri neatinse, insingurati si lipsiti de perspectiva unor zile mai bune.
Sunt vise pe care le transformam in realitate ca apoi, uitam de ele. Si e pacat ca uitam de clipele/minutele/orele/zilele de bucurie pe care le simtim atunci. Nu stiu ce este mai trist: sa regreti ca nu ai urcat Piatra Craiului sau uiti ca ai avut parte de petrecerea surpriza la care visai cam de cand ai vazut intr-un film cum toata lumea sta pe intuneric si striga "Surprise!" cand tu intri in camera. Pentru ca sunt si astfel de vise pe care le transformam in realitate, dar uitam de ele. Le depozitam intr-o cutie de pantofi si-o tinem ascunsa de lumina, sub canapea, multumindu-ne cu o simpla senzatie de deja vu, cand auzim povestile altora.
Ca nu obtinem totul intr-o clipa este, mai mult ca sigur, una dintre cele mai eficiente lectii de viata. Rabdarea ne transforma in oameni mai buni, mai intelegatori, ne dezvolta prudenta si ne imbunatateste modul in care comunicam cu cei din jur.

Multe din visele mari – caci, sunt vise mari, vise medii si vise marunte – se transforma in realitate, incetul cu incetul. Procesul este, oarecum, indelungat. Uneori, dureaza ani de zile. De exemplu, ca atunci cand iti doresti o casa la malul marii sau o familie cu multi copii.
Alteori, duci pana la capat putin din ceea ce ai visat sa faci. Cum ar fi calatoritul. Ajungi sa vizitezi jumatate din statele europene si SUA, dar nu iti permiti sa ajungi in Australia. Sau iti visezi la un apartament intr-un bloc nou si cumperi unul intr-un bloc vechi, dar intr-o zona mai buna. Sunt oameni care iubesc animelele, dar, din motive absolut obiective, aleg sa aiba o testoasa in loc de un caine sau o pisica.

Am prieteni care si-au deschis o afacere impreuna, desi fiecare dintre ei a visat, mult timp, la propria firma. Stiu oameni care isi doreau sa faca muzica, sa faca teatru, fotografie sau film, dar din pragmatism, au ales alta cale in viata, pastrand latura artistica ca hobby.
Oscar Wilde spunea ca atunci cand zeii vor sa ne pedepseasca, ne implinesc visele. Insa, asta e doar parerea lui. Eu cred ca oamenii au nevoie de orice fel de vise asa cum au nevoie de aer. Altfel, viata devine terna. Pur si simplu trebuie sa speram la ceva mai bun pentru noi sau pentru cei dragi, fie ca este vorba de o vacanta pe un alt continent, de o bursa la o universitate de prestigiu sau o masina noua 4x4, de mobila in stil baroc pentru living sau de o cina romantica la restaurantul "Jules Verne", din Turnul Eiffel.

Nu e nimic gresit in a-ti dori sa ai parte de lucruri noi. Gresim mult doar cand dam vina pe altii pentru neimplinirile noastre.
Treptat incercam sa ne transformam visul in obiective, obiectivele in pasi si pasii in sarcini cladite pe valorile personale. Este un tel mare, date fiind piedicile care apar pe parcurs. Oameni care nu fac altceva decat sa-ti taie din avantul avut la inceput, oameni care eticheteaza in functie de "harta", oameni care nu stiu sa aprecieze sau sa incurajeze, oameni care pur si simplu adora sa jigneasca, oameni care nu pot sa priceapa "evolutia" si exemplele pot continua. Toti acestia nu reprezinta decat un impediment in realizarea de "vise". Va doresc tuturor realizarea tuturor viselor pozitive!

| hominid dreak a răspuns:

Realizabila prin vointa, insa cele mai multe vise ale copilariei, la maturitate sunt deja naruite.

| madia a răspuns:

Realizabila prin vointa, totul depinde de tine.

| brosu a răspuns:

Este realizabilă prin voinţă.
În momentul în care nu mai poţi visa ca un copil, este aproape imposibil să ai o viaţă reuşită.

| Alexandra_7209 a răspuns:

Raspunsul corect cred ca ar fi o combinatie intre primele 2 variante
daca ai vointa ( si bineinteles nu visezi la ceva imposibil ) poti realiza ceea ce ti-ai propus insa cu foarte mari eforturi
nu pot exclude insa nici ultima varinata ( in cazul in care visul copilului este, de ex sa devina stapanul lumii)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai uite si eu vreau de cativa ani ceva. si doresc asta cu toata vointa mea, cu tot cugetul meu, si cu tot sufletul meu. dar degeaba, nu se intampla nimic.degeaba am vointa, daca nu primesc un sut in fund, sa fac un pas inainte.